هاشمی: در شرایط سخت اقتصادی بیشترین فشار به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود

به گزارش چاپار بلاگ، خبرنگاران آنلاین:رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم زمان با روز جهانی سالمند گفت: متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی اخیر، بیشترین فشار اقتصادی به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود.

هاشمی: در شرایط سخت اقتصادی بیشترین فشار به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود

به گزارش شهرنوشت، محسن هاشمی رفسنجانی در جریان یکصدو شصت و هشتمین جلسه شورا با اشاره به روزجهانی سالمند و گرامی داشت این روز اظهار کرد: سالمندی، یکی از دوره های لذت بخش زندگی هر انسانی می تواند باشد در صورتی که زمینه های جسمی و روحی گذران این دوره به صورت مناسبی فراهم شده باشد.

‫هاشمی اضافه کرد: با افزایش سن متوسط ایرانیان در دهه های اخیر به نزدیک هشتاد سال به خصوص در بانوان، سپری کردن حدود دو دهه زندگی در سالمندی نیاز به توجه و حمایت بیشتری از سوی جامعه دارد.

‫رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که این حمایت در حوزه های مختلفی نظیر تغذیه، سلامت و درمان، تامین معیشت و حمایت های معنوی و فرهنگی باید ایجاد شود، ادامه داد: سالمندان پس از عمری تلاش و خدمت نباید با بحران های مختلف مادی و روحی روبرو شوند.

‫‬او ایجاد فضای بانشاط و اجرای برنامه های فرهنگی را از جمله خدماتی دانست که حوزه فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری باید برای شهروندان سالمند به صورت ویژه پیش بینی کند.

‫هاشمی با بیان این که متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی اخیر، بیشترین فشار اقتصادی به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود، اضافه کرد: هزینه های این گروه از جامعه که دارای فرزندان بزرگ دانشجو یا فارغ التحصیل فاقد شغل و درگیر بیماری و مراقبت های پزشکی هستند نسبت به سایر اقشار بیشتر و درآمد آن ها کمتر شده است.

او روز سالمند را به حدود 12 هزار بازنشسته مدیریت شهری تهران و خانواده های آن ها تبریک گفت و شرح داد: مهم ترین پیامی که سالمند باید از جامعه به ویژه مسئولان دریافت کند، احساس قدرشناسی، حمایت و همراهی به پاس یک عمر خدمت و زحمت صادقانه در محل کار و خانه است، موضوعی که در فرهنگ ایرانی - اسلامی، متفاوت با فرهنگ برخی جوامع دیگر است و واژه پیر در فرهنگ و ادب پارسی، به معنای بلوغ فکری و اوج پختگی و کمال معنوی و عقلانی انسان است و سالمند در فرهنگ سنتی ایران، مرکز توجه، احترام و قدرشناسی است که امیدواریم بتوانیم این فرهنگ غنی را با برنامه های مدون به نسل های جدید و آینده نیز انتقال دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 474

به "هاشمی: در شرایط سخت اقتصادی بیشترین فشار به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاشمی: در شرایط سخت اقتصادی بیشترین فشار به سالمندان و بازنشستگان وارد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید