چگونه قند خون را کنترل کنیم؟

متفورمین از جمله داروهایی است که برای کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلاء به بیماری دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف این دارو می تواند موجب بعضی عوارض جانبی ناخوشایند مانند افزایش وزن، حالت تهوع و خستگی گردد. اگرچه متفورمین گزینه ای مؤثر برای کاهش قند خون محسوب می گردد، اما شاید تغییرات سبک زندگی نیز بتوانند به همان اندازه یا حتی بیشتر مؤثر عمل نمایند.

چگونه قند خون را کنترل کنیم؟

خبرنگاران- یش از هر وعده غذایی یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب بنوشید. استفاده از زردچوبه هم می تواند به بهبود سطوح کلسترول، تری گلیسیرید و کاهش خطر رویدادهای قلبی عروقی یاری کند.

متفورمین از جمله داروهایی است که برای کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلاء به بیماری دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف این دارو می تواند موجب بعضی عوارض جانبی ناخوشایند مانند افزایش وزن، حالت تهوع و خستگی گردد. اگرچه متفورمین گزینه ای مؤثر برای کاهش قند خون محسوب می گردد، اما شاید تغییرات سبک زندگی نیز بتوانند به همان اندازه یا حتی بیشتر مؤثر عمل نمایند.

مطالعه ای که توسط گروه پژوهشی برنامه پیشگیری از دیابت آمریکا انجام شد، نشان داد که تغییرات سبک زندگی کاهش 58 درصدی احتمال ابتلاء به دیابت نوع 2 را در پی داشته، در شرایطی که استفاده از داروی متفورمین کاهش 31 درصدی این احتمال را موجب شده است. همچنین، تغییرات سبک زندگی با عوارض جانبی ناخوشایند مصرف متفورمین همراه نبودند. در ادامه با بعضی از این تغییرات که می توانند در کنترل قند خون به انسان یاری نمایند، بیشتر آشنا می شویم.

پرهیز از الکل

پرهیز از مصرف الکل به کبد در متابولیز بهتر قندها و حفظ سطوح سالم گلوکز خون یاری می نماید. زمانی که کبد با فشار کاری مضاعف روبرو است، انجام وظایف خود را اولویت بندی می نماید زیرا نمی تواند همزمان به همه آنها رسیدگی کند. متابولیز الکل معمولاً از اولویت های اصلی کبد محسوب می گردد که می تواند به افزایش سطوح انسولین و گلوکز منجر گردد.

مصرف سرکه سیب پیش از وعده های غذایی

پیش از هر وعده غذایی یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب در یک لیوان آب ریخته و بنوشید. اسید استیک موجود در سرکه فعالیت آنزیم هایی که نشاسته موجود در کربوهیدرات ها را گوارش می نمایند، مختل نموده، از این رو، نشاسته گوارش نشده (به قند تبدیل نمی گردد) و سطوح گلوکز (قند) خون پایین باقی می ماند. مطالعه ای که اخیراً در نشریه Diabetes Research and Clinical Practice منتشر شد، شأن داد که مصرف سرکه سیب پیش از یک وعده غذایی می تواند سطوح انسولین و گلوکز خون پس از وعده غذایی را کاهش دهد.

مصرف کورکومین / زردچوبه

استفاده از زردچوبه که حاوی ماده فعال کورکومین است و همچنین مکمل های این ماده می تواند به بهبود سطوح لیپید (کلسترول، تری گلیسیرید) در افراد و کاهش خطر رویدادهای قلبی عروقی یاری کند. نتایج مطالعه ای بین المللی نشان داد که کورکومینوئید (ماده زیست فعال موجود در زردچوبه) می تواند سطوح کلسترول بد را کاهش داده و به کاهش خطر رویدادهای قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یاری کند.

مطالعه ای دیگر که در نشریه International Journal of Endocrinology and Metabolism منتشر شد نیز نشان داد که زردچوبه به دلایل زیر می تواند جایگزینی مناسب برای دارو در درمان و شاید حتی پیشگیری از دیابت نوع 2 باشد:

- کاهش فراوری گلوکز توسط کبد

- کاهش فراوری گلیکوژن توسط کبد

- تحریک افزایش جذب گلوکز

- تحریک ترشح انسولین از بافت های پانکراس

- بهبود عملکرد سلول های پانکراس

- افزایش گیرنده های بتای انسولین و کاهش مقاومت به انسولین

مطالعه بالینی دیگر با حضور بیماران مبتلا به پیش دیابت و دیابت نیز آثار مفید زیر را در نتیجه مصرف کورکومین نشان داد:

- کاهش گلوکز

- بهبود عملکرد سلول های بتا

- بهبود اکسیداسیون و استفاده از اسیدهای چرب

اصلاح رژیم غذایی

مواد غذایی طبیعی و آنهایی که پردازش حداقلی را تجربه نموده اند، انتخاب کنید و از چربی های سالم مانند روغن زیتون فوق بکر، روغن نارگیل، آووکادو، مغزدانه ها، پروتئین های گیاهی با غلات کامل و مقداری لبنیات کم چرب بهره ببرید. در صورت امکان از قندهای افزوده، کربوهیدرات های ساده و غذاهای فرآوری شده به طور کامل پرهیز کنید. به همین دلیل، رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید مد نظر قرار دهید.

انجام ورزش

ورزش روزانه شامل ترکیبی از تمرینان این تروال با شدت بالا و تمرینات قدرتی گزینه ای مفید برای مدیریت قند خون و پیشگیری از ابتلاء به دیابت است. نتایج یک مطالعه در دانشگاه هاروارد نشان داد که کار با وزنه به مدت 60 دقیقه در هفته می تواند خطر ابتلاء به دیابت را 12 درصد کاهش دهد و همچنین مقاومت به انسولین را نیز بهبود ببخشد. تمرینات کاردیو یا هوازی نیز زمانی که به صورت منظم انجام شوند حساسیت به انسولین را افزایش می دهند. پیاده روی یا انجام تمرینات سبک ورزشی پس از وعده های غذایی به پیشگیری از افزایش سریع و ناگهانی قند خون یاری می نماید. یک میان وعده سرشار از فیبر پیش از خواب نیز به پیشگیری از این شرایط هنگام شب یاری می نماید.

روزه متناوب

روزه متناوب یکی از گزینه هایی است که می توانید برای مدیریت قند خون مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال، یک روز روزه داری در هفته از تکنیک های روزه متناوب است. روزه داری به روش های مختلف می تواند برای بدن انسان مفید باشد که از آن جمله می توان به کاهش مقاومت به انسولین (خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد)، مبارزه با التهاب، کاهش فشار خون و کلسترول، یاری به کنترل وزن، سمزدایی بدن، افزایش فراوری سلول های عصبی جدید و افزایش طول عمر اشاره نمود.

مصرف دوز کم آسپرین

مصرف دوز کم آسپرین در روز می تواند از تشکیل لخته های خون پیشگیری نموده و از این رو، به پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی یاری کند. مطالعات نشان داده اند که آسپرین به پیشگیری از حملات قلبی و سکته های مغزی بیشتر در افرادی که پیش تر این شرایط را تجربه نموده اند، یاری می نماید. از آنجایی که بیماری دیابت افراد را در معرض افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می دهد، انجمن قلب آمریکا آسپرین درمانی برای افراد مبتلا به دیابت را توصیه نموده است.

استفاده از مکمل خربزه تلخ

مکمل های خربزه تلخ (Momordica charantia) حاوی ترکیبات ضد دیابت چارانتین، پلی پپتید-پی، و ویسین هستند که می تواند احتمال ابتلاء به این بیماری را کاهش دهد. خربزه تلخ به کنترل سطوح قند خون و همچنین تنظیم فشار خون یاری می نماید.

مصرف عصاره دانه قهوه سبز

استفاده از این مکمل نشان داده است که به مدیریت دیابت به وسیله کاهش تجمع چربی بدن و در نتیجه مبارزه با چاقی یاری می نماید. نتایج یک پژوهش در هند با حضور شرکت نمایندگانی که دارای وزن و سطوح قند خون عادی بودند نیز نشان داد که دوزهای مختلف از مکمل های حاوی عصاره قهوه سبز همگی به کاهش قند خون یاری نموده و دوزهای بالاتر با میزان کاهش بیشتر مرتبط بوده اند.

منبع: عصر ایران

منبع: زندگی امروز
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 4

به "چگونه قند خون را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه قند خون را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید