اردوغان شمارش معکوس برای حمله به کردها در شرق فرات را شروع کرد

به گزارش چاپار بلاگ، خبرنگاران-گروه بین الملل: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پنجم اکتبر 2019 گفت: برای برقراری صلح در شرق فرات در سوریه عملیات هوایی و زمینی در این منطقه انجام خواهیم داد. ما برای انجام این عملیات از آمادگی برخوردار هستیم و طرح عملیات نظامی در شرق فرات را کامل کرده ایم.

اردوغان شمارش معکوس برای حمله به کردها در شرق فرات را شروع کرد

رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد که دستورات لازم درخصوص اجرای عملیات در شرق فرات صادر شده است.

در پی اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اجرای عملیات زمینی و هوایی در شرق فرات علیه شبه نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا تصاویر ویدئویی انتشار یافته بر روی رسانه های اجتماعی و تلویزیون ملی ترکیه نشان می دهد که این کشور در حال اعزام نیروهای نظامی کمکی به مرز سوریه است.

دهها فیلم و تصویر گرفته شده از این کاروانهای نظامی ادعای رئیس جمهور ترکیه مبنی بر آمادگی این کشور برای تشکیل یک منطقه امن در خاک سوریه و در امتداد مرز ترکیه در زمانی بسیار نزدیک را تأیید می کند.

شبکه دولتی تی آر تی ترکیه نیز تأیید کرد که خودروهای زرهی و نیروهای مسلح اضافی به شهر آقچه قلعه ترکیه در آنسوی شهر تل أبیض سوریه اعزام شده اند. همچنین چندین تصویر ویدیوئی انتشار یافته بر روی توئیتر دهها خودرو و اتوبوس نظامی را نشان می دهد که گفته می شود حامل پرسنل نظامی بوده و به سمت مرز در حال حرکت هستند.

پنجشنبه گذشته نیز مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته بود گمان نمی کند تلاش ها با آمریکا در راستای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه راه به جایی ببرد و کشورش برای رسیدن به خواسته مطلوب خود، آماده حمله نظامی است.

آمریکا و ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن به عمق 30 کیلومتر در خاک سوریه که عاری از یگان های کرد مدافع خلق باشد؛ توافق کرده اند. آنکارا به این یگان ها به چشم شاخه ای از پ ک ک نگاه کرده و آنها را تروریستی می داند حال آنکه واشنگتن با آنها شراکت راهبردی دارد.

ادعاها مبنی بر مرزبندی یا عملیات نظامی در خاک سوریه در حالی مطرح می شود که ترکیه و آمریکا هیچ یک برای حضور در این کشور، از دولت دمشق کسب تکلیف نکرده اند!

با توجه به این به نظر می رسد که شمال شرق سوریه آبستن تحولات جدید خواهد بود؛ این همان جایی است که کردهای مورد حمایت آمریکا در آن حضور دارند و آنکارا تهدید به دخالت نظامی در این منطقه کرده است. این در حالی است که دمشق حضور نظامی آمریکا و ترکیه در اراضی سوریه را نامشروع می داند.

این در حالی است که چندی قبل بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که در برابر کردها در شمال سوریه دو گزینه است؛ یا به آغوش حاکمیت سوریه بازگردند یا با آنها با زور برخورد خواهد شد.

اهمیت شرق فرات

شرق فرات دارای مهمترین و بزرگترین میادین نفتی از حیث مساحت و تولید است به ویژه که میدان نفتی العمر قبل از سال 2011 حدود 300 هزار بشکه در روز نفت تولید می کرد.

الرقه به تنهایی 70 درصد از منابع آبی سوریه را در خود دارد و این منطقه همچنین دارای زمین های حاصلخیز و محل کشت مهم محصولات کشاورزی سوریه است. مساحت منطقه راهبردی شرق فرات حدود یک سوم اراضی سوریه است و سبد غذایی و اقتصادی سوریه محسوب می شود.

این منطقه 90 درصد از درآمدهای نفتی و گازی سوریه و بیش از نیمی از گندم و پنبه سوریه را در خود دارد. استان دیرالزور در شرق فرات دومین استان سوریه از حیث مساحت(حدود 33 هزار کیلومتر مربع) محسوب می شود. بیشتر تولید نفت سوریه در این مناطق است و غنی ترین منابع گازی سوریه را داراست.

آیا اردوغان تهدید خود علیه کردهای مورد حمایت آمریکا را عملی خواهد کرد؟

رای الیوم در مطلبی در این باره آورده است: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تهدید به عملیات نظامی گسترده زمینی و هوایی برای ایجاد منطقه امن در شرق فرات کرده است و اینکه برنامه ریزی اجرا شده است و دستورات برای حمله صادر شده است و این حمله در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

این رسانه می نویسد: این اولین بار نیست که اردوغان تهدید به عملیات نظامی می کند و این به سبب خشمی است که در جریان عمل نکردن آمریکا به تعهداتش دارد. آمریکا از نیروها کُردی حمایت می کند که اردوغان آنها را تروریست می داند و آنها را شاخه نظامی پ ک ک می داند که این اوج بحران در روابط آمریکا و ترکیه را نشان می دهد که پس از خرید اس 400 از روسیه به اوج خود رسیده است.

رای الیوم آورده است: نمی دانیم که این تهدیدات مانند قبل است یعنی تلاشی برای جلب توجه آمریکا و تسریع در ایجاد منطقه امن یا قصد حمله یکجانبه و اعمال شرایط مورد نظرش را در میدان دارد؟ نیروهای قسد بیان کرده اند که مقابله خواهند کرد و این موضع بدون وجود تضمین های حمایتی آمریکا ممکن نیست به ویژه که در منطقه بیش از 2000 نظامی آمریکایی هست.

این رسانه می نویسد: سئوالاتی مطرح می شود از جمله اینکه آیا نیروهای آمریکایی به کردها برای مقابله با حمله ترکیه خواهند پیوست یا خیر؟ موضع دولت سوریه چیست؟ آیا حامی نیروهای ترکیه خواهد بود یا بی طرفی اتخاذ می کند و فقط تماشاگر اوضاع و لو در روزهای اول در صورت بروز درگیری نظامی خواهد بود؟ ما بعید می دانیم که اردوغان به گزینه نظامی روی آورد و وارد جنگ فرسایشی با کردهای مورد حمایت آمریکا شود.

رای الیوم آورده است: دولت سوریه شاید موضعی اتخاذ نکند زیرا بروز درگیری میان طرفین یعنی ترکیه با نیروهای قسد و آمریکایی ها را به منفعت خود می بیند به ویژه که نیروهای قسد همه توافقات را نقض کرده اند و در جبهه آمریکا قرار گرفته اند و دیگر اعتمادی به آنها نیست. مهمتر از آن دولت سوریه تمایل به حفظ دستاورد بزرگ خود یعنی بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال با عراق دارد به ویژه که بازگشایی این گذرگاه به شکستن تحریم آنها می انجامد و بازار عراق را در برابر کالاها سوریه باز می کند. اولویت کنونی دمشق بازپس گیری ادلب و انتها دادن به سیطره گروههای تروریستی بر آن است و پرونده شرق فرات را به بعد موکول می کند به ویژه که شرق فرات ذخایر نفت و گاز و محصولات کشاورزی دارد. هشت سال گذشته میزان محاسبات دقیق و راهبردی دمشق را مشخص کرده است.

قدر مسلم آن است منطقه شرق فرات پس از اینکه ارتش سوریه بسیاری از مناطق را به آغوش دمشق بازگردانده است؛ هم اکنون در کانون توجه جدی قرار گرفته است به ویژه که مقامات سوریه همواره بر ضرورت کنترل دمشق بر همه اراضی این کشور تاکید کرده اند. اما هر گونه اقدام نظامی ترکیه در شرق فرات سبب می شود که آنکارا در باتلاق سوریه فرو برود. ترکیه به جای تهدید و انجام حمله بهتر است که گزینه دیگری را جستجو کند. البته به اعتقاد تحلیلگران امور بعید است که ترکیه دست به گزینه نظامی بزند و بیشتر شاید تلاشی برای باج گیری از آمریکا درباره ایجاد منطقه امن است؛ اما به هر حال باید منتظر ماند و دید چه تحولاتی در شرق فرات رخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 525

به "اردوغان شمارش معکوس برای حمله به کردها در شرق فرات را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان شمارش معکوس برای حمله به کردها در شرق فرات را شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید