از سلطان اهدای خون دنیا تا ممنوعیت وارداتِ خون

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه خون ایرانیان جزو سالم ترین خون های اهدایی است، در عین حال تاکید نمود که اهدای خون از کشوری به کشور دیگر ممنوع است و هر کشوری باید خون بیمارانش را خودش تامین کند.

از سلطان اهدای خون دنیا تا ممنوعیت وارداتِ خون

به گزارش خبرنگاران، دکتر بشیر حاجی بیگی با بیان اینکه همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم و صفر، میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون افزایش می یابد، گفت: زیرا بسیاری از مردم دوست دارند در ایام خاص خون اهدا نمایند. باید توجه کرد که سال هاست که اهدای خون هیجانی در کشور، جایگاهش را به اهدای خون آگاهانه و مسوولانه داده است. سال جاری هم با فرارسیدن ماه محرم به ویژه در تاسوعا و عاشورای حسینی، میزان مراجعه مردم در بعضی استان های ما حتی تا 50 درصد افزایش داشت.

احتیاج به خون همیشگی است

وی اضافه نمود: بر همین اساس برنامه نذر خون با دو شعار شروع به کار کرد؛ یکی نجات جان انسان ها و دیگری دسترسی به خون سالم به عنوان حقی برای همه انسان ها. البته مردم بدانند که اهدای خون مختص زمان خاصی نیست. این احتیاج روزانه و همیشگی است. ما نزدیک به 900 بیمارستان و مرکز درمانی در کشور داریم که همگی خون و فرآورده های خونی شان را از سازمان انتقال خون دریافت می نمایند. بنابراین احتیاج به خون همیشگی و دائمی است.

حاجی بیگی با بیان اینکه بعضی از جراحی ها نزدیک به 60 واحد خون و فرآورده های خونی دریافت می نماید که آمار بسیار بالایی است، اضافه نمود: در بعضی از کلان شهرهایی مانند استان تهران مصرف خون و فرآوده های خونی بسیار بالاست. در تهران نزدیک به 160 بیمارستان و مرکز درمانی داریم که روزانه نزدیک به 5000 واحد خون و فرآورده خونی، 1500 واحد گلبول قرمز فشرده شده و 1500 واحد پلاکت درخواست می نمایند.

تنها 10 درصد ایرانیان خون منفی دارند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه اگر کمبودی از نظر خون و فرآورده های خونی در استان تهران داشته باشیم، از استان های مشخص یاری گرفته و آن را جبران می کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه تا به امروز کمبود خون نداشتیم. مردم بدانند گاهی بعضی از گروه های خونی کم است. باید توجه کرد که 90 درصد مردم در کشور گروه خونی مثبت داشته و تنها 10 درصد از مردم دارای گروه خونی منفی هستند. به عنوان مثال میزان گروه خونی O منفی و A منفی در کشور سه درصد، B منفی دو درصد و AB منفی یک درصد است. بنابراین اگر کمبودی وجود دارد، ممکن است در گروه های خونی منفی باشد. زیرا فراوانی آن در جمعیت کشور ما کم است. اما در حوزه گروه های خونی مثبت مسئله ای نداریم؛ چراکه به عنوان مثال 34 درصد مردم ما دارای گروه خونی O مثبت هستند.

ذخیره 4000 خون بندناف در سازمان انتقال خون

حاجی بیگی درباره اهدای خون بند ناف در کشور، گفت: بانک خون بند ناف از سال 1387 در سازمان انتقال خون ایران شروع به کار کرد. خون بند ناف، خونی است که در جفت باقی می ماند و قبلا دور ریخته می شد، اما در حال حاضر با اهدای خون بند ناف می توان با تولد فرزندی، به نجات جان فرزند دیگری یاری کرد. در بانک خون ملی بند ناف ایران می توانیم از این خون بند ناف برای درمان بیماران سرطانی، درمان بیماران تالاسمی و بیماران دچار کم خونی استفاده کنیم. در حال حاضر نزدیک به 4000 ذخیره خون بند ناف داریم که آمار خوبی در دنیا محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پیوند مغز استخوان هم با استفاده از سلول های بنیادین خون ساز انجام می شود که در 17 مورد سازمان انتقال خون ایران با یاری بیمارستان شریعتی انجام داده است، گفت: این خدمت یکی از خدمات بسیار خوب در منطقه است. سازمان انتقال خون به صورت رایگان این خون را نگهداری می نماید.

حاجی بیگی ادامه داد: اهدای خون بند ناف باید با رضایت پدر و مادر انجام شود. مردم باید بدانند که با تولد یک کودک و با خونی که در جفت باقی می ماند و بعضا هم دور ریخته می شود، می توان به نجات جان انسان دیگری یاری کرد و هیچ هزینه، نگرانی و مشکل خاصی هم ندارد. فقط باید اعلام نمایند تا در بیمارستان خون بند ناف اهدا شود. ما در بعضی بیمارستان ها مستقر هستیم و این اقدام را انجام می دهیم، اما به هر حال فرهنگ این موضوع هم باید در بین مردم جا بیفتد. این اقدام در سازمان نوپا است. قطعا این آمار در آینده افزایش پیدا خواهد نمود.

سلطان اهدای خون دنیا چه کسی است؟

حاجی بیگی رکوردداران اهدای خون در کشور گفت: در کشور و در هر استانی رکوردداران اهدای خون اعم از زنان و مردان وجود دارند. مرحوم دکتر شیخ الاسلام رکورددار اهدای خون در ایران و دنیا بودند و به نوعی سلطان اهدای خون محسوب می شدند که به رحمت خدا رفتند، اما در کل کشور رکوردداران اهدای خون را داریم که 150 اهدای خون به بالا دارند. در تک تک استان ها 30 رکورددار داریم و در تهران این تعداد بیشترند. رکوردداری هم داریم که 189 بار اهدای خون داشته است.

وی درباره نحوه تاسیس مراکز اهدای خون در بعضی شهرهای استان تهران که فاقد مرکز اهدای خون هستند، گفت: در شهرستان های اطراف تهران مانند رباط کریم، شهر قدس، ورامین و شهریار مرکز اهدای خون داریم. در عین حال تیم های سیار خون گیری هم با درخواست مردم در هر منطقه مراجعه می نمایند. باید توجه کرد که اگر قرار باشد در یک شهر، مرکز انتقال خون تاسیس شود، باید سالانه 20 هزار واحد اهدای خون داشته باشد؛ چراکه تاسیس این مراکز هزینه دارد. ما در کل استان تهران 11 مرکز اهدای خون داریم که پنج مرکز هم مراکز جامع انتقال خون هستند که در منطقه بی نظیرند و مردم علاوه بر خون می توانند پلاکت و پلاسما را به روش فرزیس اهدا نمایند. مترو امام خمینی هم یکی مراکز دیگرمان است، مرکز پیروزی و وصال هم فعالند.

حاجی بیگی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره تعطیلی مرکز اهدای خون افسریه تهران، گفت: تکریم اهدانمایندگان خون برایمان مهم است. فضایی که مردم خون شان را اهدا می نمایند، باید جای خوبی باشد. کانکس افسریه جای مناسبی نبود. در حال حاضر مرکز جامع اهدای خون در تهرانپارس در جنب پارک پلیس است که مردم می توانند به آن مراجعه نمایند.

خون ایرانیان، جزو سالم ترین خون هاست

وی درباره حجامت نیز گفت: کسی که حجامت می نماید تا یکسال از خون دادن معاف است. حجامت توصیه شده، اما برای بیماران. اگر فردی بیمار و از اهدای خون معاف است، می تواند حجامت کند. در عین حال توصیه می کنیم کسانی که شرایط اهدای خون را دارند، به دلیل احتیاج بیماران، اهدای خون انجام دهند. خون ایرانیان جزو سالم ترین خون ها در حوزه اهدای خون است.

حاجی بیگی درباره اهدای خون افراد خارجی نیز گفت: اهدای خون از کشوری به کشور دیگر ممنوع است. هر کشوری باید خون بیمارانش را خودش تامین کند. واردات خون هم ممنوع است. آن جریانی هم که با عنوان ورود خون های آلوده مطرح شد، به اشتباه ورود خون آلوده لقب گرفت و در واقع واردات داروهای مشتق از پلاسما بود. در حال حاضر خوشبختانه در بعضی از فاکتورهای مورد احتیاج بیماران در حال خودکفایی هستیم و پلاسمای ایرانیان برای تبدیل به دارو به آلمان ارسال می شود و مجددا داروی مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی به کشور بازمی شود مانند آلبومین و فاکتورهای خونی.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 29 مهر 1398 شناسه مطلب: 337

به "از سلطان اهدای خون دنیا تا ممنوعیت وارداتِ خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سلطان اهدای خون دنیا تا ممنوعیت وارداتِ خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید