نه قاطع اروپا به ماشه آمریکا

به گزارش چاپار بلاگ، وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک تاکید کردند که از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران حمایت نمی نمایند و در این موضوع یک صدا هستند. موضع قاطع سه قدرت اروپایی در آستانه سفر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به این قاره اتخاذ شده است. این در شرایطی است که ایالات متحده اعلام نموده که از تاریخ 20 سپتامبر، همه تحریم های پیش از برجام را که ازسوی شورای امنیت برقرار شده بود، علیه ایران اعمال خواهد نمود. پیش از این در یک تحول مهم دیپلماتیک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافقی مهم دست یافته بودند.

نه قاطع اروپا به ماشه آمریکا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در آستانه سفر وزیرخارجه ایران به اروپا و درحالی که تا 10 روز دیگر آمریکا می خواهد مکانیزم ماشه علیه ایران را اجرایی کند، وزیران خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام نشستی در لندن برگزار کردند. دومینیک راب، وزیرخارجه بریتانیا از ژان ایو لودریان و هایکو ماس وزیران خارجه فرانسه و آلمان دعوت نموده بود که برای اتخاذ یک سیاست واحد در برابر درخواست آمریکا به بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران در یک نشست مشترک در شهر کنت در جنوب شرقی انگلستان شرکت نمایند. جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم به وسیله ویدئوکنفرانس در این نشست حضور داشت.

در سرانجام این نشست وزیران خارجه سه قدرت اروپایی گفتند که هرچند بریتانیا متحد آمریکا به شمار می آید و نمی تواند به سادگی از حمایت از درخواست ایالات متحده در مساله ایران چشم بپوشد و به رغم آنکه بریتانیا خواهان تجارت آزاد با آمریکاست، اما با این حال سه کشور یکصدا از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی سازمان ملل علیه ایران حمایت نمی نمایند. وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در نشستی در لندن به این توافق دست یافتند که با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه مقابله نمایند و خواهان رویکرد مشترک برای حفظ توافق هسته ای با ایران شدند.

فعال شدن مکانیزم ماشه

نشست اعضای اروپایی برجام درحالی است که مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا بعد از ناکامی این کشور در شورای امنیت سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، روز ششم شهریور گفت ایالات متحده فرایند 30 روزه بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را شروع نموده و این تحریم ها از 20 سپتامبر بازخواهند گشت.

او گفت آمریکا از شورای امنیت خواسته است که به خاطر نقض تعهدات برجامی ایران مکانیزم ماشه را فعال کند.

مکانیزم ماشه ساز و کاری برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران است. پمپئو گفته بود اگر یکی از اعضای شورای امنیت برای تداوم لغو تحریم های ایران قطعنامه ای ارائه کند، آمریکا آن را رد خواهد نمود و اگر قطعنامه ای ارائه نگردد، تحریم ها خود به خود بازخواهند گشت. دیگر اعضای برجام با فعال شدن مکانیزم ماشه مخالفت نموده اند و اتحادیه اروپا چندین بار گفته است آمریکا از برجام خارج شده و حقی برای فعال کردن مکانیزم ماشه ندارد.

همچنین پمپئو در تازه ترین ادعای خود علیه ایران گفته است که ایران تعهدات خود در برجام را زیر پا گذاشته و ذخایر اورانیوم را تا 10 برابر حد مجاز افزایش داده است. وزیرخارجه آمریکا شامگاه سه شنبه 18 شهریور (8 سپتامبر) در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران پیامی توییتری منتشر کرد. او از تروئیکای اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان؛ کشور های امضانماینده برجام) و سایر کشور ها خواست از خواب بیدار شوند و واقعیت را بپذیرند که برجام به تاریخ پیوسته است و در اعمال تحریم های شدید علیه ایران به ایالات متحده آمریکا بپیوندند. به گفته وزیرخارجه آمریکا، فشار و تبادل نظر تنها راه پیش رو است. پمپئو در توییت خود به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی استناد نموده است. آژانس چند روز پیش- آدینه 14 شهریور (چهارم سپتامبر) - گزارش سه ماهه خود از فعالیت های هسته ای ایران را در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد. مطابق برجام میزان اورانیوم کم غلظت ایران نباید از سقف 203 کیلوگرم تجاوز کند. اما در گزارش اخیر آژانس قید شده است که ذخایر اورانیوم کم غلظت ایران به بیش از 2 هزار و 300 کیلوگرم رسیده که بیش از 10 برابر حد مجاز در توافق هسته ای است.

سفر ظریف به 5 کشور اروپایی

در این میان و درحالی که دولت آمریکا فراخوان داده تا کشور های اروپایی به کمپین تحریم علیه ایران بپیوندند، ان اچ کی، شبکه رادیو تلویزیونی ژاپن گفت که وزیر امورخارجه ایران هفته آینده به اروپا سفر می نماید تا درباره مکانیزم ماشه با کشور های اروپایی تبادل نظر کند. طبق این گزارش، وزیرخارجه ایران میخواهد در این سفر علاوه بر تمرکز بر موضوعات تقویت روابط ایران با کشور های اروپایی درخصوص اقدامات ماه های اخیر واشنگتن در کوشش برای بازگرداندن تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران نیز با مقام های اروپایی ملاقات و تبادل نظر کند. ظریف میخواهد به بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا سفر کند.

ان اچ کی می گوید به وسیله سفر های ظریف، ایران میخواهد روابط خود را با کشور های اروپایی تقویت کند و هدف آن جلوگیری از ابتکار عمل ایالات متحده است. به گفته این شبکه، ایران به تازگی نشانه هایی از همکاری با جامعه بین المللی نشان داده است. اخیرا تهران با بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از دو تاسیسات هسته ای خود موافقت کرد. درواقع پس از سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، تهران با بازرسی از دو مکان هسته ای مورد مناقشه درحوالی تهران و شهرضای اصفهان موافقت کرد.

موضع رهبران اروپایی

در شرایطی که آمریکا خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است که براساس توافق هسته ای و به عنوان مکمل این توافق در ماه اکتبر امسال لغو می گردد سه قدرت اروپایی گفتند که درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی ایران قطعا با وتوی روسیه و چین به جایی نمی رسد؛ بنابراین بهتر است درباره اینکه جمهوری اسلامی چه سلاح هایی را می تواند دریافت کند با یکدیگر وارد تبادل نظر شوند. به گزارش ایسنا در این خصوص دومینیک راب، وزیرخارجه بریتانیا بعد از برگزاری نشست سه جانبه در کنت با انتشار پیامی در توییتر گفت: ایران هرگز نباید سلاح هسته ای توسعه دهد. باید به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد و برجام را حفظ کند. این نتیجه جلسه تروئیکای اروپا و ملاقاتم با هایکو ماس و ژان ایو لودریان بود. ما متعهد به جوابگو کردن ایران هستیم. هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان نیز گفت که کشور او همچنان با فعال شدن مکانیزم ماشه مخالف و خواهان حفظ برجام است.

به گزارش ایسنا وزارت خارجه فرانسه نیز روز پنج شنبه در پی ملاقات وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه با صدور بیانیه ای گفت: طی این ملاقات، وزیرخارجه به رغم اقدام فاقد اعتبار آمریکا مبنی بر اعمال مجدد تحریم های چندجانبه علیه ایران، بر اهمیت کوشش های مشترک برای حفظ توافق هسته ای منعقد شده با ایران در سال 2015 تاکید نمود. در ادامه بیانیه آمده است: وزیر همچنین بر لزوم تجدید نظر ایران درخصوص اقدامات ناهماهنگ با تعهدات هسته ای و ازسرگیری فوری و کامل این تعهدات تاکید نمود. وزیر همچنین خواهان تداوم اقدام مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان شد که کلید اطمینان حاصل کردن از پیروزیت کوشش هایمان درحمایت از برجام است.

مواضع ترامپ و بایدن درباره برجام

در بحبوحه کوشش ایران و کشور های اروپایی با هدف حفظ برجام و ناکامی آمریکا در جهت سیاست های یکجانبه گرایانه اش علیه تهران، هر دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درخصوص نقشه راه شان درباره برجام اظهارنظر نموده اند. دونالد ترامپ همچون گذشته بار دیگر تکرار کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، ایران ظرف یک ماه با وی توافق خواهد نمود.

به گزارش ایسنا به نقل از وی اوای، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی خبری در کاخ سفید مدعی شد: اگر در انتخابات پیروز شوم، ایران می آید و به سرعت توافقی را با ما امضا می نماید؛ اگر نه ظرف یک هفته یا ظرف یک ماه؛ چون فراوری ناخالص داخلی آن ها 25 درصد کاهش یافته و می خواهند بار دیگر یک کشور پیروز باشند. همزمان جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا نیز مدعی شد: در صورت رئیس جمهور شدن، واشنگتن به تعامل با تهران خواهد پرداخت.

به گزارش نیوزویک، وی همچنین هشدار داد که چنین کاری پس از 40 سال دشمنی آسان نخواهد بود.

نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا ادعا کرد: اگر ایران پایبندی به تعهدات هسته ای خود را از سر بگیرد، آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک بازخواهد گشت. بایدن مدعی شد: برای چنین کاری به یاری تمامی طرفین برجام از جمله چین و روسیه احتیاج پیدا خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 9266

به "نه قاطع اروپا به ماشه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه قاطع اروپا به ماشه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید