تورم 26 درصدی اجاره مسکن در پاییز

به گزارش چاپار بلاگ، با توجه به سهم بیش از 40 درصدی مستأجران از جمعیت کشور، هر تغییری در شاخص اجاره بهای مسکن تأثیر مستقیمی بر معیشت و زندگی مردم ایران بخصوص اقشار کم درآمد دارد. این درحالی است که با رشد شدید قیمت مسکن در دو سال اخیر، اجاره بهای مسکن نیز رشد بالایی را تجربه کرد. در شرایطی که شیوع کرونا بخشی از درآمد اجاره نشینان را از بین برده است، شرایط این قشر از جامعه بدتر شد. برهمین اساس ستاد مقابله با کرونا در مصوبه ای سعی کرد تا فشار را از دوش مستأجران بردارد. به همین دلیل معین سقف افزایش حداکثر 25 درصدی برای قرارداد های اجاره جدید و تمدیدی و جلوگیری از تخلیه مسکن اجاری ابلاغ شد.

تورم 26 درصدی اجاره مسکن در پاییز

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

ایران در ادامه نوشت: با این حال تازه ترین آمار ارائه شده ازسوی مرکز آمار ایران نشان می دهد که درفصل پاییز سال جاری میزان رشد اجاره بها در مناطق شهری کشور بیش از سقف معین شده بوده است.

طبق گزارش شاخص بهای مصرف کننده در ماه آذر، ضریب اهمیت اجاره در شاخص کل تورم 30.7 درصد بوده که نسبت به سایر هزینه های خانوار رقم قابل توجهی است. دراین ماه شاخص کل اجاره نسبت به ماه قبل 6 دهم درصد رشد داشته است درحالی که این میزان رشد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 27.8 درصد و سالانه آن 25.8 درصد بوده که حاکی از رشد قابل توجه اجاره بهای مسکن است.

یکی از بخش های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیربخش های اجاره بهای واحد های مسکونی و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچکاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.

رشد 6.8 درصدی تورم فصلی

براساس گزارش تازه مرکز آمار ایران، در فصل پاییز 1399، شاخص قیمت اجاره بهای واحد های مسکونی در مناطق شهری، به عدد 209 رسید که نسبت به فصل قبل (195.8)، 6.8 درصد افزایش داشته است. آنالیز نرخ تورم فصلی، فصول گذشته نشان می دهد که از شتاب رشد این شاخص کاسته شده است، هرچند که همچنان در پاییز این نرخ 6.8 درصد رشد داشته است.

برهمین اساس در تابستان سال جاری تورم فصلی اجاره بها 11.8 درصد بوده که بالاترین نرخ از سال 1395 تا به امروز محسوب می گردد. همیشه فصل تابستان داغ ترین فصل برای مستأجران محسوب می گردد چرا که تابستان فصل جابه جایی ها و انعقاد قرارداد های جدید است و بیشترین رشد اجاره بها در این فصل رخ می دهد. به گونه ای که در بهار سال جاری نرخ تورم این بخش تنها 3.4 درصد بوده که با یک جهش قابل توجه در تابستان روبرو شده است.

آذربایجان غربی رکورددار رشد

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان آذربایجان غربی با 19 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 3.9 درصد افزایش است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 28.4 درصد است که نسبت به فصل تابستان (28.9 درصد)، 0.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد. اطلاعات تورم نقطه ای هم نشان می دهد که در تابستان سال جاری رشد تورم اجاره بها رکورد زده است به طوری که در این فصل این نرخ به 28.9 درصد رسیده، ولی درپاییز با اندکی کاهش به 28.4 درصد رسیده است.

کرمانشاه درصدر جدول تورم نقطه ای

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کرمانشاه با 38.6 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 12.7 درصد افزایش است. به عبارتی خانوار های استان کرمانشاه به طور متوسط 10.2 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار های استان سیستان و بلوچستان 15.7 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه نموده اند.

تورم سالانه 26 درصد

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 26 درصد است. اطلاع مذکور در استان چهارمحال و بختیاری با 32.8 درصد؛ بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی 13.3 درصد کمترین عدد را نشان می دهد.

آنالیز نرخ تورم سالانه اجاره بهای واحد های مسکونی مناطق شهری از سال 1395 تا به امروز نشان می دهد که در بهار سال 95 نرخ تورم سالانه این بخش 9.8 درصد بوده که این نرخ در بهار سال 96 با رقم 4 درصد به کمترین میزان رسیده است. اما در فصول بعد این نرخ بتدریج با رشد همراه شده است به طوری که در تابستان سال 97 با رسیدن به نرخ 11.2 درصد، رشد قابل توجهی نشان می دهد.

با رشد قیمت ها در بازار مسکن فرایند نرخ تورم اجاره نیز سرعت بیشتری گرفته است تا جایی که در بهار سال گذشته این نرخ با رسیدن به 22.6 درصد رکورد جدیدی را ثبت نموده است. در تابستان سال گذشته نیز نرخ تورم اجاره به 24 درصد افزایش یافته است. هرچند پس از تابستان سال گذشته و در سه فصل بعدی تورم این بخش اندکی کاهش یافته است، ولی از تابستان سال جاری دوباره به فرایند صعودی خود بازگشته است به گونه ای که این نرخ دراین فصل به 24.3 درصد رسیده است. با تداوم فرایند صعودی شاهد نرخ تورم 26 درصدی اجاره مسکن در فصل پاییز هستیم.

رشد 34 درصدی متوسط اجاره بها در پاییز

بر پایه این گزارش، متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوار هایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز 1399 برابر با 34 درصد است. این متوسط رشد برای تابستان سال جاری به 41.2 درصد رسیده بود که یکی از بالاترین نرخ ها در سال های اخیر بوده است. درپاییز سال 97 متوسط رشد اجاره بها برای کسانی که قرارداد خود را تمدید نموده اند 25.4 درصد بوده که این رقم در زمستان این سال به 21 درصد کاهش یافته است. با این حال از بهار سال گذشته این نرخ متوسط به 27 درصد افزایش یافته است و در پاییز سال گذشته از مرز 30 درصد عبور نموده است به طوری که در بهار سال جاری به 33.6 درصد و درتابستان به 41.2 درصد رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 12607

به "تورم 26 درصدی اجاره مسکن در پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم 26 درصدی اجاره مسکن در پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید