سیاستگذاری کشور در توسعه پهنای باند

به گزارش چاپار بلاگ، محمدحسین انتظاری در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به سیاست اصولی کشور در حوزه توسعه پهنای باند و تکالیفی که در شبکه ملی اطلاعات در این باره آمده است، گفت: در مباحث مربوط به سیاستگذاری فضای مجازی، این نگاه که پهنای باند کشور چگونه باید راهنمایی گردد، مورد اهمیت بوده و نکته مهم در این سیاستگذاری، تفکیک پهنای باند داخل از خارج است. از سوی دیگر در این سیاستگذاری هیچ زمان بحث قطع دسترسی و یا مسدود کردن کامل پهنای باند خارج مطرح نبوده است.

سیاستگذاری کشور در توسعه پهنای باند

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

وی ادامه داد: بحث این است که تقویت سرویس ها و محتوای داخلی، باعث افزایش پهنای باند داخل گردد و از سوی دیگر نیز اگر زیرساخت های داخلی تکمیل گردد، خدمات و محتوای داخلی رشد می نماید و این موضوع نیز در نهایت باعث توسعه پهنای باند داخلی می گردد. در واقع این سیاست اصولی همان سیاست اصولی نظام در حمایت از فراوری داخل، درون زایی و برون نگری است که در حوزه فضای مجازی آن چیزی که نشانگر این امر است، میزان پهنای باند مصرفی داخل به خارج است.

این سیاست پژوه فضای مجازی اضافه نمود: به معنای کلی تر موضوع مورد تاکید این است که در شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت های داخلی تقویت گردد به نحوی که بتوان برای سرویس ها و محتوای داخلی یک مزیت ایجاد کرد و پهنای باند بیشتری در اختیار آن قرار داد. در این صورت احتیاج به پهنای باند خارجی کم شده و پهنای باند داخلی جواب بسیاری از مسائل را خواهد داد.

وی تاکید نمود: در کنار خدمات و محتوای مورد احتیاج داخلی، البته احتیاج به ارتباط با شبکه جهانی اینترنت نیز وجود دارد و قصدی بر قطع دسترسی به آن نیست. بلکه کوشش این است که بتوانیم خدمات بومی را جایگزین کنیم و معتقدیم که پهنای باند داخل، بیشتر مورد احتیاج کشور خواهد بود. علت آن نیز این است که در حال حاضر بیشتر محتواهای مورد استفاده کاربران به زبان فارسی است که می تواند در داخل فراوری و مصرف گردد که احتیاج به پهنای باند داخلی را افزایش می دهد.

مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای تفکیک پهنای باند

مدیر گروه سیاستگذاری و حکمرانی فضای مجازی اندیشکده تداوم انقلاب اسلامی توضیح داد: در اسناد مصوب شورای عالی فضای مجازی مربوط به طرح سند کلان شبکه ملی اطلاعات که اخیراً به تصویب رسیده نیز در یکی از بندها به صراحت گفته شده که نسبت ترافیک داخلی پهنای باند خدمات پایه کاربردی به ترافیک خارجی باید 70 به 30 درصد باشد. این بند در این سند هدفگذاری سیاستگذار را نشان می دهد. لذا حرکت دستگاه های اجرایی باید به نحوی باشد که به این هدف نزدیک شوند.

وی در پاسخ به این سوال که هم اکنون این نسبت چگونه است، گفت: اطلاعات دقیقی از این میزان منتشر نمی گردد و تعیین نیست که پهنای باندی که در داخل مصرف می گردد به چه میزان است. متأسفانه در این خصوص بین بعضی مفاهیم خلط بحث صورت می گیرد. مثلاً نباید بحث ظرفیت انتقال را با پهنای باند مصرفی خلط کرد. اما شنیده ها حاکی از آن است که این نسبت در حال حاضر معکوس آن چیزی است که هدفگذاری شده است.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه با دستور ایشان پهنای باند افزایش پیدا نموده است، گفت: اگر دستور ایشان مبتنی بر همان سیاست ها است که این همان خواست شبکه ملی اطلاعات است و سیاستگذار نیز از آن حمایت می نماید. حتی در این پروژه تاکید بر این است که این ظرفیت باید بالا برود. البته در کنار ظرفیت، باید با ایجاد مزیت های رقابتی برای سرویس های داخلی، مصرف و ترافیک پهنای باند داخلی نیز افزایش یابد.

انتظاری اظهار داشت: اما اگر دستور رئیس جمهور مطابق با سیاست های مصوب نباشد، در واقع چیزی خارج از سیاست های نظام و خلاف اسناد مدنظر رخ داده است. با این وجود این سوال مطرح می گردد که چرا باید ریاست جمهور و وزیر ارتباطات دستوراتی خارج از سیاست های کلی نظام داشته باشند. این درحالی است که دولت جمهوری اسلامی باید از سیاست های کلان کشور پیروی و آنها را اجرایی کند.

این سیاست پژوه فضای مجازی با تاکید بر اینکه دولت جمهوری اسلامی نباید میان صلاح و فساد، بی طرف باشد، گفت: اینکه نسبت به مسائل کشور بی طرف باشیم، فارغ از اینکه چه اتفاقی می افتد، خلاف ایده ای است که در شکل گیری انقلاب اسلامی به آن توجه شده است.

انتظاری تاکید نمود: انقلاب اسلامی خواست مردم بود برای اینکه نهاد دولت در خدمت حرکت به سمت صلاح قرار گیرد. از این حیث دولت باید نسبت به صلاح و فساد در کشور دغدغه داشته باشد. اینکه در خصوص بعضی رخدادها اعلام بی طرفی نموده و صرفاً در نهایت بگوییم که باید آموزش داده گردد، به این معنی است که اساساً ایده انقلاب اسلامی را متوجه نشدیم.

شبکه ملی اطلاعات احتیاجمند برنامه عملیاتی است

وی با اشاره به اعداد و ارقامی که در خصوص پیشرفت شبکه ملی اطلاعات مطرح می گردد و ادعای وزارت ارتباطات برای پیشرفت 80 درصدی این طرح ملی، گفت: در صحبت هایی که معاون فنی جدید مرکز ملی فضای مجازی داشته است، این پیشرفت 25 درصد عنوان شده است. البته مسئولان وزارت ارتباطات این رقم 80 درصد را مربوط به پیشرفت لایه زیرساخت ارتباطی می دانند و می گویند زیرساخت اطلاعاتی ضعیف مانده است.

مدیر گروه سیاستگذاری و حکمرانی فضای مجازی اندیشکده تداوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: اما در هر حال هر دوی اینها وظیفه وزارت ارتباطات است. اما در کل این رقم پیشرفت 80 درصدی به هیچ وجه در مرکز ملی فضای مجازی تأیید نشده و وزارت ارتباطات نیز گزارش های کافی بر این ادعا ارائه ننموده است.

وی گفت: اما اساساً تا زمانی که یک برنامه عملیاتی که در آن ساختار و برنامه زمان بندی کاملی وجود نداشته باشد، نمی توان در خصوص پیشرفت یک پروژه نظر داد. این درصدها به طور ظنی بیان می گردد و قطعی نیست. تا زمانی که برنامه های عملیاتی شبکه ملی اطلاعات بیرون نیاید، نمی توان راجع به میزان پیشرفت آن نظر داد.

گلایه پیغام رسانهای بومی از اپراتورها

انتظاری در خصوص میزان درصد اختصاص پهنای باند به پیغام رسان های بومی نیز گفت: پیغام رسان های بومی از این موضوع گلایه دارند که اپراتورها، پهنای باند آنها را می بندند چرا که قیمت یک سوم برای پیغام رسان های بومی محاسبه می گردد. حتی گفته می گردد که اپراتورها تمایلی ندارند که اینترنت کاربران را مطابق با تعرفه پیغام رسان های داخلی محاسبه نمایند؛ به همین دلیل پهنای باند داخلی را می بندند و پهنای باند خارجی را باز می گذارند که سودآوری بیشتری دارد. شواهد نیز نشان می دهد که برای اتصال به پیغام رسان های داخلی، به وسیله فیلترشکن سرعت بیشتری را تجربه خواهید کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 13335

به "سیاستگذاری کشور در توسعه پهنای باند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستگذاری کشور در توسعه پهنای باند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید