یادگیری زندگی در کنار سیل بدون اعمال سیاستگذاری های بلندمدت ممکن نیست

به گزارش چاپار بلاگ، رئیس کارگروه سلامت هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب ها با تاکید بر این که مردم باید زندگی با سیل را یاد بگیرند، گفت: انجام این امر تنها در صورت به کارگیری برنامه های بلندمدت و علمی تحقق می یابد.

یادگیری زندگی در کنار سیل بدون اعمال سیاستگذاری های بلندمدت ممکن نیست

به گزارش گروه دانشگاه چاپار بلاگ، ذوالفقاری رئیس کارگروه سلامت هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب ها در نشست خبری امروز که به منظور ارائه گزارش اولیه سیلاب ها در ساختمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار گشت، تهیه این گزارش را یکی از روش های منحصر به فرد در حوزه علمی توصیف کرد و گفت: ایران به عنوان یک کشور زلزله خیز سال های زیادی است که با این پدیده طبیعی روبرو می گردد؛ پدیده ای که در آن نجات جان انسان ها به عنوان یکی از موضوعات اساسی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، اما در حوزه سیلاب ها بیشتر تمرکز ها بر روی حفظ سرمایه افراد است تا این که حفظ جان آن ها مورد توجه باشد.

وی در ادامه توضیح داد: در وقوع سیل به دلیل هشدار هایی که اعمال می گردد و قابل پیش بینی بودن آن تلفات جانی کمتری داریم و با توجه به این که سیلاب های اوایل سال 98 جزو اولین سیل های دهه های اخیر به شمار می روند، بنابراین این فرآیند می تواند هشداری برای وقوع پدیده های زیست محیطی دیگر باشد.

رئیس کارگروه سلامت هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب ها بیان نمود: وقوع سیلاب های اخیر کشور می تواند بیانگر این باشد که آغاز این فرآیند آغازگر تغییر اقلیم در سال های آینده کشور است؛ بنابراین ضروری به نظر می رسد که ما بتوانیم از اعمال تصمیم گیری های کوتاه مدت و لحظه ای در این عرصه دوری کنیم و بتوانیم یک تصمیم گیری مبتنی بر یافته های علمی داشته باشیم.

ذوالفقاری خاطر نشان کرد: همانطور که ما یاد گرفته ایم باید با زلزله زندگی کنیم، باید این را نیز یاد بگیریم که با سیل نیز کنار بیایم و زندگی کنیم و این امر نیز بدون اعمال برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های بلندمدت امکان پذیر نیست.

به گفته وی، تهیه گزارش در مورد سیلاب های اخیر با یاری متخصصین، کارشناسان و دستگاه های اجرایی اولین اقدام در کشور است که می توانیم در مورد یک موضوع اجتماعی و زیست محیطی به صورت بین شاخه ای و جامع نگاه کنیم و آن موضوع را از جنبه های مختلف اعم از اجتماعی، مالی، زیست محیطی و ... مورد آنالیز قرار دهیم، امیدوارم اجرای این گزارش در کشور از سوی مسئولان تداوم پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 621

به "یادگیری زندگی در کنار سیل بدون اعمال سیاستگذاری های بلندمدت ممکن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگیری زندگی در کنار سیل بدون اعمال سیاستگذاری های بلندمدت ممکن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید