ردیف بودجه مقبره الاشعرا تبریز احیا شد

به گزارش چاپار بلاگ، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت ساماندهی مقبره الاشعرا تبریز به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی، ادبی و گردشگری کشور، گفت: ردیف بودجه این اثر تاریخی فرهنگی احیا شد.

ردیف بودجه مقبره الاشعرا تبریز احیا شد

ایرنا: محمد محمدپور اظهار کرد: و بر این اساس ردیف مستقل برای اجرای طرح های عمرانی و بنای یادمان این مجموعه فرهنگی فاخر تبریز در بودجه سال 1398 لحاظ شده که از محل اعتبارت ملی تخصیص می یابد.

وی تشریح کرد: ردیف بودجه مقبره الشعرای تبریز چند سال پیش حزف شد اما در موافقت نامه اخیر 9.8 میلیارد تومان اعتبار برای آن لحاظ شده است که البته از مقدار تخصیص آن خبر نداریم، ولی کوشش می کنیم تخصیص آن کامل گردد زیرا برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الاشعرای تبریز در زمان مناسب، به اعتبار کافی احتیاج است.

وی گفت: بر اساس تصمیم های اتخاذ شده اخیر، مقرر شده تا طرح ساماندهی مقبره الاشعرا تبریز در 2 بخش ادامه یابد؛ بخش بنای یادمان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی آسیب زدایی و تکمیل گردد و بخش دیگر طرح پیرامون یادمان مقبره را شهرداری ادامه دهد.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی مقبره الشعرا در سال 1393 به شهرداری تبریز واگذار شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی این مجموعه را همراهی می نماید، افزود: شهرداری تبریز نیز برای امسال پنج میلیارد تومان اعتبار برای این طرح لحاظ نموده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس اعلام شهرداری تبریز در مجموع از سال 1393 تاکنون 18 تا 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الاشعرا تبریز هزینه شده است؛ البته بر اساس برآورد سال 1397 مشاور شهرداری برای انجام طرح های عمرانی و تجهیز این مجموعه حدود 65 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

محمدپور یادآور شد: البته بر اساس برآوردهای امسال و مبادله اوراق خزانه برای مجموعه اقدامات عمرانی، تجهیز، آسیب زدایی و تکمیل یادمان مقبره الشعرا 100 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت اجرای طرح سامان دهی مقبره الاشعرا تبریز به صورت هیات امنایی انجام می گردد، گفت: استاندار، معاون عمرانی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری، رییس شورای شهر، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری شهرستان تبریز به ریاست استاندار اعضای هیات امنا را تشکیل می دهند.

مقبره الاشعرا از اعتبارات رویداد بین المللی تبریز 2018 بازماند

محمدپور همچنین در پاسخ به این سئوال که چرا به رغم اینکه مقبره الاشعرا به عنوان کانون اول گردشگری آذربایجان شرقی محسوب می گردد، از مزایا و اعتبارات رویداد تبریز 2018 بهره مند نشد، گفت: واقعیت این است که برای طرح ساماندهی مقبره الاشعرا تبریز 30 میلیارد تومان پیشنهاد و در ستاد استانی رویداد تبریز 2018 تصویب شد اما در نهایت این رقم حذف و این مجموعه تاریخی فرهنگی که شهریار شیرین سخن در آن مدفون است، از اعتبارات این رویداد بین المللی محروم شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین گفت: مقبره الاشعرا اولویت اول گردشگری شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی است و حق این بود که توجه بیشتری به این مجموعه فاخر ملی کشور گردد و از محل بودجه تبریز 2018 اعتباری به این مجموعه فرهنگی- گردشگری اختصاص یابد.

به گزارش ایرنا، کلان شهر تبریز از سوی سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری دنیا اسلام در سال 2018 انتخاب و ستادهای ملی و استانی در رابطه با این رویداد فرهنگی و گردشگری بین المللی تشکیل شد.

مقبره الاشعرا آرامگاه شهریار شیرین سخن و 400 ظاعر و عارف دیگر کشورمان از جمله خاقانی شروانی، اسدی توسی و قطران تبریزی است که در جوار امامزاده سید حمزه در محله قدیمی سرخاب تبریز واقع شده است.

مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الاشعرا که شاعرانی از کشورهای مختلف منطقه از یکهزار سال پیش در آن مدفون شده اند، ابتدا به حضیره الشعرا (مکان اقامت شاعران) شهرت داشت که با دفن آنان به مقبره الاشعرا تغییر نام داد.

نماد مقبره الاشعرا تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه فرهنگی و تاریخی خود نمایی می نماید و همه ساله در تعطیلات پذیرای نزدیک یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 255

به "ردیف بودجه مقبره الاشعرا تبریز احیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیف بودجه مقبره الاشعرا تبریز احیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید