پس از واکسینه شدن، سرما می خوریم یا کرونا می گیریم؟

به گزارش چاپار بلاگ، تهران (پانا) - یک پزشکی متخصص بیماری های عفونی درباره احتمال ابتلا به سرماخوردگی پس از واکسینه شدن در برابر بیماری کرونا توضیحاتی داد.

پس از واکسینه شدن، سرما می خوریم یا کرونا می گیریم؟

حمیدرضا عمادی در گفت وگو با پانا در پاسخ به این سوال که اگر افرادی که واکسینه شده اند علایم سرماخوردگی داشته باشند آیا به کرونا مبتلا شده اند، اظهار کرد: واکسیناسیون توانسته تا حد زیادی از ابتلای شدید و مرگ و میر ناشی از کرونا جلوگیری کند و در واقع واکسن های کرونا قوی ترین ابزار برای مقابله با بیماری هستند. اکنون که افراد زیادی واکسینه شده اند، در مواقعی با علایم سرماخوردگی مراجعه می نمایند که عمدتا علایمی همانند آبریزش بینی، تب خفیف، سرفه دارند که تصور می نمایند سرماخوردگی است در صورتی که علایم کرونا دارند.

این پزشک بیماری های عفونی توضیح داد: افراد واکسینه شده به اندازه کمتری ویروس را منتشر می نمایند اما همچنان خطر انتشار ویروس به وسیله این افراد وجود دارد. در صورت مشاهده علایم، این افراد باید تست کرونا بدهند و در صورت مثبت شدن تست قرنطینه شوند. البته هنوز بخش اندکی از جامعه در برابر ویروس کرونا واکسینه نشده اند که اگر این افراد به ویروس مبتلا شوند و علایم مشابه سرماخوردگی داشته باشند قطعا کرونا است و می تواند خطرآفرین باشد.

وی با بیان اینکه کووید19، آنفلوآنزا و سرماخوردگی بیماری های تنفسی هستند، ادامه داد: با واکسینه شدن بخش زیادی از جامعه در برابر کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک کاهش یافته است و این نگرانی ایجاد می نماید زیرا در فصل شیوع آنفلوآنزا قرار داریم. در بعضی موارد حتی افراد به طور همزمان مبتلا به کرونا و آنفلوآنزا می شوند که این مساله نشان می دهد افراد واکسینه هم باید در رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا کوتاهی ننمایند.

این پزشک متخصص اعلام کرد: تب، لرز، سرفه، تنگی نفس و مسائل تنفسی، گلودرد، آبریزش و گرفتگی بینی، بدن درد، استفراغ و اسهال علایم مشابه در سرماخوردگی، کرونا و آنفلوآنزا است و تفاوت این بیماری ها در زمان بروز آنها است که علایم کرونا نسبت به آنفلوآنزا زمان بیشتری ببرد. یعنی علایم در سرماخوردگی و آنفلوآنزا حدود 1 تا 5 روز بروز می نماید و علایم کرونا حدود 3 تا 5 روز پس از ابتلا پدیدار می گردد و به همین علت خطرآفرین محسوب می گردد.

پزشک متخصص بیماری های عفونی در انتها گفت: نکته ای که نباید فراموش کرد این است که واکسن نمی تواند صد درصد از فرد در برابر بیماری کرونا محافظت کند و ضروری است مراقبت های بهداشتی همچنان به شکل سخت گیرانه انجام گردد. بعلاوه افرادی که دارای علایم سرماخوردگی از جمله ضعف، آبریزش و بدن درد هستند نیز نباید برای دریافت واکسن کرونا اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 21143

به "پس از واکسینه شدن، سرما می خوریم یا کرونا می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از واکسینه شدن، سرما می خوریم یا کرونا می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید