بی خوابی سبب تغییر در عملکرد مغز می گردد

به گزارش چاپار بلاگ، دبیر علمی ششمین همایش نقشه برداری مغز، گفت: بی خوابی سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می گردد.

بی خوابی سبب تغییر در عملکرد مغز می گردد

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود طهماسیان، با اشاره به این که تشخیص بهتر بیماری های نورولوژی و روانپزشکی با نقشه برداری مغز محقق خواهد شد، اضافه نمود: تحقیقات انجام گرفته در پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان می دهد بی خوابی و محرومیت از خواب سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می گردد.

وی به برگزاری ششمین همایش نقشه برداری مغز، اشاره نمود و گفت: این همایش 17 تا 19 مهر 98 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد و میهمانانی از امریکا، دانمارک، آلمان، انگلیس و سوئیس در آن شرکت دارند. همچنین در حاشیه این همایش چندین کارگاه تخصصی و سمپوزیوم نقش زنان در علوم اعصاب با همکاری صاحب نظران و اساتید برجسته در این حوزه از خارج و داخل کشور برگزار می گردد.

طهماسیان ادامه داد: به رغم فعالیت برجسته زنان در حوزه علوم اعصاب، این افراد کمتر در پست های کلیدی همچون سردبیری مجلات علمی معتبر و مدیران مراکز علمی نقش داشته اند.

معاون پژوهشی پژوهشکده فناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: شناخت مکانیسم بیماری های روانپزشکی و نورولوژی با استفاده از نقشه برداری مغز بسیار بهتر انجام می گیرد چرا که بیماری هایی همچون افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و اوتیسم سیستم های مختلف عملکردی مغز را درگیر می نماید و می توان با استفاده از نقشه برداری مغز این تغییرات را رصد و آنالیز کنیم.

طهماسیان توضیح داد: امید است با استفاده از نقشه برداری مغز، در آینده به شناخت بهتر بیماری ها و در نتیجه درمان موثرتری دست یافت و تا کنون در کشور به پیشرفتهای زیادی درتحقیقات نقشه برداری مغز دست یافته ایم.

وی به موضوع بی خوابی و محرومیت از خواب اشاره نمود و گفت: پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استفاده از همکاری بعضی از کشورها همچون هلند، انگلیس و آلمان پیروز شده که به نتایج مهمی در زمینه نقشه برداری مغز در حوزه اختلالات خواب ورود یابد و برای مثال معین شده که بی خوابی تأثیر زیادی روی ساختار و عملکرد مغز دارد و محرومیت از خواب ، عملکرد بخش هایی از مغز را تغییر می دهد که این نتایج تحقیق در معتبرترین مجلات علمی جهان به چاپ رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 372

به "بی خوابی سبب تغییر در عملکرد مغز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی خوابی سبب تغییر در عملکرد مغز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید