برای مناطق مختلف کشور، سبد مصرفی انرژی تهیه و به دولت ارائه شود

به گزارش چاپار بلاگ، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران با انتقاد از سند راهبردی سوخت کشور که به تازگی تهیه و به تصویب رسیده است، گفت: این سند نواقص بسیار زیادی دارد و در آن بخش قابل توجهی از ظرفیت های داخلی کشور در زمینه سوخت و انرژی دیده نشده و از طرفی تغییرات بین المللی در آن مغفول مانده است.

برای مناطق مختلف کشور، سبد مصرفی انرژی تهیه و به دولت ارائه شود

حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران طی نشستی که به منظور بررسی شرایط LPG در ایران برگزار شده بود، بر اهمیت تهیه سبد مصرف انرژی تأکید کرد و خواستار تشکیل کمیته ای از نماینده کمیسیون انرژی، مرکز پژوهش های اتاق ایران و مجلس و برای تهیه این سبد مصرفی شد.

بر اساس اظهارات او لازم است کشور در مورد رساندن گاز به همه کشور تغییر رویکرد دهد و سبد مصرفی سوخت را در نظر بگیرد. چراکه هر منطقه ای از یک منظر دارای ظرفیت بوده و گازرسانی به همه شهرها و مناطق کشور تنها موجب افزایش هزینه ها می شود. شاید بتوان در یک منطقه، سوخت موردنیاز را از ارزان تر و به کمک انرژی خورشیدی یا بادی به دست آورد.

در همین رابطه نصرت الله سیفی، مشاور کمیسیون انرژی اتاق ایران تأکید کرد: تولید نیمی از سوخت موردنیاز کشور در یک منطقه، به هیچ عنوان اقدام شایسته و منطقی نیست. همه کشورها روی ایجاد سبد مصرفی سوخت تأکید دارند. در ایران با وجود این همه ظرفیت، بهترین راهکار این است که بر اساس منطقه بندی و مطالعات کارشناسی، سوخت به صرفه تر را در مناطق مختلف، استفاده کرد.

وی در مورد مصرف LPG نیز به تجربیاتی که در کشور وجود دارد اشاره و یادآوری کرد: این موضوع در گذشته نیز موردتوجه قرار گرفت و حتی سرمایه گذاری هایی هم روی آن انجام شد اما میزان تولید کشور به قدری نیست که بتواند کفاف مستمر نیاز کشور به LPG را بدهد.

او توصیه کرد: بهترین راهکار این است که به صورت موردی و آن هم طبق مطالعه کارشناسی و دقیق، روی این نوع سوخت سرمایه گذاری کنیم. برای مثال فقط این سوخت را در اختیار اتوبوس های حوزه حمل ونقل عمومی قرار دهیم یا در شهرهای جنوبی کشور LPG را جایگزین سایر سوخت ها کنیم.

سیفی نیز سند راهبردی سوخت کشور که برای 20 سال آینده تصویب شده را ناکافی دانست و گفت: در این سند راهبردی حتی برای یک لیتر LPG هم برنامه ریزی نشده است.

مشاور کمیسیون انرژی اتاق ایران همچنین به یکی از مسائل صادرات LPG در کشور اشاره و شرح داد: در حال حاضر کشتی مناسب برای حمل این نوع سوخت را نداریم، برای همین صادرات آن به صورت زمینی و به کشورهای همسایه انجام می شود؛ مگر اینکه کشور مقصد مجهز به کشتی حمل LPG باشد.

در ادامه رضا رحیمی و عماد رفیعی، کارشناسان حوزه انرژی مرکز پژوهش های مجلس، گزارشی از مزایای استفاده از گازمایع (LPG) در توسعه ناوگان حمل ونقل سبک و سنگین ارائه دادند.

بر اساس این گزارش پیش بینی می شود تا سال 2027 میزان تولید LPG در دنیا به 360 میلیون تن در سال برسد. میزان تولید LPG یک سال ایران حدود 14 میلیون تن برآورد می شود که از میزان 5 میلیون تن صادر می شود و 2.3 میلیون تن نیز به مصرف داخل می رسد. در واقع 8 میلیون تن تولید مازاد داریم که متأسفانه در فلرها می سوزد و یا در لوله ها به هدر می رود.

گزارش مذکور میزان تولید LPG در داخل را نیز پیش بینی کرده و اعلام می کند به صورت بدبینانه میزان تولید LPG تا سال 1414 به 7.6 میلیون تن در سال می رسد. در سطح خوش بینانه این میزان به 19.8 میلیون تن و در سطح واقع بینانه به 14 میلیون تن خواهد رسید. در حال حاضر بخش از منابع LPG توسط میادین گازی و بخشی از سوی پتروشیمی ها تولید می شود.

آنچه در گزارش موردنظر توجه به مصرف LPG در ایران را مهم جلوه می دهد، میزان عایدی است که با جایگزینی آن با بنزین مورد استفاده در خودروهای سبک و سنگین و صادرات بنزین آزاد شده برای کشور دارد. اگر این جایگزینی اتفاق افتد به کمک فروش بنزین آزاد شده 70 هزار میلیارد تومان عاید کشور می شود که رقم قابل توجهی است.

طبق بررسی های اجرا شده آنچه تا به امروز مانع از توجه وزارت نفت نسبت به استفاده از LPG شده، صادرات این محصول است که توسط وزارتخانه انجام می شود و رقم قابل ملاحظه ای است. بنابراین پیشنهاد این گزارش افزایش قیمت LPG در داخل است به گونه ای که برای سوخت خودرو از 780 تومان به 1500 تومان برسد و در مصارف خانگی قیمت 780 تومان را در نظر بگیریم. البته درعین حال باید میزان عرضه را نیز افزایش دهیم تا قابل رقابت با سایر سوخت های موجود شود.

از سوی دیگر لازم است مصرف LPG و CNG را با هم ببینیم و تنها روی یکی از آنها متمرکز نشویم. از نشر فنی و سرمایه گذاری سوخت LPG صرف اقتصادی دارد و نباید نسبت به آن بی توجه باشیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 7505

به "برای مناطق مختلف کشور، سبد مصرفی انرژی تهیه و به دولت ارائه شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مناطق مختلف کشور، سبد مصرفی انرژی تهیه و به دولت ارائه شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید