اقدامات دقیقه نودی پمپئو علیه ایران!

به گزارش چاپار بلاگ، روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی به قلم کارِن دی یانگ، به آنالیز اقدامات مخرب دقیقه نودی مایک پمپئو وزیر خارجه کنونی آمریکا در واپسین روز های این دولت در حوزه سیاست خارجی پرداخته و نوشت این اقدامات می تواند برنامه های جو بایدن رئیس جمهور منتخب این کشور برای بازگرداندن سیاست خارجی واشنگتن به جهت جدید را پیچیده کند.

اقدامات دقیقه نودی پمپئو علیه ایران!

به گزارش فارس، در ابتدای این یادداشت با اشاره به اعلامیه های روزانه پمپئو درباره اقدامات مهم در حوزه سیاست خارجی، آمده است: بسیاری از آن ها با هدف ایجاد مانع در راستا جدیدی است که تیم بایدن میخواهد طی کند.

دی یانگ نمونه هایی از این موانع را بدین شکل ذکر کرد: بازگرداندن نام کوبا به لیست کشور های حامی تروریسم، اعلام جنبش انصارالله یمن به عنوان تروریستی، لغو محدودیت های طولانی مدت در روابط با تایوان، به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب بر صحرای غربی، تصویب عجولانه قرارداد های جنجالی تسلیحاتی و سلسله تحریم های جدید علیه ایران.

مصرف داخلی، انگیزه اقدامات مخرب پمپئو

واشنگتن پست ادامه داد: تمام آن تغییرات را می توان خنثی کرد. اما هر کدام، چالش هایی را که بایدن در مشخص سیاست های [خارجی]پیش رو دارد، پیچیده می نماید. مقامات بایدن می گویند اگر نه همه این اقدامات را بلکه بیشتر آن ها با انگیزه سیاست های داخلی صورت گرفته اند.

یک مقام ارشد در تیم انتقالی بایدن - که خواست نامش فاش نگردد - به این روزنامه گفت: ما به تمام تحرکات دقیقه نودی [این دولت] توجه نموده ایم. هر کدام از آن ها را با دقت مورد آنالیز قرار می دهیم و دولت جدید فقط بر اساس یک دستورالعمل، یعنی امنیت ملی، در این باره حکم خواهد نمود.

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید با ارائه توجیه متفاوت درباره بعضی از این اقدامات وزارت خارجه آمریکا، ادعا کرد تعدادی از این تصمیمات اتخاذ شده، برای مدت ها تحت آنالیز بودند که نهایتاََ بعد از جمع بندی در روز های اخیر اعلام شدند.

تصمیمات خودسرانه پمپئو در وزارت خارجه آمریکا

وی شرح داد که جارد کوشنر مشاور ارشد و داماد ترامپ، عامل اصلی بعضی اقدامات مانند به رسمیت شناختن حاکمیت دولت مغرب بر صحرای غربی و انعقاد قرارداد فروش تسلیحات پیشرفته به امارات عربی متحده و عربستان سعودی بود، اما بسیاری دیگر از این تصمیمات، شامل بازگرداندن کوبا به لیست کشور های حامی تروریسم و لغو محدودیت ها در رابطه با تایوان، به نوعی بیشتر تصمیم خود پمپئو بوده است.

یک منبع آگاه به فرایند سیاست گذاری در وزارت خارجه آمریکا نیز در این باره گفت: قبول دارم که پمپئو انگیزه های سیاسی داخلی زیادی برای اتخاذ تصمیم نهایی درباره کوبا، ایران و تایوان داشت.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: در حالی که بایدن درباره این اقدامات سکوت نموده، قانونگذاران [آمریکایی]، اما علیه آن ها اظهار نظر نموده اند. هم دموکرات ها و هم جمهوری خواستار از تروریستی اعلام کردن حوثی ها (جنبش انصارالله یمن) انتقاد کردند... بیشتریت دو حزبی، که تعلق خاطری هم به ایران یا حوثی ها ندارند، از نگرانی های حقوق بشری در کوشش های مکرر خود برای جلوگیری از فروش تسلیحات نظامی به سعودی ها و اماراتی ها که در جنگ یمن استفاده می گردد، یاد نموده اند.

مخالفت وزیر خزانه داری کنونی آمریکا با اقدام علیه انصارالله

بر این اساس، حتی استیون منوشین وزیر خزانه داری دولت کنونی آمریکا نیز از تصمیم پمپئو برای تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن انتقاد نموده و گفت این اقدام به حدی عجولانه بود که معافیت های تحریمی برای مطمئن شدن از تداوم یاری های بشردوستانه از جمله غذا و دارو به یمن آماده نشده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: بایدن گفته که میخواهد فروش تسلیحات به سعودی ها را قطع نموده و برای دیپلماسی و یاری های بشردوستانه بیشتر به یمن کوشش کند. اما خارج کردن نام حوثی ها (انصارالله) از لیست سازمان های تروریستی فقط با یک امضا ممکن نخواهد بود. این کار به اقدام کنگره یا بازنگری دولتی احتیاج دارد.

نویسنده این مطلب درباره اعمال تحریم های جدید علیه ایران نیز تحلیل کرد: انگیزه اصلی پمپئو، بنظر این بود که اکنون فرصتی مناسبی برای نشان دادن ایران به عنوان عنصر اصلی مشکل زا در خاورمیانه و قرار دادن موانع بیشتر در راستا بایدن است. دولت [ترامپ]مؤکداََ با برنامه بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای ایران مخالف است.

اقدام علیه ایران با هدف سنگ اندازی در راستا بایدن

دی یانگ ضمن اشاره به برداشته شدن تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران در صورت بازگشت دولت بایدن به برجام، اضافه کرد: اما بیشتر تحریم های آمریکا علیه ایران - مانند حمایت از ترویسم، فراوری موشک های بالستیک و دیگر فعالیت ها - سر جای خود باقی می مانند پمپئو در روز های اخیر حتی اقدامات بیشتری نیز انجام داده است.

این روزنامه درباره اقدامات وزیر خارجه کنونی آمریکا علیه چین و تمایل بایدن برای بازنگری در شرایط کنونی که پمپئو درباره پکن ایجاد نموده، شرح داد: کارشناسان امور چین، ملتهب ترین بخش روابط [با چین] را در موضوع تایوان ارزیابی می نمایند، جایی که دولت کنونی آمریکا محدودیت های فروش تسلیحاتی را تسهیل نموده و محدودیت های روابط دیپلماتیک را نیز لغو کرد.

واشنگتن پست تحلیل کرد: بایدن می تواند سیاست های جدید درخصوص تایوان را، مانند بسیاری دیگر از اقدامات دقیقه نودی دولت کنونی آمریکا، اگر بخواهد لغو کند. اما پمپئو، او را در موقعیت دشواری قرار داده که اگر اقدامی اتخاذ کند به مثابه حمایت از چین دیده خواهد شد.

دشواری خنثی سازی اقدامات پمپئو علیه کوبا و چین

بایدن همچنین ابراز تمایل نموده که روابط دیپلماتیک با کوبا را عادی سازی کند، برنامه ای که با اقدام وزیر خارجه کنونی آمریکا در بازگرداندن هاوانا به لیست کشور های حامی تروریسم، سخت تر شده است.

نویسنده این یادداشت گفت: خنثی کردن این اقدام، برای برنامه های بایدن مهم است، اما زمان بر خواهد بود. قوانین آمریکا دو راستا برای لغو این اقدام ارائه نموده است. اول، رئیس جمهور باید به کنگره تایید کند تغییرات بنیادینی در رهبری و سیاست های دولت یک کشور مورد نظر اتفاق افتاده و آن کشور دیگر از تروریسم بین المللی حمایت نمی نماید. دوم اینکه رئیس جمهور باید به کنگره اطلاع دهد که کشور مذکور طی شش ماه گذشته هیچ حمایتی از تروریسم بین الملل نداشته است.

پیش از این نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس در یادداشتی به قلم اِلن نیکمِیِر نوشت مسائل داخلی که دولت بایدن بعد از تحلیف با آن دست وپنجه نرم خواهد نمود، می تواند دست این کشور را در تعاملات بین المللی از جمله مصاحبه ها با ایران تضعیف کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 12904

به "اقدامات دقیقه نودی پمپئو علیه ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات دقیقه نودی پمپئو علیه ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید