جدیدترین قیمت مرغ در بازار؛ ورود مرغ به تهران 8 برابر شد

به گزارش چاپار بلاگ، مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: برآورد ها حاکی از آن است که قیمت مرغ طی روز های آینده مجدد کاهش یابد.

جدیدترین قیمت مرغ در بازار؛ ورود مرغ به تهران 8 برابر شد

محمد علی کاقتصادی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگاران، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 18 هزار و 950 تا 24 هزار تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 24 هزار تومان و در خرده فروشی ها 33 هزار و 500 تومان است.

وی توزیع مرغ از ذخایر پشتیبانی امور دام و اعلام دولت مبنی بر تامین نهاده از طریق سامانه بازارگاه را از جمله علل کاهش قیمت مرغ در بازار گفت و افزود: برآورد ها حاکی از آن است که طی روز های آینده قیمت مرغ مجدد کاهش یابد، اما از الان نمی توان درصدی گفت.

کاقتصادی سروستانی ادامه داد: با اعلام دولت مبنی بر تامین نهاده از طریق سامانه بازارگاه، قیمت کنجاله سویا از 18 هزار به 16 هزار تا 16 هزار و 500 تومان کاهش یافت، اما با مراجعه مرغداران به سامانه بازارگاه و عدم دریافت جواب ، قیمت مجدد افزایش می یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه نظر مثبتی در مورد سامانه بازارگاه نداریم، گفت: این سامانه بالغ بر 30 مورد ایراد دارد که به مسئولان وزارت جهاد اشکالات را مطرح کردیم که امیدواریم با هدایت و رفع مسائل، سامانه را به سمت جهت صحیحی هدایت کنند یا امورعملیاتی را به تشکل ها و اتحادیه واگذار کنند و دولت تنها نقش نظارتی و مدیریتی داشته باشد، در غیر این صورت سامانه بازارگاه را تعطیل کنند.

این مقام مسئول عرضه و تقاضا را معین کننده قیمت مرغ در بازار دانست و گفت: گرچه قیمت های دستوری در کوتاه مدت ممکن است مرغداران را مجبور به عرضه مرغ های تولیدی به بازار کند، اما کمبود نهاده دامی موجب شده مرغدار تمایلی به جوجه ریزی نداشته باشد و به عبارت دیگر تازمانیکه تامین نهاده به درستی انجام نشود، التهابات قیمت در بازار ادامه خواهد داشت.

وی قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را 2 هزار و 480 تومان گفت و افزود: قیمت هر قطعه جوجه یکروزه 600 تومان نسبت به روز های اخیر افزایش یافته است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه مرغداران نقشی در معین قیمت مرغ ندارند، گفت: هم اکنون 23 هزار مرغدار مشغول تولید مرغ هستند که به هیچ عنوان انحصار قیمت را در اختیار ندارند و کشتارکننده های مرغ در بازار نقش اساسی دارند.

وی در سرانجام با اشاره به اینکه اتخاذ تصمیمات نادرست به قیمت نابودی صنعت مرغداری تمام می شود، شرح داد: اتخاذ سیاست های نادرست موجب شده مرغدار از ادامه جوجه ریزی احساس خطر کند و به عبارت دیگر دولت در نظر دارد که هزینه تورم در قبال مردم را تولیدکننده متحمل شود که این سیاست نادرست است.

ورودی مرغ به تهران 8 برابر شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: ورودی مرغ گرم از سایر استان ها که حدود 40 تن در روز بوده الان به 320 تن در روز رسیده که طی روزهای آینده به 600 تن در روز نیز افزایش پیدا می کند.

حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در جلسه ستاد تنظیم بازار استان در مورد فرایند عرضه مرغ گرم در استان تهران گفت: فرایند بسیار خوبی در عرضه و توزیع مرغ گرم در استان تهران را شاهد هستیم و ورودی مرغ گرم از سایر استان ها که حدود 40 تن در روز بوده الان به 320 تن در روز رسیده که طی روزهای آینده به 600 تن در روز نیز افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: تنها 8 درصد مرغ گرم استان تهران از خود استان تامین می شود و 92 درصد از سایر استان ها وارد می شود و با توجه به فرایند ورودی مناسب، نظارت تشدید می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران شرح داد: قیمت مصوب عرضه مرغ در استان تهران 20 هزار و 400 تومان است که به سبب تلاطم وجود آمده در خرده فروشی ها قیمت به حدود 37 و 38 هزار تومان نیز رسید که اکنون به 28 هزار تومان کاهش یافته و تصمیم گرفته شد با توجه به عرضه کافی مرغ نظارت تشدید شود تا بالاتر از 20400 به فروش نرسد و تعزیرات با واحدهای متخلف برخورد کند.

عسگری سپس گفت: در مورد شیر هم با توجه به اینکه قیمت جدید توسط ستاد تنظیم بازار کشور ارائه شده، قیمت محصولات لبنی اصلاح شد و گلایه هایی از سوی دامداران وجود داشت که قیمت های جدید را نمی پذیرفتند اما تکلیف شده که شرکت های لبنی حتی اگر شیر را به قیمت گرانتر از دامداران تحویل می گیرند اما قیمت محصولات لبنی افزایش جدید نداشته باشد و نظارت بر قیمت محصولات لبنی نیز تشدید می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 11441

به "جدیدترین قیمت مرغ در بازار؛ ورود مرغ به تهران 8 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین قیمت مرغ در بازار؛ ورود مرغ به تهران 8 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید