آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

به گزارش چاپار بلاگ، رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق آمریکا همواره یک لفظ محبوب برای توصیف آمریکا داشت: شهری درخشان و نمونه بر روی یک تپه. وی بار ها و بار ها از این عبارت در موقعیت ها و شرایط گوناگون استفاده کرد. اگرچه ریگان تاکید داشت که این اصطلاح را خود نساخته، با این حال، در تاریخ سیاسی آمریکا، کاربرد این اصطلاح تا حد زیادی با نام و شخصیت رونالد ریگان همراه شده است. درونمایه اصلی این اصطلاح این بوده که آمریکا باید همواره یک مدل و الگو، و حتی یک مدینه فاضله برای دیگر کشور های جهان باشد. در واقع او معتقد بود که جهانیان بایستی همواره آمریکا را ستایش کنند.

آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

بدون تردید، دوره و زمانِ ریگان، با شرایط کنونی تا حد زیادی متفاوت است. آخرین رئیس جمهور مستقرِ حزب جمهوریخواه در دوران کنونی یعنی دونالد ترامپ، در دوره چهار ساله حضور خود در قدرت که تا چند روز دیگر به سرانجام می رسد، عمیقا این ایده که آمریکا بایستی یک نمونه و الگو برای دیگر کشور های جهان باشد را زیر سوال برده است. دونالد ترامپ در سال 2014 و در جریان یک مصاحبه گفت که به هیچ عنوان عبارتِ استثناگرایی (خاص بودنِ) آمریکا را قبول ندارد.

وی استفاده از این واژه را خطرناک دانست و گفت که از پوتین شنیده که در توصیف این شرایط گفته است: آمریکایی ها واقعا فکر می کنند چه کشوری هستند که مدام از خاص و استثنا بودنِ خود سخن می گویند؟ در واقع، ترامپ به این دلیل ایده استثناگرایی آمریکایی را رد کرد، چون نمی خواست موجب ناراحتی رئیس جمهور روسیه شود. در عوض، ترامپ همواره بر این تاکید داشته که آمریکا باید در یک جهانِ بی رحم، در نقش یک بازیگرِ بی رحم تر ظاهر شود و صرفا منافع خود را تامین کند.

به گزارش خبرنگاران، در این راستا باید این سوال را مطرح کرد: آیا آمریکا که همواره مدعی بوده قدرت برتر و الگوی جهان (مدینه فاضله جهان) است و به عبارتی خود را به مثابه شهری درخشان در بالای تپه (بالاتر از دیگر کشور های جهان) می پنداشته، هنوز هم پس از رسوایی ها و افتضاحات مکرر رئیس جمهور کنونی آمریکا، می تواند ادعا های پیشین را داشته باشد؟ آیا ایده استثناگرایی آمریکایی، هنوز هم پابرجاست؟ آیا قدرت نرم آمریکایی همچنان از قابلیت جذب دیگر کشور های جهان به سمت نظام اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی آمریکا، برخوردار است؟ برای پاسخ به این پرسش، بایستی دو استدلال اساسی را مد نظر قرار داد.

ترامپ و حمله به ساختار قدرت نرم آمریکا

یکی از بزرگترین خساراتی که دونالد ترامپ در دوره چهار ساله حضور خود در قدرت برای آمریکا به بار آورد، تضعیف شدید قدرت نرم ایالات متحده آمریکا بود. در واقع، ترامپ رویه هایی را در پیش گرفت که از اساس، جذابیت/Attractiveness و زیبایی/Beauty آمریکا نزد افکار عمومی بین المللی را زیر سوال برده و این کشور را به ضدِ ارزش هایی تبدیل کرد که برای سال ها، رهبران آمریکایی خود را طلایه دارِ آن ها در عرصه بین المللی قلمداد می کردند.

به عنوان مثال، برای سال ها، رهبران آمریکایی با ارائه چهره ای جذاب از نظام اقتصادی (مبتنی بر نولیبرالیسم) و نظام سیاسی آمریکا (مبتنی بر آزادی و دموکراسی)، سعی داشته اند تا کشورشان را موجودیتی منحصر به فرد و حتی مدینه فاضله جهانی تصویر کنند و با تصویرسازی از ایالات متحده آمریکا به عنوان یک بهشت، نظر و توجه همگان را به سمت رویای آمریکایی/American Dream (جهانِ مطلوب آمریکایی) جلب کنند.

بااین حال، حضور ترامپ در قدرت، عملا نشان داد که مدینه فاضله آمریکایی، سرابی بیش نیست. ترامپ در عرصه عملی، بسیاری از هنجار ها و قوانین بین المللی را زیرپا گذاشت و با اتخاذ یکجانبه گرایی صِرف و تنش آفرینی در عرصه بین المللی با موضوعِ شعارِ اول آمریکا/America First، به افکار عمومی جهان نشان داد که تصویر رویایی از آمریکا، در واقع روکشی برای جاه طلبی های رهبران این کشور است که سعی دارند به هر قیمتی، اهداف و منافع خود را تامین کنند و در این جهت از به راه انداختن جنگ های تجاری، خروج از توافقات بین المللی، استفاده از رویه های غیردموکراتیک و بحران سازی بین المللی، هیچ ابایی ندارند. ترامپ حتی در عرصه سیاست داخلی آمریکا نیز با رویه های جنجال برانگیز خود نظیر به چالش کشیدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور نشان داد که ارزش و احترامی برای دموکراسی و رای مردم این کشور قائل نیست. امری که ایده صدور دموکراسی آمریکایی از سوی رهبران این کشور را عمیقا بی اعتبار کرده است.

در واقع، حضور ترامپ در قدرت در آمریکا به جلوه ای از تکیه شدید این کشور به قدرت سخت (بر خلاف قدرت نرم) تبدیل شده که این مساله در نوع خود، هم دیدگاه افکار عمومی جهان به آمریکا را تغییر داده و هم رقبای جهانی آمریکا نظیر چین و روسیه، با استفاده از این فرصت و تقویت قدرت نرم خود و در مقابل، تاکید بر چهره سخت و خشن آمریکا، جایگاه و موقعیتشان را به ضرر این کشور (آمریکا) در عرصه معادلات بین المللی تقویت کرده اند.

ترامپ و ایجاد حس بی اعتمادی بین المللی به ساختار سیاسی آمریکا

یکی از بزرگترین خسارات دونالد ترامپ به رویای آمریکایی (جلوه از قدرت نرم آمریکا با تاکید بر محبوب و خاص بودنِ جهانیِ سبک زندگی و ارزش های آمریکایی)، ایجاد حس بی اعتمادی بین المللی از سوی کشور های مختلف جهان نسبت به آمریکا بود. در شرایط فعلی، بسیاری از رهبران جهان در مورد آینده سیاسی آمریکا، با احتیاط و دقت بیشتری به ارزیابی و تحلیل می پردازند. بسیاری در شرایط فعلی، به آمریکا بی اعتماد شده اند و به این نتیجه رسیده اند که وقتی ساختار سیاسی آمریکا به فردی نظیر ترامپ اجازه حضور در قدرت را می دهد، به هیچ عنوان نباید در مورد آینده این کشور و تعهدِ صرف و قاطع رهبران آمریکا به ارزش های آمریکایی، به طور مطمئن و با قطعیت سخن گفت. همین مساله، حقیقتا خسارتی بزرگ برای آمریکا است.

بدون تردید جهان در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا، به نحو محتاطانه تری با آمریکا تعامل خواهد کرد و سعی می کند بار دیگر از آمدن افرادی نظیر ترامپ به قدرت که به طور بنیادین، اصول و مقررات بین المللی و همنین توافقات دو جانبه و چند جانبه را زیر پا می گذارند، متعجب و شوکه نشود. مساله ای که در نوع خود در دوره ترامپ، برای کشور های مختلف جهان (مخصوصا متحدان آمریکا)، خسارات سنگین و گسترده ای را به دنبال داشته است.

درست درهمین نقطه است که می توان گفت: رهبران آمریکا در برهه کنونی، به هیچ عنوان نمی توانند از مدینه فاضله آمریکایی سخن بگویند. در واقع، اقدامات و رویه های ترامپ، خسارات سنگینی را به تصویرِ این به اصطلاح مدینه فاضله وارد کرده و احیای آن اگر ممکن هم باشد، سال ها به طول خواهد انجامید. در سرانجام باید گفت بر خلاف آنچه رونالد ریگان می گفت: آمریکا دیگر شهری درخشان بر بالای تپه جهانی نیست و اساسا نمی تواند هم یکچنین ادعایی داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 12680

به "آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید