حفظ سلامت قلب و مغز از دوران کودکی

به گزارش چاپار بلاگ، فشار خون بالا، کلسترول بالا و سایر عوامل خطرساز برای سلامت قلب و مغز مسائلی هستند که معمولاً افراد تا رسیدن به میانسالی به آنها فکر نمی نمایند در حالی که این مسائل از دهه ها قبل شروع می گردد.

حفظ سلامت قلب و مغز از دوران کودکی

به گزارش خبرنگاران، دکتر جووسو هاکالا، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورکو در فنلاند، می گوید: این عوامل که می توانند به وسیله انتخاب شیوه زندگی اصلاح شوند، در دوران کودکی بسیار مهم هستند.

محققان در این مطالعه 3596 کودک و نوجوان را برای سه دهه تحت نظر داشتند. در سال 2011، محققان از 2000 شرکت نماینده آزمایش کامپیوتری عملکرد شناختی بعمل آوردند و دریافتند کنترل وزن، کلسترول و فشار خون در اوایل زندگی می تواند بر عملکرد شناختی در بزرگسالی تأثیر بگذارد.

این مطالعه نشان داد که بچه ها دارای فشار خون بالا و کلسترول بالا همیشه دارای حافظه و توانایی یادگیری ضعیف تری در میانسالی نسبت به افرادی هستند که دارای معیارهای سلامت قلب هستند.

افرادی که در طول زندگی چاق بودند، کمتر قادر به پردازش اطلاعات یا حفظ توجه با افزایش سن بودند. هنگامی که آنها به دهه 40 عمر می رسند، افرادی که دارای هر سه فاکتور خطر قلبی باشند، در تمامی معیارهای مربوط به سلامت مغز، ضعیف تر بودند.

ارتباط بین سلامت قلب و مغز به خوبی ثابت شده است. جریان خوب خون باعث می گردد هر دو اندام به درستی کار نمایند.

تحقیقات نشان داده شرایط و رفتارهایی که به عروق خونی آسیب می رساند مانند فشار خون بالا و کلسترول، قلب و مغز را در معرض خطر قرار می دهد و می تواند منجر به حملات قلبی، سکته مغزی و زوال عقل گردد.

با افزایش چاقی بچه ها در دهه های اخیر و شواهد فزاینده ای که نشان می دهد سلامت ضعیف قلب از همان دوران کودکی آغاز به توسعه می نماید، متخصصان بهداشت بر اهمیت پیشگیری از همان دوران کودکی تاکید دارند.

دستورالعمل های فعلی به بچه ها و نوجوانان 6 تا 17 ساله توصیه می نماید که حداقل یک ساعت فعالیت بدنی میانه تا شدید در روز داشته باشند.

محققان بعلاوه بر اهمیت محدودکردن تماشای تلویزیون به علت بی تحرکی تاکید دارند.

معین شده است که فعالیت بدنی منظم بر عملکرد شناختی و پیشرفت تحصیلی تأثیر می گذارد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 17949

به "حفظ سلامت قلب و مغز از دوران کودکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ سلامت قلب و مغز از دوران کودکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید