زنان و جوانان در موج سوم ایدز آسیب پذیرتر هستند

به گزارش چاپار بلاگ، کارشناس برنامه کنترل ایدز مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: ایدز از بیماری های خاموش اما با دامنه شیوع بالاست و بر اساس شواهد موجود در استان در موج سوم این بیماری زنان و جوانان دامنه آسیب پذیری وسیع دارند که این مهم نگران کننده است.

زنان و جوانان در موج سوم ایدز آسیب پذیرتر هستند

به گزارش چاپار بلاگ به نقل از ایرنا، ایمان نویدی پنج شنبه هفتم آذر به مناسبت هفته اطلاع رسانی و مقابله با ایدز اضافه نمود: راه انتقال در موج سوم ایدز به آلودگی از طریق جنسی تغییر ماهیت داده که این موضوع بسیار خطرناک است و اگر مصونیت در حوزه پیشگیری و خودمراقبتی فردی تقویت نشود عواقب وسیع به همراه دارد.

وی گفت: شعار امسال هفته مبارزه با ایدز همه ما در یک کشتی نشسته ایم تعیین شده و این شعار تاکید دارد که با توجه به بی علامت بودن ایدز مراقبت ضعیف در حوزه جنسی می تواند در مدت زمان کوتاهی شمار بسیاری را آلوده کند.

کارشناس برنامه کنترل ایدز مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: بر اساس آمارهای موجود شیوع ایدز در استان مرکزی نصف میانگین کشوری است اما، الگوی بیماردهی آن مانند سایر مناطق کشور به سمت آلودگی از طریق تماس جنسی بیشتر گرایش دارد که تهدید کننده بوده و باید هشدارها در سطوح مختلف مسوولان و لایه های مردمی جدی گرفته شود.

نویدی ادامه داد: در موج اول ایدز بیشتر قربانیان این بیماری از طریق فرآورده های خونی آلوده مبتلا شده بودند و قربانیان موج دوم نیز اغلب معتادان تزریقی با سرنگ مشترک بودند اما، این الگو در استان مرکزی تغییر ماهیتی داده و قربانیان ایدز بیشتر زنان و جوانانی هستند که از طریق رابطه جنسی آلوده شده اند و با توجه به اینکه زنان دو برابر مردان می توانند اشاعه دهنده بیماری باشند و از سویی خطر انتقال مادر به جنین را نیز دارند این موضوع به شدت حساس است و باید با جدیت و برنامه مراقبتی هوشیارانه در مهار آن عمل کرد.

وی عنوان کرد: از سال 95 تمامی مادران باردار استان در نظام مراقبتی توصیه به بررسی بیماری ایدز می شوند که گامی به جلو است اما باید اقدامات در این راستا با حساسیت و قدرت بیشتری تکمیل شود.

کارشناس برنامه کنترل ایدز مرکز بهداشت استان مرکزی اضافه نمود: ایدز مانند سال های قبل کشنده نیست و به عنوان یک بیماری مزمن فرد می تواند در چتر مراقبت های درمانی زندگی کند اما ایمنی بدن او شکننده و ضعیف می شود و با توجه به اینکه اطلاعات فرد آلوده محرمانه می ماند می تواند با ضریب ارامش بیشتری زندگی خود را ادامه دهد.

نویدی گفت: آمارها بیانگر آن است که افراد آلوده به ویروس ایدز استان مرکزی بیشتر در سنین 30 تا 45 سال هستند و کاهش سن مبتلایان مسئله مهمی است که باید با مشارکت فعالانه نهادهای فرهنگی، آموزشی، رسانه ها و تشکل های مردم نهاد اقدامات بازدارنده و آگاهی های پیشگیرانه را از سنین پایین در خصوص این بیماری نهادینه کرد.

هشتم تا چهاردهم آذرماه به عنوان هفته اطلاع رسانی و مقابله با ایدز تعیین شده و دهم آذرماه معادل یکم دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 1317

به "زنان و جوانان در موج سوم ایدز آسیب پذیرتر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان و جوانان در موج سوم ایدز آسیب پذیرتر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید