خانواده قربانیان اتوبوس سرباز معلم ها از سختی های زندگی شان می گویند

به گزارش چاپار بلاگ، تهران (پانا) - نه روپوش داشت که به مدرسه برود نه کفش. روپوش را از دختر همسایه عاریه گرفت اما همچنان کفش ندارد. کیفش اما یادگار پدر است. همان پدر سرباز معلمش که رویاهایش در همان سوم تیرماه در اتوبوس مرگ تکه تکه شدند.

خانواده قربانیان اتوبوس سرباز معلم ها از سختی های زندگی شان می گویند

به گزارش شهروند، همان پدر سرباز معلمش که رویاهایش در همان سوم تیرماه در اتوبوس مرگ تکه تکه شدند. همه دار و ندارشان را فروختند تا اول مهرماه روی تخته سیاه بنویسد بابا آمد، اما به کلاس درس نرسید. یک ولوو قدیمی بی ترمز همه آرزوهای آن 33 مسافر زاهدان آباده را با خود برد. رویاهای همه بازماندگان را هم کشت. حالا خانواده قربانیان اتوبوس مرگ مانده اند با کوهی از رنج. روی مدارک قربانیان ولوو افسار گریخته، حالا مهر متوفی خودنمایی می کند. شهید اعلام شان نکردند.

پنجشنبه سوم تیرماه بود که از زاهدان به سمت آباده حرکت کردند. 33 سرباز معلم سوار بر یک اتوبوس قدیمی. امریه سپاه داشتند و قرار بود پس از دوره آموزشی در آباده در روستاهای سیستان وبلوچستان تدریس کنند. به بچه ها محروم آموزش بدهند، اما نشد دیگر آن صبح سوم تیرماه میدان تفت یزد را ندیدند. اتوبوس به تریلی 18 چرخ برخورد کرد و متوقف شد. راشد و عبدالرحمن و طیب و سروان 4 سرباز معلمی بودند که قربانی ایمنی پایین جاده ها و سیستم حمل ونقل عمومی فرسوده کشور شدند.

برای معلمی دار و ندارش را فروخت

راشد پاهنگ دو کودک 6 و 4 ساله دارد. همان پدر که همانند دیگر مسافران ولوو افسارگریخته هم دار و ندارش را داد تا معلم گردد. حالا بچه هاش مانده اند بدون پدر. در کنار مادر و پدربزرگ شان زندگی می کنند. هزینه های زندگی را پدربزرگ می دهد. پدربزرگی که خود کار ندارد. زندگی اش با پول یارانه تامین می گردد. حالا خرج عروس و نوه هایش را هم می دهد.

عایشه عروس خانواده پاهنگ است. زن 23 ساله ای که چهار ماهی است بیوه شده، رخت سیاهش را هنوز بر تن دارد و از جفای روزگار می نالد. با چشمانی که از اشک پر و خالی می گردد از روزهای سیاه بیوگی و بی پدری بچه هایش می گوید. اتوبوس زندگی مان را با خود برد. همه آرزو و رویاهایمان را تکه تکه کرد. 7 سالی بود که زن راشد بودم. از همان ابتدا رویای معلمی داشت. اینجا همه آرزو دارند بچه هایشان معلم شوند تا از این تنگنا نجات پیدا کنند. همه طلاها و وسایل خانمان را فروختیم تا راشد دانشگاه برود. خودش هم کارگری می کرد تا هزینه های رفت وآمدش را بدهد. هربار به شهر می رفت تا به دانشگاه برسد کرایه ماشینش 100 هزار تومان می شد. در دانشگاه پیام نور درس خوانده بود.

رویاهای خاک شده

عایشه سال 94 ترک تحصیل کرده زمانی که دیگر رسیدن به مدرسه برایش آرزو شده بود. فاصله خانه تا مدرسه زیاد بود همین هم می گردد که دختر جوان از ادامه تحصیل باز می ماند و به خواستگاری راشد پاسخ مثبت می دهد. با هم نسبت فامیلی هم داشتند، اما از کجا می دانست که رویاهایش را باید با پیکر همسرش خاک کند. از کجا می دانست که بچه هایش در کودکی بی پدر می شوند و باید هر روز طفره برود که پدرشان دیگر نیست.

مادر جوان حرف زیاد دارد حرف های در گلو مانده بالا می آیند. محدثه 6 سال دارد و عمیر 4 سال. بی قرارند. گریه هاشان تمامی ندارد. عمیر مدام سوال می کند بابام کجاست. می گویم رفته پیش خدا. سکوت می کند و دوباره سوال بعدی. یعنی برنمی گردد. دیگر با من بازی نمی کند. برای من کیف نمی خرد. راشد پیش از سفر برای محدثه کیف مدرسه خریده بود. تنها وسیله ای که برای مدرسه داشت. کیف، شده تمام جانش. از پدرش می گوید از خاطراتش اما بدون اینکه نام بابایش را بگوید. او امسال پیش دبستانی رفت. از آنجایی که آه در بساط نداریم نه کفش دارد نه روپوش مدرسه. روپوش را از دختر همسایه قرض گرفتیم اما با دمپایی به مدرسه می رود. نمی دانم چطور باید از پس هزینه های زندگی بر بیایم. در حال حاضر در خانه پدر شوهرم زندگی می کنیم. در اتاق کوچکی در خانه ای از خشت و گل. هیچی نداریم نه پولی نه خرجی.

می خواهم معلم شوم

این مادر که همه راه ها را به روی خودش بسته می بیند قصد دارد ادامه تحصیل بدهد. می خواهد وارد دانشگاه فرهنگیان گردد تا بعد از پدر، آینده بچه هایش را بسازد. همه دغدغه ام قبولی در دانشگاه دولتی است، اما اگر آزاد قبول شوم از پس هزینه ها بر نمی آیم. از سنم هم می ترسم با کنکوری ها 7 سالی فاصله دارم . مطمئنا اولویت اول با سال اولی ها خواهد بود. همه زندگی مان را برای شغل و آینده راشد دادیم. پدر شوهرم هم کاری ندارد که از پس مخارج ما بربیاید. از خودمان خونه هم نداریم. معلمان کشته شده را هم شهید اعلام نکردند. آنها را متوفی خوانده اند. هنوز هم در حد کاغذ بازی است. هر روز یک چیزی می خواهند. یک روز امضای من را یک روز اثر انگشت پدر شوهرم را. یک روز نامه انحصار وراثت می خواهند. هیچ دیه ای پرداخت نشده است و ما بلاتکلیفیم.

این بیوه سیاه بخت از آخرین پیامش به راشد هم گفت. همان شب به راشد پیام دادم که هنوز چند ساعتی از من و بچه ها دور نشدی اما دلم برایت تنگ است و دلشوره دارم. گفت: یک ماه برای آموزش می روم و دوباره برمی گردم. صبح که از خواب بیدار شدم متوجه حادثه شدم. داشتم سکته می کردم. هنوز هم باورش برایم سخت است. قلبم چند پاره می گردد وقتی به عکس ها و فیلم هایش نگاه می اندازم. عاشقش بودم. پسرعمویم بود و وصلت مان در آسمان ها بسته شده بود.

نه شهید شدند نه دیه دادند

امینه خوشبخت هم همسر عبدالرحمن دلیری است. معلم سرباز دیگری که قربانی همین اتوبوس مرگ شد. پدرشوهرم امروز به شورای حل اختلاف رفت. امضای شهردار را گرفتند. پرونده را فرستادند دادگاه تا استعلام بگیرند. نه همسرم را شهید اعلام کردند نه دیه اش را پس از 4 ماه پرداخت کرده اند. در خانه اجاره ای زندگی می کنیم. خانه ای که هر لحظه با ریزش باران سقفش بر سرمان آوار می گردد. پدرشوهرم قسمتی از هزینه هایمان را می دهد اما زورش نمی رسد. همین هم شده است تا همسایه ها به ما یاری کنند. گاهی غذا می آورند. گاهی لباس هایی که نمی خواهند را به ما می دهند. بخشی از اجاره خانه را می دهند. ما هیچ نداریم. نه کسی به ما یاری رساند نه دستمان را گرفت. بعد از مرگ شوهرم تنها ماندیم. ارسلان تنها پسرمان بود. 6 سال دارد، اما نتوانستم او را پیش دبستانی بفرستم. از پس هزینه اش بر نیامدم. نه لباس داشت نه کیف و کتاب. مانده در خانه.

امینه تا سوم راهنمایی درس خوانده به سختی کلمات را ادا می کند بغض سنگینی میان گلویش نشسته مدرسه دور بود دیگر نتوانستم ادامه تحصیل بدهم. همه امیدم شوهرم بود. او اگر معلم می شد از این بدبختی و فلاکت نجات پیدا می کردیم. عبدالرحمن پسرخاله ام بود. از پچ پچ های همسایه ها متوجه حادثه اتوبوس شدم. همه باهم در گوشی صحبت می کردند. چندباری با گوشی عبدالرحمن تماس گرفتم خاموش بود. دلهره داشتم. همسایه ها هم رنگ به چهره نداشتند تا من را می دیدند دیگر صحبت نمی کردند. همانجا بود که متوجه شدم اتفاقی افتاده است. به پدرشوهرم زنگ زدم. او در جریان بود و ماجرا را گفت. ارسلان، پدرش را می خواهد. تنها با عبدالرحمن مسافرت می رفت. با او به سروان و سیستان رفته بود. ورد زبانش نام پدرش است. پدری که نه معلم شد نه شهید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 19899

به "خانواده قربانیان اتوبوس سرباز معلم ها از سختی های زندگی شان می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده قربانیان اتوبوس سرباز معلم ها از سختی های زندگی شان می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید