چند توصیه مفید به افراد افسرده

به گزارش چاپار بلاگ، تهران (پانا) - افسردگی یک اختلال روانی است که اگر شدت پیدا کند می تواند سلامت کلی فرد را به طور جدی به خطر بیاندازد.

چند توصیه مفید به افراد افسرده

به گزارش ایسنا، تمام افراد ممکن است هرازگاهی احساس غمگینی و دلتنگی داشته باشند خصوصا اگر اتفاق ناراحت نماینده ای برایشان اتفاق افتاده باشد.

تجربه احساس افسردگی و غم برای مدتی کوتاه، امری طبیعی است اما چنانچه این احساس به شکل غیرمعمولی طولانی گردد از این مرحله به بعد به یک اختلال یا بیماری روانی مزمن تبدیل شده و احتیاج به مدیریت صحیح و مداوم دارد چون در غیر این صورت تمام فعالیت های معمول و جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و حتی سلامت جسم او را نیز تهدید می نماید.

یکی از مباحث مهم در امر مدیریت علائم افسردگی، خودمراقبتی است. فرد مبتلا به افسردگی حاد در عین حال که احتیاج به مشاوره و یاری حرفه ای دارد می تواند با اقداماتی کوچک و جزئی، خلق و خو و در نهایت سلامت روان خود را بهبود بخشد.

این تغییرات کوچک برای مدیریت علائم افسردگی از تغذیه گرفته تا سایر موضوعات مرتبط با سبک زندگی را شامل می گردد.

در این مطلب سایت تخصصی ان دی تی وی به نقل از دکتر شویتا شارما، روانشناس بالینی در بیمارستان آسیایی کلمبیا، چندین توصیه کاربردی در حوزه خودمراقبتی ارائه نموده که به افراد افسرده یاری می نماید تا به شیوه ای موثرتر از افت خُلق شان جلوگیری و در کاهش علائم افسردگی پیروز تر عمل نمایند:

- مرحله اول در خودمراقبتی، مطلع شدن نسبت به احساسات خود و حالت غم و افسردگی و نیز پذیرفتن این احساسات است تا بتوان با آنها با شیوه ای صحیح روبرو شد.

- نکته دوم بدست آوردن دید مثبت به یاری ذهن مطلعی است. تعبیر ساده این مطلب این است که روی امور و موضوعات فعلی که در همین لحظه با آنها روبرو هستید، متمرکز باشید.

- به خودتان یادآوری کنید که هیچ موضوعی دائمی نیست، اگرچه در این مرحله به کوشش های گروهی و روش درمانی مناسب احتیاج پیدا می کنید.

- صحبت کردن مهمترین مرحله از درمان افسردگی است. بنابراین بدون هیچ احساس شرم و نگرانی، در خصوص مشکل خود با دیگران صحبت کنید و در اولین فرصت از یک متخصص یاری بگیرید.

- داشتن برنامه منظم برای خواب و تغذیه، یاری بزرگی در این زمینه به شما می نماید چرا که تاثیر مهمی در بهبود بهداشت روانی به طور کلی دارد. در عین حال تمرینات آرام سازی و رلکسیشن مانند تنفس عمیق هم به بهبود سلامت روان یاری بسیاری می نمایند.

- با دوستان و عزیزان خود در ارتباط باشید و از آنها حمایت روانی و عاطفی بگیرید. همچنین می توانید هر روز افکار و احساسات خود را روی کاغذ بیاورید چرا که یادداشت نوشتنِ آزادانه به شما یاری می نماید تا این احساسات را جاری نموده و از ذهن خود به تدریج خارج کنید.

- اگر در انجام مراحل بالا به پیروزیتی دست پیدا کنید به تدریج می توانید سراغ انجام فعالیت های مورد علاقه خود بروید. انجام سرگرمی ها و کارهای مورد علاقه تان بسیار مهم است و اینکه این کارها را بدون هیچ نگرانی یا فشار اجتماعی انجام دهید.

- برای انجام کارها و سرگرمی هایی که دوست دارید مثل آشپزی یا تماشای فیلم که بسته به سلیقه هر فرد متفاوت است، وقت بیشتری بگذارید.

- تغذیه سالم و ورزش، دو رکن مهم در راستا مقابله با افسردگی است. تغذیه سالم به بهداشت روانی یاری می نماید و ورزش و تحرک نیز به ترشح هورمون های شادی بخش و بالا برنده خلق در مغز می انجامد.

- نکته آخر که بیشتر یک یادآوریست این است که علائم افسردگی را هرگز نادیده نگیرید و برای اینکه از مسائل بیشتر و پیچیده تر جلوگیری کنید حتما در صورت مطلعی از این احساسات در خود، در اولین فرصت از یک متخصص یاری بگیرید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 10838

به "چند توصیه مفید به افراد افسرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه مفید به افراد افسرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید