اختلال افسردگی پس زایمان را بشناسید

یک روانشناس گفت: افسردگی پس از زایمان یک نوع افسردگی است که بطور متوسط 10 تا 15 درصد مادران دنیا را هر سال درگیر می نماید.

اختلال افسردگی پس زایمان را بشناسید

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره اختلال افسردگی پس از زایمان اظهار کرد: افسردگی پس از زایمان یک نوع افسردگی است که بطور متوسط 10 تا 15 درصد مادران جهان را هر سال درگیر می نماید.

این روانشناس اعلام کرد: علائم آن شبیه علائم افسردگی است و در عرض چند روز یا چند هفته پس از زایمان آغاز می گردد، و ضروری است که این بیماری کاملا جدی گرفته گردد، چون روی سلامت نوزاد و مادر تاثیر می گذارد.

او ادامه داد: بطورکلی، دلایل افسردگی پس از زایمان ناشی از ترکیب عوامل هورمونی، زیست محیطی، عاطفی و ژنتیکی است که بعضی از این عوامل خارج از کنترل فرد است، بسیار مهم است که مادر و اطرافیان، او را بدلیل این بیماری سرزنش ننمایند و او را مسئول این بیماری ندانند.

زین الدینی با بیان اینکه مادرانی که در دوران بارداری از افسردگی یا اضطراب رنج می برند و یا دارای تعارض در روابطشان هستند، احتمال بیشتری وجود دارد که پس از زایمان به این بیماری مبتلا شوند، اضافه نمود: خستگی جسمی پس از زایمان، محرومیت از خواب، بی خوابی های مداوم و کوشش مادران برای تطبیق عاطفی خودشان با مادرشدن احتمال ابتلا را بیشتر می نماید.

این روانشناس گفت:، اگر مادر از علائم زیر، 5 مورد یا بیشتر را تقریبا هر روز و در بیشتر ساعات روز، به مدت حداقل دو هفته متوالی تجربه نمایند، ممکن است به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده باشد.

او اضافه نمود:این علائم عبارتند از: احساس غمگینی و اندوه شدید، احساس پوچی یا ناامیدی، احساس لذت نبردن از فعالیت های روزمره، احساس تحریک پذیری و زود عصبانی شدن، دشواری در به خواب رفتن در شب و یا مشکل در بیدار ماندن در طول روز، از دست دادن اشتها یا پرخوری بیش از حد، احساس بی ارزش بودن، احساس گناه شدید، داشتن افکار منفی در خصوص خود و دیگران، احساس ناتوانی در کنارآمدن با مسائل و مراقبت از نوزاد، ترس از تنها ماندن با نوزاد، احساس ترس شدید بدون دلیل، بی علاقه بودن به کودک، احساس خستگی و بی انرژی بودن و داشتن افکار منفی در رابطه با آسیب رساندن به خود و نوزاد.

زین الدینی ادامه داد: بهتر است به محض مشاهده این علائم، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به مادر و نوزاد با روانشناس و روانپزشک مشورت گردد، چون احتمالا هم درمان دارویی و هم مداخلات روانشناختی در جهت کاهش احساس افسردگی و اضطراب بیمار احتیاج است.

او گفت: دارو های ضدافسردگی طبق پژوهش هایی که در سرتا سر جهان روی هزاران مادر صورت گرفته است، نشان داده است که هیچ تداخلی با شیر دادن مادر ندارد و تاثیر منفی روی نوزاد نخواهد داشت و بالعکس عدم دریافت درمان مناسب برای افسردگی پس از زایمان مادر، می تواند آسیب بیشتری وارد کند.

این روانشناس اعلام نمود: مادران قبل از بارداری، آگاهی های لازم در رابطه با دوران بارداری و دوره پس از زایمان را دریافت نمایند تا اضطراب کمتری را تجربه نمایند و سازگاری بهتری در رابطه با مسائل این دوران داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 19 آبان 1398 شناسه مطلب: 500

به "اختلال افسردگی پس زایمان را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال افسردگی پس زایمان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید