دولت آمریکا از گوگل به اتهام انحصارطلبی شکایت کرد

به گزارش چاپار بلاگ، وزارت دادگستری آمریکا با اشاره به انحصارطلبی گوگل در بخش جستجو و تبلیغات درون آن از این غول تکنولوژی شکایت کرده است. سخنگوی این وزارت خانه اعلام کرده که فعلا این شکواییه بر روی رفتار ضد رقابتی گوگل در زمینه جستجو و تبلیغات مربوط به این حوزه تمرکز دارد اما این احتمال وجود دارد که در آینده اتهامات دیگری علیه این شرکت مطرح شود.

دولت آمریکا از گوگل به اتهام انحصارطلبی شکایت کرد

در این شکایت نامه آمده که گوگل برای اینکه بتواند موتور جستجوی خود را به عنوان گزینه پیش فرض پلتفرم های مختلف ارائه کند، میلیاردها دلار به شرکت های گوناگون پرداخت می کند. همچنین وزارت دادگستری آمریکا به اجبار گوگل برای نصب اپلیکیشن های خود در گوشی های اندرویدی هم اشاره کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا و 11 ایالت آمریکا شاکی این پرونده هستند و شاید دیگر ایالت ها هم به طور جداگانه از شرکت گوگل شکایت کنند. در بخشی از این شکواییه آمده: بدون حکم دادگاه، گوگل به انحصارطلبی خود ادامه خواهد داد، فرایند رقابت را فلج می کند، انتخاب مشتری را کاهش می دهد و نوآوری را خفه می کند. به دلیل این انحصارطلبی، کاربران آمریکایی مجبور به پذیرش سیاست های گوگل هستند و شرکت های جدید با کسب وکارهای نوآورانه نمی توانند از زیر سایه گوگل خارج شوند. به خاطر کاربران آمریکایی، تبلیغ کنندگان و همه شرکت هایی که به اقتصاد اینترنتی متکی هستند، زمان آن رسیده که رفتار ضدرقابتی گوگل متوقف شود.

گوگل هم مخالفت خود را با این شکایت مطرح کرده است. این شرکت در بیانیه رسمی خود این شکایت را بسیار ناقص خوانده که نمی تواند هیچ کمکی به مصرف کنندگان کند. گوگل در بخش دیگری از این بیانیه نوشته: مردم از گوگل استفاده می کنند زیرا خواستار بهره گیری از آن هستند نه اینکه به ناچار چنین کاری را انجام می دهند یا اینکه نمی توانند گزینه جایگزین پیدا کنند.

گوگل تنها شرکتی نیست که برای عرضه محصولات خود در پلتفرم های گوناگون به آن ها پول پرداخت می کند. در این بیانیه به یاهو و بینگ اشاره شده که برای قرارگیری موتور جستجو آن ها در مرورگر سافاری هزینه ای را به اپل می پردازند. همچنین گوگل از مایکروسافت اج نام برده که در ویندوز 10 واقع شده است و درون آن بینگ به عنوان موتور جستجوی پیش فرض انجام وظیفه می کند. گوگل مدعی است که در این زمینه تنها متهم نیست اما در هر صورت چنین ادعایی، این واقعیت که گوگل متهم محسوب می شود را از بین نمی برد.

وزارت دادگستری آمریکا از بیش از یک سال قبل درگیر تحقیقات این پرونده است اما در این میان برای برخی این سؤال مطرح شده که چرا فقط چند هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری چنین دادخواستی تنظیم شده است؟ سخنگوی این وزارت خانه در جواب این سؤال گفته که با توجه به سرعت بالای تحولات دنیای فناوری، باید آن ها هم عملکرد سریعی داشته باشند و در ضمنً به جمع آوری مدارک کافی برای تنظیم این شکایت نامه هم اشاره شده است.

  • شکایت 5 میلیارد دلاری از گوگل به اتهام ردیابی کاربران در حالت ناشناس

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 10177

به "دولت آمریکا از گوگل به اتهام انحصارطلبی شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا از گوگل به اتهام انحصارطلبی شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید