موضع گیری چین نسبت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش چاپار بلاگ، ایرنا نوشت:وزیر خارجه چین با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت سازمان ملل بیان کرد: چین قاطعانه از اعتبار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و برجام حراست می نماید و با اقدام آمریکا در کوشش برای تصویب تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت موافقت نخواهد کرد.

موضع گیری چین نسبت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش رادیو بین المللی چین، وانگ یی در این نامه که بتازگی برای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیکولاس ده ریویر نماینده فرانسه در سازمان ملل و ریاست دوره ای شورای امنیت نوشته آورده است: چین بر آن است که کلیه مفاد قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت از جمله قسمت مربوط به موضوع تحریم تسلیحاتی باید با دقت به اجرا گذاشته گردد.

عضو شورای دولتی چین و وزیر امور خارجه این کشور در این نامه آورده است: توافقنامه برجام در خصوص مساله هسته ای ایران با قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل منطبق است و نتیجه مهم دیپلماسی چند جانبه و عنصر اصلی سیستم منع گسترش سلاح های هسته ای بین المللی به شمار می آید.

او با اشاره به اینکه آمریکا به طور یک جانبه از برجام خارج شده و تحریم های یک جانبه و غیرقانونی علیه ایران را از سر گرفته است که نقض توافقنامه و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت است از ایالات متحده خواست که از تحریم های یک جانبه و مدیریت درازدستانه که هیچ پایه و اساسی در حقوق بین المللی ندارد صرف نظر کند و به جهت صحیح یعنی پیروی از برجام و قطعنامه شورای امنیت بازگردد و به اتفاق طرف های دیگر، برای حفظ سیستم بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و ثبات خاورمیانه کوشش کند.

وانگ یی اضافه نمود: آمریکا با خروج از برجام، دیگر بخشی از این توافقنامه نیست و حق ندارد از شورای امنیت بخواهد ساز و کار ماشه مبنی بر ازسرگیری سریع تحریم ها را فعال کند.

وزیر خارجه چین در این نامه اظهار داشت: حفظ و اجرای برجام تنها راه صحیح برای حل مسئله هسته ای ایران است و اولویت اصلی کنونی، پیروی از اصل عملیات گام به گام و برابر و پیش رفتن به سوی ازسرگیری اجرای کامل برجام توسط ایران درکنار تضمین منافع مالی این کشور و برقراری مجدد توازن بین تعهدات و اختیارات برجامی است.

او یاداوری کرد: چین برای حفظ برجام و قطعنامه شورای امنیت و چندجانبه گرایی و پیش رفتن به سوی حل موضوع هسته ایران به روش سیاسی، با طرف های مختلف و جامعه بین المللی همکاری خواهد نمود در عین حال، ما همچنین از حقوق و منافع مشروع خود قاطعانه دفاع خواهیم کرد.

در تاریخ 14 ژوئیه سال 2015، ایران با چین، آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا به توافقی جامع درباره مساله هسته ای رسید در بیستم همان ماه، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه شماره 2231 را به منظور تایید این توافقنامه تصویب کرد اما در ماه مه 2018، آمریکا از برجام خارج شد.

اخیراً محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرد که آمریکا از برجام خارج شده و بنابراین، دیگر در خصوص قطعنامه 2231 شورای امنیت حق اظهار نظر ندارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت، آمریکا را به ایجاد تنش با ایران و نقض برجام و قطعنامه شماره 2231 محکوم نموده است.

انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا نیز بیانیه مشترکی صادر و تأکید کردند که آنها به کوششهای خود به منظور حفظ برجام ادامه خواهند داد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 6318

به "موضع گیری چین نسبت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری چین نسبت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید