استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

به گزارش چاپار بلاگ، عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: استرس و سبک زندگی نادرست در ابتلا به بیماری آلزایمر بسیار تاثیرگذار است؛ از این رو با دوری از استرس های روزمره و پیروی از سبک زندگی سالم می توان از بروز این بیماری تا میزان قابل توجهی پیشگیری کرد.

استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

به گزارش گروه اجتماعی چاپار بلاگ، دبیرخانه انجمن آلزایمر ایران، فاطمه خمسه، آلزایمر بیماری است که سلول های مغز را به سرعت تخریب می نماید و قابل برگشت نیست.

وی گفت: سن از شایعترین عوامل ابتلا به این بیماری است به طوری که از هر 10 نفر افراد بالای 65 سال یک نفر به این بیماری مبتلا می گردد؛ 30 درصد در افراد 65 تا 74 سال، 17 درصد در افراد 74 تا 85 سال و 32 درصد در افراد بالای 85 سال آلزایمر دیده می گردد.

این نورولوژیست با بیان اینکه استرس و سبک زندگی در ابتلا به آلزایمر بسیار نقش دارد، ادامه داد: افرادی که دچار این بیماری می شوند، مسائل بسیاری در لباس پوشیدن داشته و اختلال به خواب و رفتار پیدا نموده و عفونت های مکرر دارند.

خمسه توضیح داد: میزان پیشرفت به آلزایمر را نمی توان از قبل پیش بینی کرد، بهتر است هر چه زودتر از زمان تشخیص به موقع بیماری و زمانی که فرد مبتلا قادر به تصمیم گیری است، از عوارض آن پیشگیری کرد.

ننگ و ترس از آلزایمر

غلامرضا حاجتی روانپزشک و عضو هیات مدیره انجمن نیز گفت: ننگ و ترس از آلزایمر در جامعه باعث شده است مبتلایان و خانواده های آن ها به دنبال مشاوره و درمان زودرس نروند.

وی گفت: در حالی که تشخیص زودهنگام بار بیماری آلزایمر را می کاهد، جامعه سالمندی ما رو به افزایش است و هنوز 50 درصد بیماران به سمت درمان نمی روند.

حاجتی ادامه داد: بر اساس نتایج یک تحقیق در دنیا که روی 70 هزار نفر در 155 کشور انجام شد، هنوز دو سوم مردم بر این باور هستند که آلزایمر یک بخش از سالمندی بوده در حالی که عدم شناخت کافی مردم و کادر پزشکی در خصوص این بیماری شاخص است.

حاجتی توضیح داد: باید پیامد های منفی بیماری آلزایمر را درک کنیم، زیرا این بیماری افراد را از شرکت در فعالیت های اجتماعی و خانوادگی باز می دارد.

این روانپزشک افزود: یکی از مهمترین اقدامات انجمن آلزایمر ایران آن است که به عنوان مرکز ملی مهارتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده و قرار است دوره های آموزشی برای مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر به صورت رایگان برگزار کند.

حاجتی ادامه داد: مراجعات بسیاری به انجمن داشته ایم که به دلیل مبتلا به آلزایمر از فرزندان خود کتک می خورند، این موضوع بسیار تاسف انگیز است، به همین دلیل برگزاری دوره های آموزشی به خانواده ها یاری می نماید تا بدانند چگونه با بیماری آلزایمر رفتار نمایند.

وی اعلام کرد: همچنین قرار است یک کلینیک تخصصی حافظه نیز راه اندازی گردد.

به گفته حاجتی، آگاهی به مردم، درمان بیماران، بازتوانی و توانبخشی از مهمترین اهداف انجمن آلزایمر ایران است و روزانه 100 نفر در این انجمن پذیرش می شوند.

آموزش شاه کلید پیشگیری از آلزایمر

معصومه صالحی مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، از آموزش به عنوان شاه کلید پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر یاد کرد و گفت: مسائل و تبعات ناشی از بیماری آلزایمر بسیار است و باید در خصوص این بیماری بدون داشتن شرم بیشتر در جامعه صحبت کنیم.

وی تاکید نمود: بیماران مبتلا به آلزایمر به مراقبت های شبانه روزی احتیاج دارند و ایجاد خدمات مناسب برای آن ها از اهداف این انجمن است به همین خاطر تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی و نهاد های مختلف منعقد شده است تا برنامه های آموزشی را بیشتر انجام دهیم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 405

به "استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید