قهرمانی از خارج کردن اسناد بانک ملت از کشور خبر داد

نماینده دادستان گفت: در حالی مبالغی از سوی بانک ملت به فلاحتیان پرداخت شده که وی بدهکار کلان بانکی بوده است.

قهرمانی از خارج کردن اسناد بانک ملت از کشور خبر داد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، رسول قهرمانی، در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات دیواندری و هشت متهم دیگر در پرونده مرتبط با بانک ملت و پارسیان با حضور در جایگاه گفت: در رابطه با این پرونده باید بستری را که در آن جرم واقع شده را تشریح کرد بانک ملت با شرکت هایی که کالا های صادراتی دارند توافقنامه منعقد می کرده است و با شرکت ها می گذاشته جلسه تا کالاهایشان را بفروشند و پس از فروش سود خود را بر می داشت.

وی اضافه کرد: نوع دیگر همکاری بانک این طور بود که شرکت های پتروشیمی و صادراتی و نفتی با مشتریان خارجی قرارداد می بستند و می گفتند شما پول ها را به حساب های شرکت های زیرمجموعه بریزید مشتری هم پول ها را به حساب شرکت های معرفی شده می ریخت.

وی با طرح این سوال که پس چگونه رخ داد گفت::بانک ملت که مدیرعاملش آقای دیواندری بوده است شرکتی داشته به اسم داریس شرکت داریس که این شرکت30شرکت زیرمجموعه هم داشته است. موضوع تمام کیفرخواست در رابطه با شرکت داری و شرکت میلینوم است.

قهرمانی اضافه کرد: معین می شود که در شرکت دومی 240 میلیون درهم ناپدید شده است، اما آقایان در ابتدا می گفتند این پول مربوط به شرکت مس بوده است.

وی ادامه داد: این رقم حدود 400 میلیون بوده که آقای آرام آن را قبول نکردند دیواندری مراجعه می کند که ایشان هم می گوید تا 150 درهم را در جریان بودم.

نماینده دادستان با بیان اینکه چطور تسهیلات به فلاحتیان داده شده است، اضافه کرد: فلاحتیان جزو لیست بدهکاران کلان بانکی بوده است که هم در نامه سازمان خصوصی سازی و هم در نامه به بانک مرکزی نام وی جهت ممنوع المعامله بودن مشاهده شده است علاوه بر این برادران فلاحتی هم جزء این لیست بودند.

وی در خصوص پرداخت 240 میلیون درهم از شرکت میلیوم به فلاحتیان، گفت: سوال اینجاست که شرکت زیرمجموعه آیا حق ارائه تسهیلات دارد؟ بعد ها گفته شد که قراردادی در کارگزینی وجود دارد در فاصله هشت ماهه بدون انعقاد قرارداد 240 میلیون درهم ارز کشور در اختیار کسی قرار می گیرد که صلاحیت اقتصادی نداشته و ممنوع المعامله بوده است.

قهرمانی ادامه داد: از همین جا اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت متوجه دیواندری و سعادتی است همچنین تحصیل مال ازطریق نامشروع منجر به اخلال در نظام اقتصادی متوجه فلاحتیان است.

وی با اشاره به فرار برخی از متهمان این پرونده گفت: سعادتی از کشور فرار کرده و در انگلستان اقامت اخذ کرده است هر روز هم لوایحی به این شعبه و همچنین بازپرسی ارسال و اظهارات کذبی را مطرح می کند، اما در دادگاه حضور نمی یابد.

نماینده دادستان از خروج اسناد بانکی از کشور خبر داد و گفت: سعادتی و سمانه حضرتی اسناد بانک ملت را از کشور خارج کردند.

وی اضافه کرد پس از موضوع 240 میلیون درهم آرام در بازپرسی ها اعلام کرد که موضوع این مبلغ را به دیواندری گفتند که او گفت: تا 150 میلیون هم اطلاع داشتم. چند میلیون درهم پرداخت می شود و آرام اعتراض می کند، اما دیواندری می گوید نگرانی ندارد همچنین ساروخانی هم به عنوان مدیرعامل داریس احضار شد و گفته در جریان پرداخت وجه نبوده است. در برخی از مراحل بازپرسی شاهد این بودیم که متهمان در جهت فریب بازپرسی تلاش کردند.

قهرمانی ادامه دارد:بخشی از پول های پرداختی از صرافی بانک ملت اخذ شده و بخشی از آن هم بابت بدهی بابک زنجانی بوده است و این پول ها بوده که به حساب فلاحتیان واریز شده است.

نماینده دادستان اضافه کرد: هشت ماه این موضوع ادامه پیدا می کند و مخفیانه آقایان پول ارز مملکت را در دست فلاحتیان قرار داده بودند وا حدی هم از این ماجرا خبر نداشته است در این مدت هم فلاحتیان به سعادتی سود می داده است.

قهرمانی شرح داد: این سود قبل از عقد قرارداد جایی درج نشده است. مبلغ این سود در حدود 6 میلیون درهم بوده است آقایان بعد از هشت ماه نگران شده که موضوع لو برود بنابراین به دنبال تهیه قرارداد می افتند.

در ادامه نماینده دادستان با طرح این سوال که آیا مجید سعادتی تخصص بانکی داشته است، گفت: خیر ایشان در سن 21 سالگی با معدل 10.25 دیپلم گرفته است.

قهرمانی اضافه کرد: ایشان لیسانس خود را در دانشگاه آزاد و پس از گذشت 6 سال با معدل 11.43 اخذ می کند و روزی که برای مصاحبه بانک می رود نمره ایشان 14 می شود.

نماینده دادستان ادامه داد: بانک درباره ایشان می نویسد با توجه به اینکه سعادتی مربی کونگ فو است در قسمت ورزشی بانک ملت مفید خواهد بود توصیه می شود در این قسمت به کار گرفته شود، اما متاسفانه باید ببینیم که ایشان سر از کجا ها در آورده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 7 آبان 1398 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 396

به "قهرمانی از خارج کردن اسناد بانک ملت از کشور خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمانی از خارج کردن اسناد بانک ملت از کشور خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید