کشف رابطه باورنکردنی بین خوانندگان راک و خفاش ها!

به گزارش چاپار بلاگ، خفاش برای حرکت در محیط اطراف خود و بعلاوه شناسایی طعمه در فرایندی به نام جهت یابی به وسیله صدا (Echolocation) از ارتباط صوتی استفاده می نمایند. این موجودات پرنده بعلاوه برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیز از صدا ها استفاده می نمایند که با این وجود می توان صدا نقش مهمی در زندگی آن ها دارد.

کشف رابطه باورنکردنی بین خوانندگان راک و خفاش ها!

صدا در زندگی خفاش ها نقش مهمی دارد و حالا محققان ادعا نموده اند که این موجودات با یاری تار های صوتی کاذب خود صدا فراوری می نمایند.

دانشمندان با آنالیز یک گونه خاص از خفاش، متوجه شده اند که این موجودات پرنده برای فراوری صدا، از تکنیکی که به وسیله خوانندگان سبک دث متال (Death Metal) استفاده می گردد، استفاده می نمایند. در واقع طبق مطالعه محققان، خفاش دارای تار های صوتی کاذب است که باعث می گردد بعضی صدا های غرش یا غُرغُر مانند از آن فراوری گردد.

محققان دانشگاه جنوب دانمارک، تکنیک های گونه ای خفاش به نام دابنتون که در سراسر اروپا و آسیا یافت می گردد برای فراوری صدا را آنالیز نموده اند. در این مطالعه که به وسیله ژورنال PLOS Biology منتشر شده، روی ساختار های مختلف حنجره تمرکز شده که خفاش ها برای توسعه دامنه صوتی خود از آن استفاده می نمایند.

اهمیت صدا در زندگی خفاش ها

خفاش برای حرکت در محیط اطراف خود و بعلاوه شناسایی طعمه در فرایندی به نام جهت یابی به وسیله صدا (Echolocation) از ارتباط صوتی استفاده می نمایند. این موجودات پرنده بعلاوه برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیز از صدا ها استفاده می نمایند که با این وجود می توان صدا نقش مهمی در زندگی آن ها دارد.

به گفته محققان، خفاش هایی که از جهت یابی به وسیله صدا استفاده می نمایند، دامنه صوتی هفت اکتاوی دارند تا بتوانند احتیاج های صوتی خود را برآورده نمایند. در مقایسه، بیشتر پستانداران، از جمله انسان ها دارای دامنه صوتی سه تا چهار اکتاوی هستند. نکته دیگر اینکه خفاش ها از صدا های بسیار بلند برای جهت یابی و از غرش های ضعیف برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می نمایند.

با این حال، دانشمندان کوشش داشتند تا متوجه شوند که خفاش های دابنتون چگونه دامنه صوتی خود را به حدبیشتر می رسانند.

تکنیک فراوری صدا به وسیله خفاش دابنتون: مانند یک خواننده دث متال!

برای انجام این کار، تیم تحقیقات حنجره پنج خفاش مرده را خارج نموده و در حالی که جریان هوا را به عنوان تنفس طبیعی به آن وارد می کردند، از اندام ها فیلمبرداری کردند. این کار باعث شد تا دانشمندان بتوانند مستقیماً غشا های صوتی و چین های بطنی را مشاهده نمایند که به آن ها تار های صوتی کاذب نیز گفته می گردد و در فرکانس های مختلف ارتعاش می نمایند. محققان بعلاوه اشاره کردند که این اولین مشاهده مستقیم ساختار های صوتی خفاش های دابنتون محسوب می گردد.

کوئن المانز، نویسنده اصلی این تحقیق در یک بیانیه خبری گفت:

برای اولین بار تشخیص دادیم که چه ساختار های فیزیکی در حنجره برای ایجاد صدا های مختلف در نوسان هستند. برای مثال، خفاش ها می توانند با استفاده از تار های صوتی کاذب خود، تماس هایی با فرکانس پایین برقرار نمایند، مانند خوانندگان سبک دث متال.

چین های بطنی یا تار های صوتی کاذب روی تار های صوتی واقعی قرار دارند. از زمان های گذشته، تصور می شد که این چین ها هیچ نقشی در گفتار عادی انسان ندارند و به همین علت کاذب نامیده می شوند. اما مطالعات اخیر نشان داده که این چین ها برای چند نوع آواز منحصر به فرد، مانند غرش های مشخصی که در سبک دث متال انجام می گردد یا آواز گلویی خوانندگان مغولستان و سیبری بسیار مهم است.

به گفته محققان، این چین ها احتمالاً منبع غرغر با فرکانس پایین در خفاش ها هستند. آن ها مستقیما ارتعاش یا نوسان تار های صوتی را مشاهده ننموده اند، اما در مطالعه خود نوشتند:

ما جسورانه حدس می زنیم که در خفاش ها، چین های بطنی نقش ارتعاشات فرکانس پایین تر را بر عهده دارند.

براک فنتون، استاد بازنشسته زیست شناسی در دانشگاه وسترن لندن، انتاریو که در این مطالعه حضور نداشته به CNN شرح می دهد که این مطالعه اولین قدم جالب توجه برای درک صدای خفاش ها است، اما بیش از 1400 گونه شناخته شده خفاش در دنیا وجود دارد و خواهان انجام تحقیقات در آینده در خصوص خفاش هایی شد که صدای بلندی فراوری می نمایند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 31135

به "کشف رابطه باورنکردنی بین خوانندگان راک و خفاش ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف رابطه باورنکردنی بین خوانندگان راک و خفاش ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید