پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نقشه ژنی

به گزارش چاپار بلاگ، استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر ضرورت پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نقشه ژنی تاکید نمود.

پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نقشه ژنی

به گزارش خبرگزاری مهر، خیرالله غلامی، با اشاره به اینکه ریسک ابتلا به انواع بیماری ها برای هر فرد از نقشه ژنی استخراج می گردد و با این کار می توان به راحتی از ابتلا به بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد، گفت: دارودرمانی شخصی شده در جهت ارتقای سلامت جامعه و کاهش هزینه های نظام سلامت بسیار موثر است.

وی در آستانه برگزاری دهمین همایش داروسازی بالینی ایران، اظهارداشت: این همایش 29 تا 31 خرداد 98 با حضور اساتید و صاحبنظران بر جسته در سالن همایش های رازی تهران برگزار می گردد که از جمله محورهای آن، دارودرمانی شخصی شده، مراقبت های دارویی، مصرف منطقی دارو، الگوی مصرف صحیح دارویی، خدمات نوین داروسازی و داروسازی بیمارستانی است.

غلامی اضافه نمود: محور اصلی همایش سال جاری، دارو درمانی شخصی شده است و موضوعاتی همچون مطالعات فارماکواکونومی، ایمنی عوارض دارویی و فارماکوویژیلانس و اثر بخشی مداخلات داروساز نیز از دیگر محورهای این همایش هستند.

استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: دارودرمانی شخصی شده متناسب با ژنتیک فرد است و در این مدل، به عنوان مثال، پزشک با آگاهی از اطلاعات نهفته شده در ژنوم فرد می تواند به او داروی مؤثر (با حداقل عوارض جانبی) و در دوز مناسب را تجویز می نماید و توصیه های مناسب جهت تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی به منظور پیشگیری و درمان بیماری ها و تغییر صفات ارایه می دهد.

وی بیان داشت: بر مبنای تفاوت در ژنوم، افراد حتی در میزان جذب دارو، رسیدن دارو به بافت هدف و تاثیری که دارو بر بافت هدف می گذارد، با هم متفاوتند.

غلامی گفت: ریسک ابتلا به انواع بیماری ها برای هر فرد از نقشه ژنی استخراج می گردد و با این کار می توان به راحتی از ابتلا به بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد. همچنین می توان با این نقشه عوارض جانبی را که فرد ممکن است بر اثر مصرف دارویی خاص به آن دچار گردد، فهمید یا مواردی که فرد به آنها حساسیت دارد، دریافت کرد.

رئیس دهمین همایش داروسازی بالینی ایران گفت: انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران، دهمین همایش داروسازی بالینی ایران را با شعار دارودرمانی شخصی شده در جهت ارتقای سلامت جامعه، کاهش هزینه های نظام سلامت، اصلاح الگوی مصرف دارو و افزایش سطح آگاهی داروسازان و سایر حرف پزشکی در سالن همایش های رازی تهران برگزار می نماید.

غلامی یادآور شد: در این راستا بیش از 56 کارگاه، پنل و سخنرانی در حیطه های مختلف دارودرمانی به صورت عمومی و تخصصی جهت علاقمندان به این موضوعات توسط متخصصان داروسازی بالینی ارایه می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 61

به "پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نقشه ژنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نقشه ژنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید