سرگیجه داور بورس تهران

به گزارش چاپار بلاگ، خبرنگاران : سازمان بورس برای مثبت شدن شاخص، روز پنج شنبه بسیاری از تصمیمات قبلی خود را لغو کرد اما شاخص مثبت نشد.

سرگیجه داور بورس تهران

به گزارش چاپار بلاگ، سازمان بورس برای حد نصاب سرمایه گذاری در سهام صندوق های با درآمد ثابت ظرف 22 روز گذشته سه تصمیم مختلف گرفته است.

8 مرداد ماه/سازمان بورس: حد نصاب سرمایه گذاری در سهام، صندوق های بادرآمد ثابت به پنج درصد کاهش یافت و صندوق ها تا خاتمه مرداد برای رعایت این حد فرصت دارند.

29 مرداد/سازمان بورس: صندوق های با درآمد ثابت تا خاتمه سال برای رعایت حد نصاب 5 درصد فرصت دارند.

30 مرداد/سازمان بورس: حد نصاب سقف سرمایه گذاری سهام صندوق های با درآمد ثابت، تا 15 درصد افزایش یافت.

کجدار و مریزی ناظر بورس

آخر هفته گذشته اکثرا تحلیل گران و فعالان بازار در حال شمارش تعداد تصمیم های سازمان بورس در یک روز بودند غافل از آنکه سازمان در همان روز به جهت تصمیم گیری یک رکورد دیگر هم زده بود.رکورد این بود که برای یک موضوع در 22 روز سه تصمیم مختلف گرفته شد.سقف سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در این مدت سه بار تغییر کرد!

کسی هم نپرسید این میزان تغییر به چه دلیلی بوده است؟ اگر فرایند تصمیم ها در ابتدای مرداد درست بوده چرا در خاتمه مرداد از آن عدول شده است؟ اگر فرایند بازار دلیل این تغییرات بوده چرا از همان ابتدا شرایط به درستی پیش بینی نشده که حالا ناخدا ناچار گردد در دو روز پیاپی دو تصمیم کاملا متفاوت بگیرد؟

عیار افزایش حد نصاب صندوق ها؟

سازمان بورس امیدوار است افزایش حد نصاب صندوق درآمد ثابت فشار فروش را کم کند. در 8 مرداد که تصمیم گرفته شد حد نصاب تا 5 درصد کاهش پیدا کند برآورد شد صندوق های با درآمد ثابت ناچار شوند 15 هزار میلیارد تومان از سهام خود را به فروش رسانند.

سازمان بورس امیدوار است افزایش حد نصاب علاوه بر اینکه فشار فروش بالقوه را کم کند سمت تقاضا در بازار را نیز تقویت کند.

اما تحلیل گران می گویند تا زمانی که فرایند بازار بهبود پیدا نکند این تصمیم اثری بر سمت تقاضا نخواهد داشت، زیرا صندوق ها بی گدار به آب نمی زنند.

فلسفه کاهش حد نصاب

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های مشترک است که با حداقل ریسک بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه گذاران می نماید و اشخاصی که در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سرمایه گذاری می نمایند افراد ریسک گریزی هستند که می خواهند سود قابل قبولی هم به دست بیاورند.

در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به دلیل اینکه ریسک حداقل است بخش زیادی از دارایی های صندوق در گواهی سپرده بانکی، اوراق خزانه و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می گردد. پس از رشد عجیب شاخص، سازمان بورس با هدف کاهش ریسک در این صندوق حد نصاب را کاهش داد تا این شرکت ها فقط 5 درصد از دارایی های خود را تبدیل به سهام نمایند. اما حال که بازار ریزشی شده و انتظارات برای رشد تعدیل شده ناظر بورس برای جلوگیری از فرایند حاکم بر بازار به صندوق ها اجازه داده حد نصاب را افزایش دهند. سؤال این است که شرایط ریسک نسبت به ابتدای مرداد تا چه حد کم شده که حد نصاب صندوق در خاتمه مرداد ماه سه برابر شده است؟ آیا می توان از این صندوق ها که نماد ریسک گریزی هستند به عنوان سپر بازار استفاده کرد؟

سیاست واکنشی به جای کنش سیاستی

ظاهرا فقط در حوزه ارز نیست که هر سه روز یک بار یک تصمیم جدید گرفته می گردد. متولیان بورس هم نشان دادند اگر لازم باشد علاوه بر اینکه هر روز می توانند سه تصمیم متفاوت با روز قبل بگیرند یک تصمیم را هم در کمتر از سه هفته سه بار تغییر می دهند.

این عارضه در حوزه مالی برای متخصصان آشنا است و به آن اقتضائی عمل کردن گفته می گردد. واکنش های اقتضائی در مقابل تصمیم های قاعده مند.

در ابتدای دولت روحانی پژوهشی انجام شد درباره عوامل رکود تورمی در ایران، نتایج نشان داد اشتباه های سیاست گذاری و بخصوص سیاست های کج دار و مریز در زمان شوک و تلقی غلط از ماهیت شوک می تواند به تعمیق بحران منجر گردد. پژوهش برای دور شدن اقتصاد از نوسان بر چند متغیر تأکید نموده بود؛ استقلال، شفافیت، اعتبار، نظارت و قاعده مندی.

بورس تهران با شوک روبه رو شده است.یک راه این است که با تغییر مقررات به صورت روزمره به مقابله با این فرایند رفت حال آنکه اگر بازار وارد فاز ریزشی شده باشد طبیعتا سازمان نمی تواند با این ابزارها اقدام موثری برای مقابله با این فرایند انجام دهد.مداخله و تغییر مقررات به صورت واکنشی فقط ریسک در بازار را بالا می برد و اعتبار مقام ناظر نزد بازیگران بازار سهام را تخریب می نماید.

آیا متولیان بورس از تجربه سیاست گذاری در اقتصاد کلان درس می گیرند یا در این سازمان نیز در بر همان پاشنه ای می چرخد که در سیاست گذاری مالی چرخیده است؟

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 8730

به "سرگیجه داور بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگیجه داور بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید