چند طرح توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی توسط رئیس جمهور افتتاح شد

به گزارش چاپار بلاگ، تهران (پانا) - تعدادی از طرحهای توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صبح امروز بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

چند طرح توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی توسط رئیس جمهور افتتاح شد

به گزارش وزارت نفت، تعدادی از طرح های توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صبح امروز بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

بهره برداری از مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی

مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی به ارزش 29.2 میلیون یورو و 220 میلیارد تومان از جمله طرح هایی است که صبح امروز با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید.

پروژه احداث تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی که امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) با دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید به منظور ذخیره سازی میعانات گازی تعدادی از پالایشگاه های پارس جنوبی با ظرفیت اسمی 640 هزار مترمکعب معادل 4 میلیون بشکه اجرا شد.

در این پروژه به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، هشت دستگاه مخزن هر یک به ظرفیت 80 هزار مترمکعب (500 هزار بشکه) و در مجموع با ظرفیت 640 هزار مترمکعب به صورت سقف شناور و دو دستگاه مخزن آتش نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله کشی و سیستم های برق و ابزار دقیق، سیستم های اندازه گیری و بوسترهای انتقال میعانات و پمپ های مربوطه و ساختمان های صنعتی و اداری، ساخته شده است.

این مخازن ظرفیت تأمین خوراک روزانه 480 هزار بشکه میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از طریق ایستگاه های پمپاژ این پالایشگاه در ضلع غربی تأسیسات و نیز ارسال میعانات گازی به سمت گوی شناور (SPM) شماره 1 و 2 از طریق خطوط 30 اینچ ورودی - خروجی تا سقف 600 هزار بشکه در روز را دارند.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی در قالب سه پروژه EPC1 ،EPC2 ،EPC 3 (مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا) ازسوی پیمانکاران و مشاوران ناردیس طرح های انرژی، شرکت ماشین سازی اراک و شرکت مهندسین مشاور پارس اجرا و با تأمین سرمایه از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و تسهیلات صندوق توسعه ملی (ماده 12 قانون رفع موانع تولید) اجرا شده است.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی برای 160 نفر ماه اشتغال ایجاد کرد که با توجه به بهره برداری پروژه هم اکنون 50 نفر در این پروژه حضور دارند.

پتروشیمی لردگان

پتروشیمی لردگان طرح دیگری است که صبح امروز، پنج شنبه، ششم آذرماه به عنوان یکی از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه 1075 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک با فرمان رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

پتروشیمی لردگان با هدف تولید سالانه 1075 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک ساخته شده و ارزش محصولات این مجتمع 240 میلیون دلار است.

کلنگ پتروشیمی لردگان در سال 85 زمین زده شد، اما به دلیل تحریم ها و تأمین نشدن منابع اقتصادی مورد نیاز دچار وقفه شد، اما با پیگیری های اجرا شده در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم های شدید، تکمیل و به طور کامل به دست متخصصان ایرانی راه اندازی و عملیاتی شد، همچنین حدود 60 درصد تجهیزات استفاده شده در این مجتمع داخلی هستند.

واحد یوتیلیتی پتروشیمی لردگان پارسال و واحدهای اوره و آمونیاک امسال عملیاتی شدند. این مجتمع به سالانه 320 میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای سوخت و 429 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به عنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز سراسری تأمین می شود.

754 میلیون یورو و 11,230 میلیارد ریال در پروژه پتروشیمی لردگان سرمایه گذاری شده که از محل استقراض از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آورده نقدی و غیرنقدی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، تسهیلات ریالی بانک سپه، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تأمین شده است.

احداث پتروشیمی لردگان به طور متوسط زمینه اشتغال 2800 نفر به صورت مستقیم و 450 نفر غیرمستقیم را در زمان اجرای پروژه ایجاد کرد و در زمان بهره برداری نیز برای 700 نفر به طور مستقیم و بیش از 1500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

بهره برداری از نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت

نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت در کشور نیز طرح دیگری بود که از طریق ویدئوکنفرانس و با فرمان رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید.

این واحد فرآورشی (Skid-Mounted) که امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) به طور رسمی به بهره برداری رسید، در قالب قرارداد اجاره و خرید خدمات فرآورش نفت (1.285 دلار به ازای هر بشکه) با بخش خصوصی (خارجی) ساخته شده است. ارزش قرارداد امضاشده 47 میلیون دلار، محل ساخت ضلع جنوبی میدان نفتی آزادگان جنوبی (غرب کارون)، تعداد چاه های تغذیه کننده 35 حلقه و ظرفیت فرآورش آن روزانه 50 هزار بشکه نفت است که قابلیت توسعه تا 80 هزار بشکه نیز وجود دارد.

از دیگر نکات قابل اشاره در این واحد، روش کار است که نفت با استفاده از بخار آب بسیار گرم (Superheat) به منظور تغییر و تبادل دما فرآورش می شود، همچنین احداث این واحد در زمان ساخت برای 400 نفر و در زمان بهره برداری برای 100 نفر اشتغال زایی به همراه داشته است.

جذب سرمایه خارجی در اوج تحریم ها، احداث سریع (در کمتر از یک سال) و کمک به افزایش ظرفیت تولید در یک میدان مشترک (آزادگان جنوبی)، شاخص ترین ویژگی های Skid Mounted احداث شده در غرب کارون به شمار می رود، همچنین این تجربه پیروز سبب شد بیژن زنگنه، وزیر نفت تیرماه پارسال دستورعمل الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش پیش ساخته را با اهدافی از جمله رفع تنگناهای موجود در عملیات بهره برداری، شتاب در اجرای طرح های مصوب و تحقق به موقع اهداف تعیین شده، حمایت از انتقال فناوری، ساخت داخل و توسعه فناوری ملی در این زمینه، کاهش تصدی شرکت ملی نفت ایران و بهبود شاخص های اقتصادی و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی ابلاغ کند.

دستورعملی که در آن تأکید شده است برگزاری مناقصه یا امضای قرارداد به هر ترتیب برای اجرای واحدهای بهره برداری یا نمک زدایی نفت در خشکی (به جز موارد استثنا) نباید به روش متعارف گذشته انجام شود. این رویکرد با انجام اقدام هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزام های فنی و بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس ئی)، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت های متقاضی و برگزاری فراخوان مربوطه در فاز اجرا واقع شده است.

همسو با این هدف بهمن ماه پارسال نیز قرارداد ساخت دومین واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره برداری (Build - Own - Operate) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد. ظرفیت فرآوری این تأسیسات (Skid-mounted) روزانه 50 هزار بشکه و 15 ماه برای طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده و مدت بهره برداری این طرح نیز سه ساله و تا پنج سال قابل تمدید عنوان شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 11438

به "چند طرح توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی توسط رئیس جمهور افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند طرح توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی توسط رئیس جمهور افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید