اسالم به خلخال؛ جاده ای که در آن عجله ای برای رسیدن ندارید!

به گزارش چاپار بلاگ، جاده ها معمولا یک راستا گذرا هستند که ما را از مبدا به مقصد می رسانند و خودشان هدف گردشگری نیستند. این جمله در رابطه با هر جاده ای می تواند صدق کند، به جز جاده اسالم به خلخال. این جاده شبیه هیچ راستا دیگری نیست و خودش یک مقصد گردشگری تمام عیار است.

اسالم به خلخال؛ جاده ای که در آن عجله ای برای رسیدن ندارید!

در جاده اسالم به خلخال شما برای خستگی درکردن ماشینتان را متوقف نمی کنید، بلکه با خیال راحت خاموشش می کنید و عجله ای هم برای رسیدن به مقصد ندارید. چرا که این راستا، از هر مقصدی زیباتر است.

من قصد دارم در این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران لیدر شما باشم و اطمینان دهم که در این سفر، لیدرتان از خود شما هم هیجان زده تر و مشتاق تر است!

آیا در جاده اسالم به خلخال پمپ بنزین وجود دارد؟

خیر. در تمام 70 کیلومتر راستا اسالم به خلخال هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد. حتما قبل از شروع راستا از پر بودن باک بنزین ماشینتان مطمئن شوید.

برترین زمان سفر به جاده اسالم به خلخال چه وقت است؟

در فصول گرم یا دقیق تر بگویم از اردیبهشت تا اواخر شهریور.

فاصله تهران تا جاده اسالم به خلخال چقدر است؟

از تهران تا ابتدای جاده اسالم به خلخال حدود 430 کیومتر راه است که به طور میانگین 5:30 ساعت زمان می برد.

مهم ترین جاهای دیدنی راستا اسالم به خلخال کجا هستند؟

پارک جنگلی گیسوم، گردنه الماس، دشت شقایق، ییلاق متش، دریاچه نئور، دریاچه سراگاه، روستای ورگه سران، ییلاق لرزره، آبشار دریابن و روستای ناو.

جاده اسالم به خلخال کجاست؟

اسالم شهری در استان سرسبز گیلان و در واقع بخشی از شهرستان تالش است که مبدا زیبای ما به شمار میرود. دست آخر هم سفرمان به خلخال که شهری در جنوب اردبیل است، ختم می گردد. راستای خیال انگیز که چشم انداز ها بی نظیرش کاری می نماید تا عادتِ به ساعت نگاه کردن و کیلومتر شمردن در طول راستا را فراموش کنیم.

جاده اسالم به خلخال حدود 70 کیلومتر است. این یعنی طی راستا آن چیزی حدود 1:30 ساعت زمان می برد. مدت زمان کوتاهی که تحت تاثیر طبیعت بی نظیرش، بسیار کمتر هم به چشممان خواهد آمد.

یکی از خوبی های جاده اسالم به خلخال، تعداد زیاد تابلوهای راهنما است که در طول راستا به آن برمی خوریم. این تابلوها یاری زیادی به پیدا کردن نقاط گردشگری بین راهی می نمایند؛ جاهایی مانند روستای لاکه یا ناو که قطعا ارزش دیدن دارند.

اسالم به خلخال روی گوگل مپ

آبوهوا و طبیعت زیبای اسالم به خلخال

فرقی نمی نماید کدام فصل راهی اسالم به خلخال می شوید؛ این جاده همواره از سایر نقاط خنک تر و حتی می گردد گفت سردتر است. در بهار که انتظار هوای معتدل و باران های بهاری را داریم، اسالم به خلخال بسیار خنک و معمولا پربارش و گاهی مه گرفته است. به همین علت اسالم به خلخال در تابستان بیشتر از هر فصل دیگری، میزبان گردشگران است. تصور تابستانی سرسبز که برخلاف سایر نقاط، خنک باشد بسیار شیرین و دلچسب است.

اما همین آب وهوای منطقه اسالم به خلخال اواخر پاییز و به طور ویژه در فصل زمستان، بسیار این جاده را خطرناک می نماید. جاده اسالم به خلخال به طور کلی جاده ای پرپیچ وخم و متاسفانه بدون زیرساخت های لازم برای سفر ایمن است.

توصیه ام به شما این است که تنها در آب وهوای معتدل به دیدن زیبایی های اسالم به خلخال بروید. اگرچه دلم می خواست تنها از زیبایی های کم نظیر این منطقه برایتان بگویم، اما واقعیت این است که امنیت رانندگی در این جاده پایین است و تا به حال تصادف ها و از راستا خارج شدن های بسیاری کام هم وطنانمان را تلخ نموده است. موضوعی که امیدواریم با توجه بیشتر به این جاده و رسیدگی به آن، هرچه زودتر خطرات را به حداقل رسانده و خیالمان را آسوده کند.

جاذبههای دیدنی اسالم به خلخال

تصور هزار و یک جاذبه فوق العاده در اسالم به خلخال، جاده ای که تنها 70 کیلومتر طول دارد، کاری سخت است؛ اما راستش را بخواهید این منطقه، قدم به قدم جاذبه است و پای شما بیشتر از آنکه روی پدال گاز برود، باید ترمز کند و بایستد!

در این قسمت از معروف ترین ایستگاه هایی که نباید از دستشان بدهید برایتان خواهم گفت.

1- جنگل تالش

خودمانیم، بارها نام جنگل را شنیده ایم اما جنگل واقعی را به چشم ندیده ایم! جنگلی که تنوع درختانش بی شمار باشد و هزارویک گونه حیوانی در آن زندگی نمایند. اما از همین ابتدا حساب جنگل تالش را از سایر جنگل هایی که تا به امروز دیده اید، جدا کنید. جنگل تالش در راستا اسالم به خلخال قرار گرفته است و 150 نوع درخت را در خود جا داده که 36 گونه از آن ها بومی اند و در جنگل های منطقه ها دیگر دیده نمی شوند.

در جنگل تالش هم درختان میوه مانند گلابی، فندق، زردآلو و انجیر دیده می گردد، هم درختان کم نظیری چون له له خزر، شمشاد هیرکانی و آکاسیای ابریشمی. طبیعتا این تنوع در پوشش گیاهی، خانه منحصر به فردی برای حیوانات گوناگون می سازد. پس در این جنگل دیدن آهویی که می دود، بزی کوهی که می جهد و ببری که می درد خیلی دور از فکر نیست!

2- پارک جنگلی گیسوم در جاده اسالم به خلخال

پارک جنگلی گیسوم در نوار مرزی استان گیلان قرار گرفته است و می گردد گفت حسنِ ختام این استان است. پارک جنگلی با درختان سرسبز و بلندقامت که به زیبایی کنار جاده ای که به دریای خزر می رسد قد علم نموده اند.

راستا رویایی که به زیباترین حالت ممکن جنگل را به دریا متصل می نماید، علتی کافی برای سر زدن به گیسوم است؛ با این حال سرگرمیات دریایی موجود در ساحل گیسوم قطعا از آن چیزهایی است که روی تصمیمتان می تواند اثر بگذارد و مصمم ترتان کند. سرگرمیات مهیجی مانند شاتل، پاراسل، قایق سواری، جت اسکی و… .

هنگام گذر از جاده پر درختی که مانند یک تونل سقف بالای سرتان را رنگ زده، حتما توقف کنید و قدری بیشتر فرصت دیدن به خودتان بدهید. اگر وارد جنگل شوید شانس چشیدن میوه از درختان ازگیل، انار، به، زردآلو و سیب را هم پیدا خواهید کرد.

پارک جنگلی گیسوم در راستا اسالم به خلخال قرار گرفته است و لازم نیست خیلی از راستا اصلی دور شوید. اما برای آسان تر شدن کار لوکیشن این پارک را برایتان می گذارم.

پارک جنگلی گیسوم روی گوگل مپ

3- روستای ناو

روستاگردی یکی از بخش های گردشگری است که همواره هواداران خاص خودش را دارد. در راستا اسالم به خلخال هم روستاهای بکری وجود دارند که من را به شخصه هوایی می نمایند و هوس اقامت در آنجا را به دلم می اندازند. آرزویی شیرین که هرچندوقت یک بار به سراغ خیلی از ماها می آید… .

روستای ناو یکی از محلی ترین روستاهای این ناحیه است که هم طبیعت زیبا و دست نخورده ای دارد، هم در آن خبری از آب وهوای شرجی سواحل تالش نیست. بافت بومی خانه ها هم دست به دست دیگر زیبایی های روستای ناو داده است تا قاب های ماندگاری در خاطرتان بسازد. حالا کنار همه این ها هوای غالبا مه آلود هم تصور کنید.

راستی اگر قصد ماندن در روستای ناو را داشتید، هم می توانید خانه های محلی که اجاره داده می شوند را رزرو کنید، هم گزینه در طبیعت و چادر مسافرتی ماندن وجود دارد. فقط اگر انتخابتان مورد دوم بود، بهتر است برای حفظ امنیتتان زیاد از روستا دور نشوید.

روستای ناو روی گوگل مپ

4- آبشار دریابن

در 12 کیلومتری راستا اسالم به خلخال، در نزدیکی روستای لاکه تاشون جاده ای فرعی وجود دارد که شما را به یک آبشار زیبای 30 متری می رساند. البته ناگفته نماند برای رسیدن به این آبشار باید راستای را طی کنید که ابتدای راهش آسفالت است، اما بعد خاکی می گردد و نهایتا هم احتیاج به حدود 40-30 دقیقه پیاده روی پیش می آید.

آبشار دریابن به آبشار ناو هم معروف است، پس اگر یکی از این دو نام را شنیدید، گمان نکنید که از دو آبشار متفاوت صحبت می گردد. یک پیشنهاد مجذوب کننده هم بهتان بدهم و بروم سراغ معرفی جاذبه بعدی؛ هنگام گذر از حوضچه پرورش ماهی که در بین راه به آن برمی خورید، چند ماهی تازه خریداری کنید و کنار آبشار خود را مهمان ماهی کبابی کنید. تجربه ای شیرین که تا مدت ها طعمش زیر دندانتان خواهد ماند.

آبشار دریابن روی گوگل مپ

5- ییلاق لرزره

ییلاق ها همواره از مجذوب کننده ترین و خیال انگیزترین بخش های یک گردشگری هستند. ییلاق ها همان طور که از نامشان برمی آید، در فصول گرم مکان مناسبی برای وقت گذراندن در طبیعت هستند. در ییلاق لرزره خبری از دار و درخت نیست، در عوض دشت بزرگ و سبزرنگی که با گل های رنگارنگ رنگ ولعاب بیشتری گرفته منتظر ماست.

ییلاق لرزره دقیقا میانه راه اسالم به خلخال قرار گرفته است و به جاده اصلی هم بسیار نزدیک است. می دانم آن قدر این راستا پرجاذبه است که نمی دانید به سراغ کدامش بروید، اما ییلاق لرزره را نباید از دست داد.

اگر به فکر شب ماندن در این ییلاق هم هستید، خیالتان راحت! خانه هایی با سقف شیروانی ، چشم اندازی که در کمتر جای دیگری گیرتان می آید و بعلاوه صدای جیرینگ جیرینگ زنگوله گوسفندان در ابتدای روز، چشم انتظارتان است. (در گوش شما هم این صدا پیچید یا فقط من شنیدمش؟…)

داشتن لوکیشین ییلاق لرزره کار را بسیار آسان می نماید اما متاسفانه روی گوگل مپ آن را نتوانستم پیدا کنم. اگر راهی لرزره شدید، یک لوکیشن هم در قسمت کامنت ها برایمان می گذارید؟ سپاسگزارم.

6- دریاچه سراگاه

درود به اسالم به خلخال و تمام جاذبه های تمام نشدنی اش! نوبتی هم باید، نوبت دریاچه سراگاه است. دریاچه ای که در انعکاس آب زلالش، آسمان و جنگل را در آغوش گرفته. بی هیچ اغراق و بزرگ نمایی این دریاچه حقیقتا زیباست!

در راستا رسیدن به دریاچه سراگاه از میان شالیزارهای تالش گذر خواهید کرد که این یعنی حواستان حسابی درگیر است: چشمتان محو دیدن، گوشتان پر از آواز پرندگان، شامه تان پر از بوی برنج و کامتان شیرین از این آرامش خیال.

این دریاچه به سه راه گاه یا سد خاکی هم معروف است. یکی دیگر از چیزهای جالبی که در رابطه با این دریاچه می دانم، این است که این دریاچه کوچک، به وسیله چشمه های جوشانی که در کف آن وجود دارد، پر می گردد و همین باعث شفاف و زلال بودن آب سراگاه شده است.

اما این جالب ترین چیزی نبود که در رابطه با این برکه گفتم! جالب تر اینجاست که بدانید این برکه یک ملک شخصی است که در آن پرورش ماهی انجام می گردد و در واقع منبع عایدی بسیاری از اهالی روستای سراگاه است.

حالا که متوجه این موضوع شدید، احتمالا برایتان قابل درک خواهد بود که بگویم قایق سواری، آب تنی و بعلاوه ماهی گیری در این دریاچه ممنوع است. در میانه راه اسالم به خلخال، دریاچه سراگاه هم می تواند اقامتگاه خوبی برایتان باشد؛ چراکه هم امکان اجاره کلبه وجود دارد، هم کمپینگ.

دریاچه سراگاه روی گوگل مپ

7- روستای ورگه سران

از اسالم به خلخال که راهی شویم، در استان اردبیل روستای کوچک و بکری به نام روستای ورگه سران وجود دارد. این روستا که در 10 کیلومتری شمال سرعین واقع شده است، کمتر مورد بازدید گردشگران و مسافران قرار گرفته و همین موضوع باعث حفظ فضای بومی و محلی آن شده است.

این روستا سراسر جاذبه طبیعی منحصربه فرد است؛ پدیده هایی چون چشمه های متعدد، آبشار دیدنی، چمنزارهای آذین شده با گل ها و گیاهان وحشی و بعلاوه تعداد زیادی غارهای طبیعی کوچک و بزرگ.

روستای ورگه سران روی دامنه سبلان قرار گرفته که برای دسترسی بهتر، لوکیشن آن را برایتان گذاشته ام.

روستای ورگه سران روی گوگل مپ

8- دریاچه نئور

نزدیکی خلخال در استان اردبیل، دریاچه ای در دل دره کوهستان باغرو جا خوش نموده است که دریاچه نئور نام دارد. نئور که در راستا اسالم به خلخال قرار گرفته است، در واقع از پیوند دو دریاچه کوچک در فصل بهار به وجود می آید.

عمق این دریاچه حدود 5 متر است و این یعنی برای شنا در آن باید یک شناگر حرفه ای باشید.

خبر خوب این است که هر گونه ساخت وساز در اطراف این دریاچه ممنوع بوده و محافظت جدی از محیط زیست این منطقه می گردد. یکی از زیبایی هایی که ممکن است شانس دیدنیش را در نئور پیدا کنید، دیدن پرندگان مهاجری است که در ایامی از سال این دریاچه را به عنوان خانه موقت خود انتخاب می نمایند.

اهل شکار حیوانات هستید؟ اگر نه، بسیار بیشتر از آشنایی با شما خوشحالم. اگر هم اهلش هستید، باید بگویم شکار پرندگان در دریاچه نئور ممنوع است و این موضوع تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است. خلاصه که زحمت حمل تفنگ به این منطقه را به خودتان ندهید.

ماهی گیری از آن سرگرمیات مجازی است که می توانید کنار دریاچه نئور تجربه کنید. در سال های گذشته شانس صید قزل آلای هفت رنگ هم وجود داشت، اما اخیرا باید به ماهی سیم کپور بسنده کرد.

در رابطه با طبیعت فوق العاده دریاچه نئور هم هرچه بگویم کم است! بکر برترین واژه ای است که به فکرم می رسد. زمین هموار کنار دریاچه بسیار برای اتراق و برپایی کمپ مناسب است. برترین زمان سفر به نئور هم ، بهار و تابستان است. البته یادتان نرود بهار در این ناحیه تازه از اردیبهشت شروع می گردد و تا قبل از آن هنوز سرد است.

راستی این را هم بگویم و بعد لوکیشن را برایتان بگذارم؛ روستای عباس آباد که در نزدیکی این دریاچه است، امکانات رفاهی مطلوبی همانند هتل و رستوران را فراهم نموده که قطعا در حاشیه خود دریاچه وجود ندارد. پس در مواقع احتیاج می توانید سری به این روستا بزنید.

دریاچه نئور روی گوگل مپ

9- گردنه الماس در جاده اسالم به خلخال

گردنه الماس همان گردنه حیران است؟ خیر، اینطور نیست. بر خلاف تصور فکری غالب افراد گردنه حیران در استان اردبیل قرار ندارد، بلکه در شهرستان آستارا و در استان گیلان واقع شده است. گردنه الماس اما مکانی فرق دارد که در میانه راه اسالم به خلخال به آن برمی خوریم.

گردنه الماس یکی از زیباترین ایستگاه های بین راهی جاده اسالم به خلخال است که گذرگاهی زینت شده به کلبه های ییلاقی بومی و دشت های سبز است. چرای گوسفندان و اسب ها هم از آن چیزایی است که این چشم انداز را زنده تر می نماید. در راستا اسالم به خلخال سراپا باید چشم بود و یک دل سیر دیدن کرد.

گردنه الماس روی گوگل مپ

10- دشت شقایق

اگر در ماه اردیبشت و خرداد راهی اسالم به خلخال شدید، دشت شقایق را به هیچ عنوان از دست ندهید! دشتی که شاید تصاویرش را بارها دیده ایم و حیرت زده پرسیده ایم: اینجا ایران است؟!

زیبایی این دشت آن قدر زیاد است که بهتر است به جای زحمت دادن به کلمات و جملات، با تصویر قدری برایتان روایت کنم:

دشت شقایق چنان دیدنی است که بیشتر از یک توقف کوتاه در آن وقت بگذرانید. پیشنهاد من تجربه گوشت کبابی تازه در این منطقه است. در حاشیه این دشت کلبه هایی وجود دارند که مثل یک قصابی حاضر و آماده اند تا گوشت تازه را به کباب خوشمزه تبدیل نمایند و میزبان شما باشند. اگر هم اهل کباب نیستید، آش دوغ هم گزینه بی نظیر دیگری است که حسابی مزه می دهد.

از آن جایی که در دشت شقایق پرورش زنبور هم انجام می گردد، عسل های مرغوب و باکیفیتی در این منطقه پیدا خواهید کرد که سوغاتی خوبی می تواند باشد.

دشت شقایق روی گوگل مپ

11- ییلاق متش در جاده اسالم به خلخال

جهت یادآوری دوباره می گویم که راستا اسالم به خلخال فقط 70 کیلومتر است! اینکه چطور این همه زیبایی در راستای به این کوتاهی جا شده را خدا می داند. ییلاق متش یکی دیگر از ییلاق های این جاده پرچشم انداز است که خوشبختانه فرصت شب مانی و اقامت هم در آن وجود دارد.

کلبه هایی که کاملا از حال و هوای خانه های شهری به دور هستند. ناگفته نماند که این متفاوت بودن هم سختی و شیرینی خاص خودش را دارد؛ به طور مثال در این کلبه ها خبری از آب، برق و گاز نیست. اگرچه که آب از منبع، نور از ژنراتور و گاز هم از کپسول گاز تامین می گردد.

با این حال ابرهایی که صبح ها تا پشت در کلبه می آیند، زمین سبز زیر پاهایتان، هوایی سبک که نفستان را جا می آورد، مردمانی که با زبان شیرین تالشی به شما خوش آمد می گویند و… دست و دلتان را شل می نماید تا حداقل یک شب را در ییلاق متش بمانید.

ییلاق متش روی گوگل مپ

12- روستای خوجین

اگر دلتان می خواهد هم سرسبزی یکی از روستاهای اسالم به خلخال را ببینید، هم خیلی به سختی نیفتید روستای خوجین که به فی یین هم معروف است، می تواند مقصد خوبی برایتان باشد.

بافت روستای خوجین قدری امروزی تر است و می تواند اقامتگاه کم دردسرتری باشد. در نزدیکی این روستا یک تفرجگاه به نام ازنو وجود دارد که سراسر زیبایی است. از جاذبه های بسیار دیدنی همانند غار های طبیعی، باغ، چشمه ، دشت، کوه و… که همگی دور هم جمع شده اند، نباید راحت گذشت.

گلخانه خوجین را داشت یادم می رفت! گلخانه ای بزرگ که انواع گل و گیاه در آن پیدا می گردد و بسیار دیدنیی است.

این روستا سه زیارتگاه هم دارد که بودن در فضای ساده و معنوی آن ها خالی از لطف نیست.

سرگرمیات جاده اسالم به خلخال

حالا که راهی جاده اسالم به خلخال شده ایم، چه کارهایی می توانیم کنیم که در این تجربه سنگ تمام بگذاریم؟

1- کوهنوردی

ناحیه اسالم به خلخال یکی از محبوب ترین منطقه ها برای علاقه مندان به کوهنوری است که احتیاجی به مهارت زیاد هم ندارد. برای اینکه کوهنوری آسان تری هم داشته باشید، راستا خلخال به اسالم بیشتر پیشنهاد می گردد. این راستا بیشتر سرپایینی های با شیب میانه است که قطعا سختی صعود به قله را ندارد.

2- طبیعتگردی

گردش در طبیعت و کمپینگ از برترین گزینه هایی است که می توانید در راستا اسالم به خلخال به سراغش بروید. طبیعت گردی لزوما به معنای گشت وگذار در طبیعت نیست، بلکه شیوه ای خاص از سفر به دامن طبیعت است که با احساس مسئولیت و صلح بیشتری همراه است. اگر خیلی اهل ورزش نیستید، طبیعت گردی در مقایسه با کوهنوری گزینه بهتری است.

3- جنگلنوردی

از همین ابتدا بگویم جنگل نوردی با جنگل پیمایی فرق دارد. اگرچه که راستا اسالم به خلخال برای هر دو سرگرمی بسیار مناسب است. اگر در کوهنوردی حرفه ای هستید، جنگل نوردی می تواند بسیار برایتان خوشایند باشد، در غیر این صورت به سراغ جنگل پیمایی بروید و مطمئن باشید بسیار لذت خواهید برد.

4- رانندگی در جاده اسالم به خلخال

وقتی حرف از جاده اسالم به خلخال می گردد، رانندگی حداقل لذتی است که پیش رو دارید. البته این حداقل معنای معمول خود را ندارد، چون کم ترین لذت این جاده هم خیلی زیاد است. مطمئنم اگر حتی یک بار تجربه رانندگی در راستا اسالم به خلخال را داشته باشید، الان با سر حرف من را تایید نموده اید. غیر از این است؟

5- دوچرخهسواری

دوچرخه سواری از آن سرگرمیات مجذوب کنندهی است که به خودی خود هواداران زیادی دارد، حالا فرض کنید دوچرخه سواری اسالم به خلخال دیگر چقد دلچسب خواهد بود.

اگر دوست دارید این تجربه را به تجربیاتتان اضافه کنید، حتما با یک گروه راه بلد پا به جاده بگذارید. این را هم بگویم که تقریبا تمام راه خاکی است و آمادگی جسمانی، مهارت و البته سلامت دوچرخه تان را می طلبد.

6- پیکنیک

بساط پیک نیک را مهیا کنید و راهی اسالم به خلخال شوید. نه مهارتی می خواهد و نه تجهیزاتی. فقط همت کنید و خود را به دشت های بی نظیر ییلاقات این جاده برسانید.

7- عکاسی در جاده اسالم به خلخال

خب برخی ها مثل من عاشق عکاسی و ثبت چشم انداز ها هستند. اسالم به خلخال هم آن قدر دیدنی است و پر از رنگ ها که حتی اگر شیفته عکاسی هم نباشید، حداقل چند عکس با گوشی موبایلتان خواهید انداخت. راستش اینجا هم برای عکاسان آماتور مجذوب کنندهیت دارد و هم حرفه ای ها را سر ذوق می آورد.

8- دیدنی عشایر

در فصل بهار که هوا رو به گرم شدن می رود، عشایر از منطقه ها گرراستا به سوی ییلاق های اسالم به خلخال حرکت می نمایند و در اواخر شهریور هم دوباره به سمت قشلاق ها کوچ می نمایند.

اگر در فصول گرم راهی این جاده رویایی شوید، شانس دیدنی زندگی متفاوت و مجذوب کننده عشایر را پیدا خواهید کرد. اگر فرصت هم نشینی و معاشرت هم پیش آمد که دیگر نور علی نور است و عمیقا شیفته شان خواهید شد.

9- دیدنی کندوهای عسل

پرورش زنبور شغل بسیاری از اهالی منطقه اسالم به خلخال است. شغلی که مهارت خاص خودش را احتیاج دارد و بدون شک در کنار خطراتش، مجذوب کنندهیت بسیاری هم دارد.

اگر همواره پرورش زنبور و کندوهای عسل را در قاب تصاویر و فیلم ها دیده اید، منطقه اسالم به خلخال موقعیت خوبی برای دیدنی از نزدیک این کندوها را به وجود می آورد.

10- شکم گردی

تمام مزه ها در این سفر نزدیک ترین حال به طعم حقیقی شان را دارند. عسلی که بوی خوش آویشن و بابونه می دهد، کبابی که از گوشت تازه گوسفندان آماده شده، آش دوغی که محال است طعمش را از یاد ببرید، چایی ذغالی که عطر و طعمش با هم قاطی شده و میوه هایی که معنی واقعی ارگانیک هستند و… . خلاصه که بازنده این سفر کسی است که دست رد به سینه خوراکی ها بزند.

اقامت در راستا اسالم به خلخال

علاوه بر کلبه های بین راهی و بعلاوه خانه هایی که در روستاهای حاشیه اسالم به خلخال اجاره داده می شوند، چند اقامتگاه بوم گردی هم در این راستا وجود دارد که خوب است با چند مورد از آن ها آشنا شوید.

خرید سوغاتی در جاده اسالم

در طول راستا اسالم به خلخال، طناب هایی می بینید که بین درختان بسته شده اند و صنایع دستی می فروشند. از پیراهن های گل دار زنانه گرفته تا سبد، حصیر و زنبیل.

اگر سری به روستاهای اطراف جاده بزنید تنوع سوغاتی ها بیشتر هم می گردد؛ مانند عسل های ناب کوهی و میوه های محلی.

نکات احتیاطی سفر به جاده اسالم

با اینکه به صورت پراکنده به چند مورد مهم سفر از اسالم به خلخال اشاره کردم، اما چون دانستن برخی از نکات بسیار مهم هستند، اینجا مفصل تر برایتان می گویم تا خیال خودم و شما را راحت کنم.

  • در طول راستا اسالم به خلخال هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد و اگر باک ماشینتان خالی گردد، به دردسر خواهید افتادید. پس حتما قبل از وارد جاده شدن، از داشتن بنزین کافی مطمئن شوید.
  • جاده بسیار پرپیچ وخم است. اگر مهارت کافی در رانندگی ندارید، رانندگی را به فرد دیگری بسپارید و خودتان به دیدنی چشم انداز ها بنشینید. مطمئن باشید به شما بیشتر هم خوش خواهد گذشت!
  • با وجود اینکه این جاده مخاطره آمیز است و احتمال احتیاج فوری به مراکز درمانی وجود دارد، هیچ مرکز درمانی در راستا اسالم به خلخال وجود ندارد.
  • در زمان های بارانی و به طور ویژه فصل زمستان، فکر سفر به این منطقه را از سرتان بیرون کنید. چیزی هم از دست نخواهید داد؛ در زمستان سراسر جاده سرمای آزاردهنده، برف شدید و اضطراب گذر از جاده ناایمن است.
  • سلامت فنی ماشین در تمامی سفرهای جاده ای بسیار مهم است اما در اسالم به خلخال اهمیتش چندین برابر بیشتر می گردد.

برترین زمان زدن به دل جاده اسالم به خلخال

اگرچه من از آن دسته افرادی هستم که می گویم هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد و خیلی نباید دنبال برترین فصل بود. اما در رابطه با جاده اسالم به خلخال خیلی این موضوع صدق نمی نماید. آن هم به چند علت:

  • این جاده متاسفانه امنیت بالایی ندارد و حتی در بخش هایی فاقد روشنایی و گاردریل مناسب است. در نتیجه به هیچ وجه سفر به این جاده در زمان های بارانی و برفی توصیه نمی گردد.
  • اسالم به خلخال زیبایی خود را مدیون درختان و ییلاقات خود است و ییلاق هم مکانی برای اقامت در زمان گرماست.
  • سرمای هوا در پاییز و زمستان به قدری استخوان سوز می گردد که قطعا روی کیفیت سفرتان اثر می گذارد و اجازه نمی دهد لذت کافی ببرید.

70 کیلومتر طبیعت فشرده شده!

اسالم به خلخال رویایی است. هرقدر هم که بگویم باز حقش ادا نمی گردد. همه چیز دارد. دشت، کوه، چشمه، درخت، شقایق، حیوانات گوناگون، خوراکی های محلی، آب وهوای بی نظیر، دریا، ساحل و هرچیز دیگری که از طبیعت در فکر دارید!

شاید منطقه ها دیگری هم بشناسید که تمامی این ویژگی ها را داشته باشند اما نه قطعا در یک مسافت کوتاه 70 کیلومتری. اسالم به خلخال دقیقا فرزند گیلان و اردبیل است که چشمان آبی را از مادر و تن سبزش را از پدرش به یادگار دارد. همان فرزند صالحی که گل نه، بلکه خود بهشت است!

منبع: علی بابا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 25050

به "اسالم به خلخال؛ جاده ای که در آن عجله ای برای رسیدن ندارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسالم به خلخال؛ جاده ای که در آن عجله ای برای رسیدن ندارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید