راه اندازی بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور تا خاتمه سال 1400

به گزارش چاپار بلاگ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به حمایت از توسعه صنایع خلاق، نرم و فرهنگی اشاره نمود و گفت: تا سرانجام امسال بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور تا خاتمه سال 1400

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، خانه حسین بهزاد استاد پرآوازه نقاشی مینیاتور ایران امروز میزبان نوآوری فعالان صنایع خلاق شد تا با حمایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این خانه تاریخی، زمینه و بستر رونق استارتاپ های حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی فراهم گردد.

این خانه خلاق و نوآوری با کوشش های مرحوم محمد ابوالحسنی، کارآفرین حوزه خلاق و فرهنگی و خالق آثاری، چون انیمیشن دیرین دیرین و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ثمر نشست و با یاد این فعال حوزه فرهنگی افتتاح شد.

پیشینه تاریخ و هنر ایران زمینه ساز توسعه صنایع خلاق

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با بیان اینکه هنر و صنایع نرم و فرهنگی یکی از ظرفیت های ذاتی ایران است؛ ادامه داد: این ظرفیت منحصر به فرد که پیشینه ای هزاران ساله در دنیا دارد، با به میدان آمدن نوآوری جوانان دانش آموخته و خلاقی که در خانه های خلاق و نوآوری، شرکت های خلاق و شتابدهنده های این حوزه وجود دارد، به اشتغال، ارزش اضافه کرده و اقتدار بدل می گردد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: با استفاده از توانمندی و ظرفیت نیروی انسانی خلاق و کارآفرین، تاریخ، هنر و تمدن ایران با قدمتی بیش از 9هزارسال به ظرفیتی برای اقتدار و توانمندی در دنیا بدل خواهد شد.

ستاری، مهم ترین ویژگی این صنایع نرم و وجه تمایز آن را نوآوری دانست و گفت: بزرگترین موهبت اعطا شده از سوی خدا به انسان نوآوری است و این ذهن بی پروا و خلاق است که پیشرفت را را رقم می زند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر نقش آفرینی دولت ها در مقام تسهیل گری و ایجاد زمینه برای انجام کار توسط بخش خصوصی در حوزه صنایع خلاق، نرم و فرهنگی گفت: توسعه نوآوری در شرایط فعلی توسط بخش خصوصی اتفاق می افتد و دولت ها می توانند در زیرساخت ها هزینه نمایند و ضمن کاهش ریسک ها برای حضور بخش خصوصی، زمینه را برای سرمایه گذاری این بخش روی نوآوری های حوزه خلاق فراهم نمایند.

رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با تاکید بر ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی، ادامه داد: باید به فرزندانمان بیاموزیم مهم ترین سرمایه و داشته هایشان یعنی نوآوری، خلاقیت است که ارزش آفرینی می نماید و باید این سرمایه ارزشمند را به خود و آنان یادآوری کنیم.

به گفته ستاری؛ نفت و وابستگی به خام فروشی، غباری بر فرهنگ و تاریخ کشوری که هزاران سال پیشینه کارآفرینی دارد می نشاند، اما با کمک این جوانان و خلاقیت هایشان این ظرفیت نهفته دوباره شکوفا می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به حمایت از توسعه صنایع خلاق، نرم و فرهنگی با حمایت زیرساختی و توسعه بخشیدن خانه های خلاق و نوآوری اشاره نمود و گفت: تا خاتمه امسال بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور راه اندازی خواهد شد.

ستاری، مرحوم محمد ابوالحسنی را نمونه ای برجسته و مثالی از نیروی انسانی خلاق و کارآفرین دانست و گفت: با رفتن مرحوم ابوالحسنی، فرد ارزشمندی را از دست دادیم. ایشان را انسانی ارزشمند و نوآور می شناسم و اطمینان دارم راه ایشان و نوآوری هایشان زمینه ساز تحول و نوآوری خواهد شد.

گامی ماندگار در راستا خلاقیت و نوآوری

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق نیز در این مراسم با بیان این که توسعه خانه های خلاق و نوآوری می تواند بستر احیا و شکوفایی فرهنگ و هنر ایرانی و حمایت از هنرمندان خلاق و نوآور کشور باشد، ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دو راهبرد اساسی را در حمایت از زیست بوم فناوری و نوآوری انجام می دهد که یکی از این اقدامات، در قالب حمایت از فناوری هایی پیشرفته محصولات دانش بنیان و فناور تجلی یافته است؛ به طوری که ثمره آن را در کارخانه های نوآوری و مراکز و پهنه های نوآوری شاهد هستیم.

کرمی ادامه داد: در راستای حمایت از نوآوری هایی که بخشی مهم و سرنوشت ساز در زیست بوم نوآوری به شمار می فرایند همچون صنایع خلاق، دیجیتال، و فناوری های نرم و فرهنگی که امکان برخورداری از حمایت های دانش بنیانی را نداشتند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابتکاری به خرج داد و با ایجاد زیست بوم صنایع فرهنگی و خلاق، حمایت از شرکت های خلاق، در این راستا آغاز شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که حمایت از شرکت های خلاق، صنایع نرم و فرهنگی بستری تازه برای کارآفرینی، اشتغال و خلق ارزش اضافه کرده ایجاد نموده است ادامه داد: بسکمک از افراد جوان و دانش آموخته در حوزه های علوم انسانی، هنر و فرهنگی که بیش از نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ما هستند، اکنون می توانند در حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق توانمندی ها و نوآوری هایشان را به اشتغال و ارزش اضافه کرده بدل نمایند.

وی با اشاره به ظرفیت صنایع خلاق و فرهنگی در ارتقای فراوری ناخالص داخلی گفت: بیش از 2700 میلیارد دلار گردش اقتصادی صنایع خلاق، نرم و فرهنگی در دنیاست که به کمک خانه های خلاق، می توانیم سهمی از این گردش اقتصادی بزرگ را به کشوررمان اختصاص دهیم؛ چراکه خانه های خلاق و نوآوری در کنار هنرمندان کشور بستر هایی هستند که نوآوری های این حوزه را رونق میبخشند و به اشتغال پایدار می انجامند. یادمان باشد فرهنگ و هنر، هزینه نیست بلکه اشتغال آفرین و ثروت زا است.

کرمی با بیان این که تا کنون 9 خانه خلاق در کشور تاسیس شده است؛ اضافه کرد: ما در حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق از دیگر فناوری های نوین نیز برای رونق محصولات و خدمات بهره می گیریم به طوری که بیش از 10 حوزه فناورانه مانند بازی، انیمیشن، مد و لباس، کیاهان دارویی، سلامت، گردشگری و حتی اسباب بازی با بهره گیری از هوش مصنوعی، مکاترونیک، میکروالکترونیک تا علوم و فناوری های شناختی و ... به کمک این حوزه می آیند و خانه های خلاق، فناوری های نوین را به صنایع فرهنگی و هنر وارد می نمایند.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق ادامه داد: امروز خانه استاد حسین بهزاد، نقاش خلاق و توانمند مینیاتور به بستری برای بروز خلاقیت های تازه تبدیل شد و امثال مرحوم ابوالحسنی نیز نشردهنده این نوآوری ها هستند.

خانه های خلاق بستری برای شکوفایی نوآوری و حمایت از هنرمندان

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنر های دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این مراسم با قدردانی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: حمایت و صداقت، کوشش و پیگیری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، راه تازه ای را پیش روی هنر های سنتی و صنایع دستی قرار داد تا با رونق خانه های خلاق، بتوانند ظرفیت های نهفته شان را شکوفا نمایند.

وی با بیان این که خانه های خلاق و صنایع فرهنگی، کریدور های تجاری صنایع نرم هستند، ادامه داد: خردادماه عجین با صنایع دستی است و 20 خرداد روز دنیای صنایع دستی است و برنامه های متنوعی در حوزه نوآوری های این حوزه در دست انجام است که افتتاح این خانه خلاق گامی ارزشمند در این راستا به حساب می آید.

وی اضافه کرد: توانمندسازی و توان افزایی، حمایت از کارآفرینان و جذب سرمایه گذاران و رشد نوآوری، کشف و پرورش استعداد ها و آموزش و پرورش استعداد های نهفته این حوزه از اقدامات و برنامه خانه های خلاق و نوآوری است.

محمودیان خانه های خلاق و نوآوری را مکانی برای تبادل نظر تعامل بحث و حل چالش های موجود دانست و گفت: این خانه ها می توانند ضمن هم افزایی میان فعالان صنایع دستی و مکانی برای ترویج و اطلاع رسانی، ایجاد فرصتی برای رونق محصولات و خدمات هنری و بومی، مجالی برای حل مشکلاتی باشند که ممکن است فراروی خانواده صنایع دستی قرار بگیرد.

معرفی استارتاپ های حوزه خلاق

در بخش دیگری از این مراسم، توکن ملی فروش و مبادله ناپذیر در حوزه صنایع دستی و هنر های سنتی، بستری برای خلق آثار دیجیتال بر بستر فناوری زنجیره بلوکی رونمایی شد. این توکن با استفاده از فناوری فراوری و تبدیل داده های دیجیتال (ان. اف. تی) که اصالت و هویتشان جعل ناپذیر است، فرصتی را برای هنرمندان ایرانی فراهم می نماید تا از بازار دنیای این حوزه سهمی داشته باشند.

پذیره نویسی برای هنر های سنتی و صنایع دستی آغاز شد و برای حضور در تالار تبادل آثار هنری دیجیتال آغاز می گردد. ساختار بلاکچین کاملا بومی است و قادر است کار های دیجیتال جوانان در حوزه پیشکسوتان را ثبت کند و در بازار دنیای به فروش برساند.

2500 تا 3000 دلار میانگین فروش آثار دیجیتال و پتنت های موجود است و، چون ایران نماینده ای در تالار تبادل آثار هنری دیجیتال نداشته، با ایجاد این فضا، می تواند به سهم یک درصدی از این بازار دست پیدا کند.

در ادامه این مراسم، شبکه ملی صنایع دستی و هنر با هدف برای رشد صنایع دستی روستایی رونمایی شد. این شبکه به وسیله منتورینگ کارگاه ها در جهت بهینه سازی انطباق آن با بازار و ترکیب با نوآوری های حوزه فناوری های پیشرفته است.

تمامی هنرمندان از تمامی رشته ها و حوزه های صنایع دستی و فعالیت های هنری تحت پوشش این شبکه قرار می گیرند و تمامی بخش های این زنجیره گرد هم می آید.

همچنین پلتفرم ملی فروش و حراج آثار هنری صنایع دستی و آثار هنری سنتی با عنوان من اول، با هدف پیش فروش، معرفی و مستندسازی هنر های در حال فراموشی حراجی آثار از لحظه فراوری و خلق اثر معرفی گردید. در این استارتاپ، با آغاز خلق اثر، فرآیند حراج آغاز می گردد و مخاطبان شاهد این فرآیند هستند و هنرمند تضمینی برای خلق اثرش خواهد داشت.

در ادامه نیز، استارتاپ قدک در حوزه صنایع دستی نیز توانمندی هایشان را به حاضران معرفی کرد. این شرکت حوزه خلاق که در صنایع دستی فعال است می تواند بستری را برای چاپ کتاب روی اشیا ایجاد کند.

رونمایی از نشان خلاق ب

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، معاون وزارت گردشگری و دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پدر مرحوم ابوالحسنی، در این مراسم گواهی خانه خلاق و نوآوری ب که توسط ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، صنایع نرم و خلاق صادر شده بود توسط ستاری به پدر مرحوم ابوالحسنی تقدیم شد. همچنین از نشان خلاق ب، با یاد و تصویری از زنده یاد محمد ابوالحسنی رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 16661

به "راه اندازی بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور تا خاتمه سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بیش از 80 خانه خلاق در استان های کشور تا خاتمه سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید