نرخ تورم نقطه ای 54 درصد شد

به گزارش چاپار بلاگ، بنا به گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در تیر ماه سال جاری به عدد 54.0 درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 54.0 درصد بیشتر از تیر 1400 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای 54 درصد شد

به گزارش ایرنا، مرکز آمار نرخ تورم تیرماه را منتشر کرد. براین اساس نرخ تورم ماهانه که درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است برابر 4.6 درصد بود که در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل 7.6 درصد کمتر بود.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است.

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 4.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل هفت واحد درصد کاهش داشته است.

همچنن این نرخ برای خانوارهای روستایی 4.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 11 واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه ای 54 درصد شد

نرخ تورم نقطه ای که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در تیر ماه سال جاری به عدد 54.0 درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 54.0 درصد بیشتر از تیر 1400 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای تیر ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 4.4 واحد درصدی به 86.0 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.1 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 52.8 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش داشته است. بعلاوه این نرخ برای خانوارهای روستایی 60.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه تیر ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 40.5 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

بعلاوه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40 درصد و 43.2 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 1.1 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.4 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، گروه لبنیات و تخم مرغ (دوغ پاستوریزه، خامه و تخم مرغ) و گروه نان و غلات (انواع برنج ایرانی، کیک و بیسکویت) است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه بهداشت و درمان (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه هتل و رستوران (هزینه هتل و تالار پذیرایی) و گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

نرخ تورم دهک ها درآمادی

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 38.9 درصد برای دهک دهم تا 44.8 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 27684

به "نرخ تورم نقطه ای 54 درصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم نقطه ای 54 درصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید