تبدیل حمام اعظم کبودرآهنگ به انبار مبل

به گزارش چاپار بلاگ، به سبک معماری حمام های دوره قاجار ساخته شده است، این بنا که در سال 82 با شماره 9880 در لیست آثار ملی ثبت شده، در سال 90 به همت میراث فرهنگی بازسازی شد تا به تغییر کاربری نزدیک و مورد استفاده قرار گیرد.

تبدیل حمام اعظم کبودرآهنگ به انبار مبل

به گزارش خبرنگاران طبق اسناد موجود حمام اعظم کبودرآهنگ به همت 35 نفر از خیرین ساخته شده و این افراد نسبت به هزینه ای که نموده اند مالک بنا هستند. در حال حاضر اعضای هیأت امنای مسجد اعظم به عنوان متولی بنا و ناظر بر آن بوده و با وجود اینکه میراث فرهنگی چندین بار برای تبدیل بنا به موزه مردم شناسی، نمایشگاه دائمی، سفره خانه سنتی و مواردی از این دست اقدام نموده، به نتیجه نرسیده است.

به نظر می رسید بازسازی بنا در سال 90 نویدبخش تغییر کاربری حمام اعظم کبوداهنگ باشد اما این اتفاق نیفتاد و سال 99 بود که زمزمه هایی به گوش رسید که بنا به انبار مبل تبدیل شده است.

همان زمان رئیس اداره میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ به خبرنگار ایسنا گفت: میراث فرهنگی در پی حفظ بنا و تغییر کاربری مناسب آن است اما هیأت امنای مسجد اعظم حاضر به واگذاری حمام نیستند و مدتی بنا را به نمایشگاه مبل تبدیل نموده بودند و در حال حاضر نیز به انبار مبل تبدیل شده است.

مهدی غلامی اظهار کرد: میراث فرهنگی متولی حفاظت از بناست و در خصوص تغییر کاربری حمام اعظم کبودراهنگ دستش بسته است، از طرفی چون بنا، مالک ندارد و جزء اموال عمومی است، شورای شهر و شهردای هم باید وارد کار شوند.

به گفته وی، عرصه زمین حمام و مالکان آن مشکل حقوقی دارند و اگر این مشکل وجود نداشت میراث فرهنگی می توانست بنا را تملک و حفظ کند، از طرفی حل این مشکل به مسئولان شهرستان کبودراهنگ به ویژه شورای شهر و شهرداری بستگی دارد و ضروری است فرمانداری نیز ورود نموده و تصمیم نهایی را بگیرد.

بعلاوه طبق شنیده ها، آن موقع اعضای هیأت امنای مسجد اعظم کبودراهنگ نامه کتبی به میراث فرهنگی داده بودند که بنا را در اختیار این سازمان قرار نمی دهد. از طرفی میراث فرهنگی طبق قانون نمی توانست اینگونه بناها را در اختیار بگیرد و از طرف دیگر هیأت امنا راضی به تغییر کاربری نبوده و می خواستند مدیریت آن در دست خودشان باشد.

همان زمان، سیدعلی موسوی، عضو هیأت امنای مسجد اعظم کبودراهنگ نیز به خبرنگار ایسنا گفت: تغییر کاربری حمام اعظم به عهده متولیان مسجد اعظم است، پیشنهاد تبدیل قسمتی از حمام به محل ورزش های باستانی را در شورای شهر کبودراهنگ عنوان نمودیم که مجوز کندن گود به آن داده نشد.

ضروری است اشاره گردد وی در آبان ماه سال 99 در صورتی تبدیل حمام اعظم کبودراهنگ به انبار مبل را تکذیب کرد که تصاویری مبنی بر انباری شدن این بنای تاریخی به دست خبرنگار ایسنا رسیده بود.

موسوی بعلاوه در بخشی از صحبت هایش عنوان نمود که پیشنهاداتی مبنی بر تغییر کاربری به میراث فرهنگی و شورای شهر کبودراهنگ داده شده اما مورد تأیید قرار نگرفته است.

به گفته وی، بعضی از این پیشنهادات شامل معاوضه حمام با حمامی در حواشی این بنا، کندن گود و تبدیل بنا به زورخانه و تحویل یکی از دو قسمت حمام گرم و سرد به میراث فرهنگی برای تبدیل به موزه مردم شناسی است که البته به نظر می رسد این پیشنهادات با قوانین میراثی مغایرت نداشته و به همین دلیل مورد پیگیری قرار نگرفته است.

حال پس از حدود دو سال از تبدیل حمام اعظم کبودراهنگ به انبار مبل و گزارشی که در این رابطه منتشر کردیم دوباره شرایط بنا را از رئیس اداره میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ جویا شدیم.

غلامی با بیان اینکه شرایط امروز بنا با سال 99 هیچ تفاوتی ننموده است، گفت: حمام اعظم کبودراهنگ به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهرستان همچنان انبار مبل است و تفاوتی در شرایط کاربری آن به وجود نیامده است.

وی با اشاره به اینکه اعضای هیأت امنای مسجد اعظم کبودراهنگ نیز همچنان بر سر حرف و عقیده خود مانده اند، اظهار کرد: آنها همانند گذشته با تغییر کاربری بنا و گذاشتن آن در اختیار میراث فرهنگی مخالف هستند.

غلامی در ادامه بر لزوم ورود شهرداری و شورای شهر کبوداهنگ به شرایط این بنا تأکید کرد و افزود: حفاظت و بازسازی بناهای تاریخی وظیفه اصلی میراث فرهنگی است که در خصوص این بنا صورت گرفته است و در حال حاضر در این دو زمینه هیچ گونه مسئله ای ندارد.

وی افزود: میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند به این موضوع ورود کند و به همکاری جدی شهرداری، شورای شهر و حتی فرمانداری کبوداهنگ احتیاج است تا این بنای با ارزش در راستای رونق جهانگردی و جذب جهانگرد در شهرستان مورد استفاده قرار گیرد.

غلامی با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی آماده هر گونه همکاری با هیأت امنای مسجد است، اظهار کرد: این بنای با ارزش می تواند با تبدیل به موزه مردم شناسی، سفره خانه سنتی و مواردی از این دست به توسعه جهانگردی شهرستان کبوداهنگ یاری کند.

در ادامه شرایط بنا را از شهردار کبودراهنگ جویا شدیم، علی فلاح با اشاره به اینکه اعضای هیأت امنای مسجد کبودراهنگ اجازه نمی دهند میراث فرهنگی دخل و تصرفی در بنا داشته باشد، گفت: در حال حاضر بنا همانند گذشته انبار مبل است و چون تحت مالکیت وراث سازنده است شهرداری و شورای شهر نیز نمی توانند ورود نمایند.

وی با بیان اینکه شهرداری بارها برای مشخص تکلیف بنا و تبدیل آن به موزه مردم شناسی پیش قدم شده اما نتیجه ای نداشته است، اظهار کرد: ما پیشنهاد دادیم حمام به موزه تبدیل و شهرداری متولی آن باشد اما وراث نپذیرفتند.

فلاح با اشاره به اینکه متأسفانه آنها به میراث فرهنگی و شهرداری بدبین هستند، ادامه داد: بارها درباره شرایط این بنا جلسه تشکیل شده و با اعضای هیأت امنا صحبت نموده ایم حتی نمونه ای مشابه از تغییر کاربری را به آنها نشان دادیم اما زیر بار نمی روند.

به گزارش ایسنا، در حالی که در همه جای جهان استفاده مناسب از بناهای تاریخی در راستای حفظ و نگهداری بنا، رونق جهانگردی و توسعه مالی به کار گرفته می گردد این بنای تاریخی با پیشینه بیش از 100 سال میان گیرودارهای قانونی حبس شده و نه تنها بعد از گذشت سال ها تغییر کاربری مناسبی نداده بلکه با ادامه روند فعلی آسیب تماشا آن دور از انتظار نخواهد بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 29064

به "تبدیل حمام اعظم کبودرآهنگ به انبار مبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل حمام اعظم کبودرآهنگ به انبار مبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید