خالق محبوب ترین عطر سال 2022 کیست؟

به گزارش چاپار بلاگ، فرانسیس کورکجیان خالق ارمنی تبار عطر باکارا روژ 540 محبوب ترین عطر سال 2022 میلادی که بیش ترین تعداد نسخه برداری از روی آن صورت گرفت می گوید: مردم با استشمام رایحه این عطر دیوانه شدند و عطر ها بلافاصله فروش رفتند.

خالق محبوب ترین عطر سال 2022 کیست؟

به گزارش خبرنگاران به به نقل از ال پائیس، برخی از مردم بر این باورند که فرانسیس کورکجیان در میان افرادی که در صنعت عطرسازی و خلق رایحه فعال هستند و در قید حیات می باشند بهترین بینی دنیا را دارد. برای یافتن او باید به یک ساختمان قدیمی در خیابان اتین مارسل در پاریس بروید. آسانسور قدیمی ساختمان با یک قفل بزرگ بسته شده است. یک راه پله چوبی تیره تنها گزینه موجود برای بالا رفتن است که با فرشی قرمز پوشانده شده است. هیچ رایحه پیچیده ای راه را به شما نشان نمی دهد. هیچ نشانه ای از نکات لوکس و کلاسیک به کار رفته در طراحی عطر ها در اینجا وجود ندارد. درب آپارتمانی که کورکجیان دفتر کارش در آن واقع شده است از چوب قدیمی ساخته شده و نسبتا کوچک است. تا زمانی که فردی از تیم کاری او با لبخندی بزرگ ظاهر نشده بود مطمئن نبودیم که آدرس را درست آمده ایم.

در داخل دفتر سه بالکن و یک درخت پرتقال دیده می شود. خالق عطر باکارا روژ 540 یکی از پرفروش ترین و کپی شده ترین عطر های تولید شده در پنج سال گذشته اینجا کار می کند.

کورکجیان ارمنی تبار در ظاهر خجالتی تر از آن چیزی است که بتوانیم او را یک مرد پیروز بنامیم. ساعت 8 صبح است. خانه های عطر زیادی نام خالق خود را یدک نمی کشند. کاری که از طریق یک بینی انجام می شود قرن هاست که در سایه صورت گرفته است. کورکجیان خود پس از بیش از یک دهه فعالیت در این صنعت و پشت سر گذاشتن خلق عطر هایی پرفروشی مانند له میل ژان پل گوتیه تا زمانی که با مارک چایا یکی از بنیانگذاران مزون فرانسیس کورکجیان در یک ضیافت شام ملاقات نکرده بود، طراح عطری کاملا ناشناخته به جای مانده بود. قرار دادن نام اش روی یک بطری و یک برند ایده او بود. هنگامی که آن دو در سال 2003 میلادی یکدیگر را ملاقات کردند چایا شگفت زده شد، زیرا علیرغم تمام پیروزیت های کورکجیان نام او شناخته شده نبود. چایا معتقد بود صنعت عطرسازی آن گونه که شایسته کورکجیان بوده از وی قدردانی نکرده است.

کورکجیان می گوید در خانواده اش از نظر تاریخی هیچ اثری از صنعت عطرسازی وجود نداشت. با این وجود، پدربزرگ اش هر روز صبح چندین اسانس را کنار یکدیگر می گذاشت و عطر خود را می ساخت. او می گوید: من با شیفتگی و غرور به او نگاه می کردم، اما هرگز نتوانستم فرمول کارش را متوجه شوم. کورکجیان مادربزرگ اش را به یاد می آورد که با محبت او را می بوسید و بوی عطر همیشگی مادربزرگ٬اش فمه اثر روشاس را استشمام می کرد. او می گوید مادرش به سرعت از یک عطر خسته می شد و عطری با رایحه ای متفاوت را جایگزین آن می کرد.

او می گوید: او از رایحه تازه ای مانند عطر فرست ساخت ون کلیف اند آرپلز به سراغ عطر فیجی کار گاش لاروش می رفت و پس از آن به سراغ عطر قوی میتسوکو از کار های گرلن می رفت. من گمان می کنم مادرم برای دوره زمانی خود زنی بسیار مدرن بود. بوی ادکلن پدر کورکجیان، اما همیشه یکسان بود: کوروس کار ایو سن لورن.

در ابتدا دنیای عطر ها با کورکجیان جوان بیگانه بود. او می خواست یک پایکوبینده کلاسیک باشد. پس از چند کلاس با یک معلم باله در اپرای پاریس و تلاشی کوتاه در پایکوبی او به مد و لباس علاقه مند شد، اما در آنجا نیز پیروز نبود.

او می گوید: 14 ساله بودم که با خواندن مجله ای متوجه شدم طراحان کسانی نیستند که عطر های شان را خلق می کنند بلکه افردی پشت سر آنان هستند و این خود یک شغل است. حتی در آن زمان بنظرم رسید که یک عطر از لباس های عرضه شده در نمایش مد لباس نیز به هر فردی نزدیک تر است. عطر از هر لباسی به پوست ما نزدیک تر است. بدین ترتیب، در مدرسه عطر و لوازم آرایشی ISIPCA در ورسای ثبت نام کردم.

کورکجیان در حالی که 25 سال سن داشت ادکلن مردانه له میل را برای ژان پل گوتیه ساخته بود که اولین کارش در یک فهرست طولانی محسوب می شد. او خالق عطر های زنانه نارسیسو رودریگز، گرین تی (الیزابت آردن)، له پارفوم (الی ساب) و 40 عطری بوده که سال هاست جزو پرفروش ترین عطر های دنیا محسوب می شوند. با این وجود، پیش از 12 سال حضور در دنیای شرکت های بزرگ سازنده عطر میل به کسب استقلال کاری در او تقویت شد. در سال 2009 میلادی او برند همنام خود را با شراکت چایا تاسیس کرد و نام اش را بر روی بطری های عطر و برچسب روی آن حک کرد: میسون فرانسیس کورکجیان.

البته کورکجیان هنوز هم با برند های بزرگ همکاری می کند. او از سال 2021 میلادی مدیر خلاق عطر برای کریستین دیور بوده است. اکنون نام او همه جا دیده می شود. تبلیغات مرتبط با تازه ترین عطرش با نام 724 با الهام از انرژی خیابان های منهتن با عبارتی از کتاب امریکا روز به روز نوشته سیمون دوبووار دیده می شود: چیزی در هوای نیویورک وجود دارد که خواب را بی فایده می کند. تبلیغ این کار از سایبان های مرکز شهر پاریس گرفته تا ساختمان گالری لافایت و هم چنین فروشگاه بزرگ خیابان پنجم ساکس در نیویورک را پوشش می دهد. در سال 2018 میلادی فروشگاه لوکس LVMH برای تسریع توسعه حوزه و فعالیت بین المللی خود به ویژه در روسیه و چین بخش عمده سهام میسون فرانسیس کورکجیان را خریداری کرد. از سرانجام سال 2022 میلادی برند کورکجیان در 700 نقطه فروش در 45 کشور دنیا حضور داشته است.

کورکجیان می گوید: هنوز خلق عطر با سفارش دیگران یک چالش است، اما آسان تر یا سخت تر از انجام آن برای برند شخصی ام نیست. زمانی که برای خانه های بزرگ کار می کنم مهلت زمانی و بودجه در اختیار دارم. اغلب خلاقیت من در یک ارزیابی بازار در محک آزمون قرار می گیرد. از طرفی برای برند شخصی ام بر همه چیز از نام عطر گرفته تا نوع بسته بندی آن نظارت دارم. من نمی توانم پنهان شوم و الهام بخشی ام تنها چیزی است که دارم. این بازاریابی در خدمت یک دیدگاه هنری واقعی است. این امری منحصر فرد در صنعت ساخت عطر است.

عطری که در سال 2022 میلادی بیش ترین صحبت ها در مورد آن در رسانه های اجتماعی صورت گرفت عطر باکارا روژ 540 بود که یکی از شاهکار های کورکجیان محسوب می شود. نتیجه نظرسنجی های آنلاین حاصل کار سایت بریتانیایی Hey Discount است که در جریان آن داده های سالانه جستجوی گوگل (5967000 بار جستجو)، بازدید های تیک تاک (110700000 بازدید) و هشتگ های اینستاگرام (205707 هشتگ) را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

کورکجیان می گوید:پیروزیت گاهی غیرقابل پیش بینی است. من فکر می کنم مردم نسبت به عطر باکارا روژ 540 به نوعی وسواس پیدا کرده اند، زیرا اثر بویایی منحصربفردی دارد که ما با ترکیب گیاهان گلدار چوبی و ترکیبی کهربایی به آن دست یافتیم. باکارا روژ 540 تجربه ای جالب است. این عطر در سال 2014 میلادی برای جشن 250 سالگی باکارا سفارش داده شد و تنها 250 بطری از آن آماده و عرضه شده بود. کورکجیان، اما می گوید: مردم از استشمام بوی آن دیوانه شدند و بلافاصله فروخته شد. باکارا روژ 504 هم چنین یکی از کپی شده ترین عطر های دنیاست. او می گوید: البته این باعث شرمساری است و خرید نسخه های کپی برداری شده از یک عطر خلاف حق انتشار و تولید است. اکنون گروهی از عطرسازان گردهم آمده اند تا برای برسمیت شناخته شدن مالکیت معنوی در دنیای عطر تلاش کنند.

کورکجیان در دفتر کار خود در کنار یک آزمایشگاه کوچک قدیمی متشکل از رایحه های مختلف کار می کند کیفی که در آن انواع عطر ها جای گرفته اند. برخی در شیشه های کوچک قرار دارند، برخی شفاف هستند و برخی دیگر کهربایی. درون آن کیف انواع اسانس ها نگهداری می شوند. گویی که یک کیمیاگر در حال انتخاب عناصری سحرآمیز است. برخی از رایحه های موجود در کیف بوی ناخوشایندی دارند. تنها کورکجیان می داند چگونه از آن عطری عالی بسازد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 32219

به "خالق محبوب ترین عطر سال 2022 کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالق محبوب ترین عطر سال 2022 کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید