جهانگیری: اقتصاد ایران و ازبکستان می تواند مکمل یکدیگر باشد

به گزارش چاپار بلاگ، دنیاگیری سازمان همکاری شانگهای را یکی از مهمترین و بزرگترین سازمان های در سطح دنیا دانست و گفت: اگرچه تعداد کشور های عضو این سازمان چندان زیاد نیست، اما جمعیت مردم کشور های عضو آن حدود 40درصد جمعیت دنیا را شامل می گردد.

جهانگیری: اقتصاد ایران و ازبکستان می تواند مکمل یکدیگر باشد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه) در جریان سفر به ازبکستان، در حاشیه بازدید از شهر سمرقند در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: سازمان همکاری شانگهای برای همکاری های مالی، سیاسی و امنیتی شکل گرفته است و می تواند در آینده مالی منطقه نقش بسیار مهم و معین نماینده ای ایفا نماید.

دکتر جهانگیری با اشاره به برگزاری هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای اضافه نمود: امروز کشور های عضو اصلی و ناظر و سازمان های وابسته آن گزارشی از کار ها و اقداماتی که انجام دادند ارائه کردند و اعضای اصلی و ناظر نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل جهانی و منطقه ای و نقشی که می توانند در سازمان همکاری شانگهای داشته باشند ارائه کردند.

وی ادامه داد: نظرات جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس پیرامون مسائل مختلف ابراز شد خصوصا اینکه در مقطع فعلی در جهان یک سیاست جدی که آمریکایی ها دنبال می نمایند سیاست یکجانبه گرایی است که فکر می نمایند به تنهایی قادر هستند مسائل جهان را اداره نمایند.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: آن ها در امور کشور های مختلف دخالت می نمایند، اما تعداد زیادی از کشور های جهان معتقد هستند که راه چاره اداره جهان و حل مسائل جهان و چالش هایی که پیش روی جامعه جهانی است چند جانبه گرایی است و همه باید در این زمینه نقش داشته باشند.

وی اضافه نمود: امروز در سخنان نخست وزیران کشور های مختلف موضوع چند جانبه گرایی جزو موضوعات اصلی بود که مطرح شد و در واقع به طور غیرمستقیم یک جهت گیری در مقابل یک جانبه گرایی وجود داشت.

دکتر جهانگیری با اشاره به دیدار های خود با مقامات ازبکستان و بعضی کشور های شرکت نماینده در اجلاس گفت: ملاقات اصلی با کشور میزبان بود که دیشب و امروز با مسئولین اجرایی ازبکستان و نخست وزیر این کشور در جلسه کاری خیلی مفصلی که داشتیم مطرح کردیم و وزرای همراه نیز با همتایان خود جلسه داشتند.

معاون اول رییس جمهور، ازبکستان را کشوری پرظرفیت توصیف کرد که اقتصادش می تواند مکمل اقتصاد ما باشد و ادامه داد: در زمینه کشاورزی این کشور می تواند بخشی از احتیاج های ما را رفع کند و از نظر صنعتی نیز می توانیم همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: کشور های آسیای مرکزی خصوصا ازبکستان که حدود 50 درصد جمعیت آسیای مرکزی را در خود جای داده اند از محدودیت دسترسی به آب های آزاد و دریا در مضیقه هستند که ایران یکی از اصلی ترین محور هایی است که می تواند در ترانزیت کالای این کشور ها در بنادر جنوب نقش مهمی داشته باشد.

وی اضافه نمود: در ایران کریدوری که از خلیج فارس به دریای سیاه تعریف شده و نیز کریدوری که با موضوع چابهار مطرح است، همه این ها می تواند برای اقتصاد منطقه معین نماینده باشد که در این زمینه با ازبکستان و ترکمنستان و حتی با افغانستان مذاکراتی داشتیم که برای آینده مالی کشور راهگشا خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به سفر کوتاه خود به شهر تاریخی و زیبای سمرقند و بازدید از آثار تاریخی این شهر گفت: سمرقند شهری تاریخی و تاثیرگذار در یک دوره بسیار طولانی در بخش تمدنی و فرهنگی و مالی است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: حتی جاده ابریشم که پل ارتباطی شرق آسیا به اروپا بوده از سمرقند عبور می نموده و دانشمندان و شعرای بسیار زیادی نیز متعلق به این منطقه هستند که هم مورد احترام مردم ایران و هم مورد احترام مردم ازبکستان هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از آثار تاریخی که در سمرقند وجود دارد به سبک هنر ایرانی است، توضیح داد: بعضی از نوشته ها در بنا های تاریخی سمرقند ایرانی است و حتی نام ایرانی دارند. در یکی از بازدید ها گفتند آقای محمد شیخ تبریزی سازنده بنا بوده است که اینگونه بنا ها موجب افتخار هر ایرانی است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به دیدار های خود با نخست وزیر ازبکستان هم در سفر ترکمنستان و هم در ملاقات امروز گفت: یکی از درخواست های ایشان این بود که استادکار ها و معمار های ایرانی مسلط به بنا های تاریخی، برای مرمت و بازسازی بنا های تاریخی ازبکستان اعزام شوند که قرار شد در این زمینه به ازبکستان یاری کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 1046

به "جهانگیری: اقتصاد ایران و ازبکستان می تواند مکمل یکدیگر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: اقتصاد ایران و ازبکستان می تواند مکمل یکدیگر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید