احتمال برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز 7 اسفند

به گزارش چاپار بلاگ، یک خبرنگار آمریکایی مدعی شده جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام ممکن است در روز 7 اسفندماه برگزار گردد.

احتمال برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز 7 اسفند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک خبرنگار غربی که اخبار مربوط به توافق هسته ای ایران و برجام را رصد می نماید از احتمال برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز 26 فوریه (برابر با 7 اسفندماه) خبر داده است.

خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در توئیتر نوشت: شنیده ها حاکی است تاریخی که برای جلسه مشترک کمیسیون مشترک برجام روی کاغذ آورده شده 26 فوریه است. این تاریخ هنوز تأیید نشده، اما برنامه قرار است اینطور باشد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آدینه هفته گذشته بدون اشاره به تاریخ دقیق گفت که جلسه کمیسیون مشترک ماه فوریه برگزار خواهد شد.

آخرین دور ، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) روز 15 آذرماه در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار گردید.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند.

نشست اسفندماه، نخستین نشست بعد از اقدام سه کشور اروپایی در فعال کردن ساز و کار موسوم به مکانیسم حل اختلاف در برجام خواهد بود.

تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) روز 24 دی ماه این ساز و کار را که بعضی از کارشناسان از آن به عنوان مکانیسم ماشه یاد می نمایند فعال کردند.

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز و کار حل اختلاف ذیل برجام است که می تواند قطعنامه های پیشین سازمان ملل را که بر اساس قطعنامه 2231 تعلیق شده بودند، باز گرداند.

در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه بخش پایانی همان ساز و کار حل اختلافات در بندهای 36 و 37 در برجام است. این 2 بند از آنجا که رجوع به آنها می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران بینجامد، به مکانیسم ماشه معروف شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 2249

به "احتمال برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز 7 اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز 7 اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید