شرکت های سرمایه گذاری استانی در راستای توسعه منطقه ای تشکیل می شوند

به گزارش چاپار بلاگ، در تازه ترین نشست شورای روسای اتاق های سراسر کشور، رئیس جدید سازمان بورس حضور پیدا کرد و ضمن تشریح سیاست هایی که در این سازمان دنبال خواهد شد به برنامه ریزی برای تأسیس شرکت های سرمایه گذاری استانی اشاره کرد.

شرکت های سرمایه گذاری استانی در راستای توسعه منطقه ای تشکیل می شوند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رئیس جدید سازمان بورس در نشست اخیر شورای روسای اتاق های سراسر کشور به برنامه سازمان بورس برای راه اندازی شرکت های سرمایه گذاری استانی اشاره کرد و گفت: با هدف توسعه استانی و تمرکز بر اجرای پروژه های منطقه ای، تصمیم گرفته شد تا شرکت های سرمایه گذاری استانی را شکل دهیم. سهام داران این شرکت ها، افرادی هستند که تصمیم دریافتد مدیریت مستقیمی بر سهام عدالت خود نداشته باشند.

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس در این نشست مشکل اساسی اقتصاد امروز کشور را شرایط سرمایه گذاری در ایران دانست و تأکید کرد: در 10 سال اخیر تنها یکی دو سال، شاهد رشد مثبت سرمایه گذاری بودیم. متأسفانه در این مدت همواره استهلاک سرمایه در کشور بیشتر از سرمایه گذاری بوده به این معنا که موجودی سرمایه کشور کاهش پیدا کرده و مجبور بودیم از داشته های خود مصرف کنیم. ادامه این فرایند به معنای افتادن کشور در دام فقر است.

بر اساس گفته های او این کشور به راحتی از تله فقر رها نمی شود. بنابراین لازم است تا سیاست گذاری های لازم صورت گیرد تا این فرایند حرکت معکوس پیدا کند؛ اما چگونه؟

رئیس سازمان بورس با بیان این مطلب که سرمایه گذاری نیازمند تأمین مالی است و بانک ها مهم ترین منبع سنتی تأمین مالی در کشور بوده اند، گفت: در تمام این سال ها علاوه بر بانک ها تا حدی بودجه دولت در راستای سرمایه گذاری طرح های عمرانی مصرف شده است، دولت در این سال ها با انتشار اوراق بدهی تلاش کرده سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی را دنبال کند.

دهقان، استفاده از بازار سرمایه را به عنوان روش سوم تأمین مالی که همواره در حاشیه بوده، معرفی کرد و ادامه داد: در دو سال اخیر، استقبال عمومی خوبی از بازار سرمایه شده است که در کل، موضوع مبارکی است، هرچند زیرساخت های آن مهیا نیست.

او یکی از بازارهای موجود در بازار سرمایه را بازار سهام معرفی کرد و ادامه داد: آنچه در این بازار دنبال می کنیم، سرمایه گذاری در این بازار است. این بخش باید سیگنال دهد که بر اساس عرضه و تقاضا قیمت تعیین می شود و بازار سرمایه از طریق عرضه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت های موجود به این تأمین مالی کمک کند.

رئیس سازمان بورس تأکید کرد: در کنار بازار سهام، بازار بدهی را هم داریم. حجم این بخش هم نسبت به قبل بسیار رشد کرده است و زمینه ای فراهم شده تا از این بخش هم تأمین سرمایه صورت بگیرد. انتظار داریم، صاحبان صنایع با در نظر دریافت چارچوب های موجود این جهت را انتخاب کنند.

این مقام مسئول همچنین به موضوع سهام عدالت اشاره کرد و افزود: در دوره ای تصمیم گرفته شد تا مردم را سهام دار شرکت های بزرگ دولتی کنند و در ادامه جهت قرار شد تا جهت مدیریت آن نیز تغییر کند. بر این اساس، دو جهت تعریف شد؛ اول اینکه مدیریت مستقیم را برای سهام خود برگزینند و دوم اعمال مدیریت غیرمستقیم است که در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی شدند. راه اندازی این شرکت ها یک سیاست گذاری عمده است و هدف نهایی آن مشارکت مردمی در جهت توسعه استان است.

او ارزش دارایی هایی که در اختیار این شرکت هاست را متناسب با ظرفیت هر استان، قابل توجه دانست و شرح داد: سرمایه این شرکت ها از حدود سه الی چهار هزار میلیارد تومان تا سی الی چهل هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین قرار است 30 درصد این دارایی بعد از انتخاب هیات مدیره هر شرکت در اختیار آنها قرار بگیرد و ممکن است درباره این سهم، تصمیمات مختلفی اتخاذ شود.

به گفته دهقان، مزیت های توسعه ای هر استان باید شناسایی و روی آنها تمرکز شود. در این رابطه اتاق ها می تواند بسیار اثرگذار عمل کنند. اتاق ها، بازار منطقه ای و استانی را می شناسند و می توانند در انتخاب ترکیب هیات مدیره قوی نقش مهمی داشته باشند. دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری نیز در کنار اتاق، قابلیت خوبی در معرفی افراد توانمند و ظرفیت های موجود دارند.

به گفته او ثبت نام داوطلبان برای حضور در هیات مدیره شرکت های سرمایه گذار استانی آغاز شده و باید تا پایان بهمن نهایی شود.

محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که برنامه ریزی برای ایجاد شرکت های سرمایه گذاری استانی، اقدام خوبی است، گفت: آنچه به پیروزیت این طرح کمک می کند، استفاده از شیوه پیمان مدیریت است. اگر در ترکیب هیات مدیره به صورت غیرمتمرکز عمل کنیم به توفیق نخواهیم رسید.

او ادامه داد: مدیریت یک فن است. برای مدیریت این شرکت ها باید شرایطی در نظر گرفته شود تا به صورت دوره ای، اعضای هیات مدیره انتخاب شده و در صورت یکه پیروز عمل نکردند امکان تغییر آنها باشد. بدون شک می توان این حجم از سرمایه قابل قبول را با کمک شیوه پیمان مدیریت بیشتر هم کنیم.

یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز نیز با ابراز نگرانی نسبت به اهلیت افرادی که وارد عرصه مدیریت این شرکت ها می شوند، گفت: برخی از کاندیدا تجربه مدیریتی ندارند و درصورتی که این افراد وارد عرصه شوند، شاهد از بین رفتن سرمایه های موجود در این شرکت ها خواهیم بود.

این فعال مالی با اشاره به خروج سریع سرمایه از کشور که طی چند سال اخیر سرعت گرفته، تأکید کرد: متأسفانه نقشه ای برای مدیریت این مسئله نداریم. برای مدیریت این بخش به گروه حرفه ای نیاز داریم.

او پیشنهاد داد: فرماندهی توسعه مالی استان ها را به اتاق ها واگذار کنید چراکه برنامه بخش خصوص برعکس برنامه ریزی های دولتی که تنها روی کاغذ باقی می ماند، اجرایی می شود.

سید مهدی طبیب زاده، رئیس اتاق کرمان بر لزوم تسهیل در انتشار اوراق از سوی شرکت ها برای احداث و تکمیل پروژه های استانی تأکید کرد.

محمود تولایی، رئیس اتاق کاشان نیز با بیان این نکته که در سبد سهام داری این شرکت ها افرادی هستند که نمی توانستند مدیریت سهام خود را به عهده بگیرند و احتمال دارد، منابع این شرکت ها صرف برخی فضاسازی ها شود و درگیر توسعه نشود، گفت: این احتمال وجود دارد که در نهایت، موضوع انتخابات هیات مدیره این شرکت ها نیز جنبه سیاسی پیدا کند و بدون شک فعالان بخش خصوصی، علاقه ای به مشارکت با این شرایط ندارند.

غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران نیز تأکید کدر: متأسفانه شاهد آن هستیم افرادی که جرئت ندارند روی دارایی خود ریسک کنند به راحتی وارد عرصه شده و روی منابع و سرمایه دیگران ریسک می کنند. اجازه ندهیم قدرت بزرگ موجود در سرمایه شرکت های موردنظر به راحتی صرف اموری به غیر از توسعه استان ها شود. لازم است بر اهلیت افراد، توجه به اولویت ها و تکلیف هایی که برای راهبردهای توسعه ای داده می شود، توجه داشت.

او با بیان این مطلب که بازارهای متنوعی متناسب با سلایق مختلف در بازار سرمایه شکل گرفته است، تأکید کرد: شکل گیری این بازارها از یک منظر بسیار مهم است و نظام تأمین مالی را به سمت فراگیری می برد. هرچند گاهی یک شرکت که از جهتی قادر به دریافت پذیرش در بورس نیست با یک تغییر در اساس نامه از روش دیگری، استفاده می کند و وارد بورس می شود. این رویکرد از یک بعد، آسیب زاست. بنابراین ضرورت دارد با مدیریت و جامع نگری، بی اعتمادی ها را کاهش دهیم.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران درباره مأموریت اتاق های استانی در راستای تشکیل سرمایه و توسعه استانی، تشریح کرد: ایجاد شرکت های سرمایه گذاری استانی را از گذشته طبق آخرین مطالعاتی که در اتاق ایران اجرا شده بود، در برنامه داشتیم. البته در این مورد مشکلاتی وجود داشت و به همین دلیل اجرایی هم نشد.

او ادامه داد: اتاق های استانی می توانند بر اساس شناختی که دارند، افراد باتجربه و توانمند را تشویق تا برای حضور در هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی در سامانه ستان ثبت نام کنند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران اهلیت داوطلبان را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: در دو دوره هایت کنندگان بر اساس مطالعات اجرا شده، طرح توسعه منطقه ای را ارائه دادیم و وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه نیز مشوق اتاق ایران در این زمینه بودند؛ ولی در عمل طبق وعده های داده شده جلو نرفتیم و کار به مرحله اجرایی نرسید. ایجاد شرکت های بزرگ منطقه ای نیز یکی از نتایج مطالعات اجرا شده در اتاق ایران بود. هرچند به نظر می رسد تا امروز طبق مطالعات اصولی اولویت های توسعه ای هر منطقه و استان را شناسایی نکردیم حتی در طرح آمایش سرزمین که انجام شد پس از گذشته چند جلسه دیگر کنندگان اتاق ها در استان ها دعوت نشدند. بنابراین به نظر می رسد که این طرح ها هم در تعیین اولویت ها چندان قابل اتکا نباشند.

به باور او اتاق ها در راستای هدایت و رسیدن به نتایج مطلوب در طرح ایجاد شرکت های سرمایه گذاری استانی، مسئول هستند. افراد معتمد و حرفه ای را اتاق ها بیشتر می شناسند، بنابراین لازم است برای جلوگیری از خسارت های احتمالی و از بین رفتن این حجم از سرمایه ها در کشور، آن ها را معرفی کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 13434

به "شرکت های سرمایه گذاری استانی در راستای توسعه منطقه ای تشکیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های سرمایه گذاری استانی در راستای توسعه منطقه ای تشکیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید