چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم

به گزارش چاپار بلاگ، علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه ها می توانند بدون شرکت در کنکور نیز پیذیرفته شوند ولی باید به بعضی از نکات توجه نمایند.

چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، اکنون دیگر مثل گذشته نیست که ورود به دانشگاه آرزو باشد بلکه علاقه مندان به تحصیل بدون معطلی می توانند وارد دانشگاه ها شوند و تحصیل خود را در رشته مورد نظر خود ادامه دهند.

این اتفاق در راستای حذف کنکور انجام شده و اکنون بیش از 85 درصد ظرفیت دانشجوی کشور بدون آزمون پذیرش می گردد. البته بعضی فکر می نمایند در همه مقاطع این امکان وجود دارد باید برای پاسخ به این تصور گفت بلی در همه مقاطع اعم از کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این امکان وجود دارد که بدون آزمون وارد دانشگاه ها شد اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فقط متقاضیان استعدادهای درخشان تحصیلی می توانند وارد این دوره ها شوند.

دستورالعمل چگونگی گزینش در این دوره ها براساس آیین نامه جذب دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت علوم صورت می گیرد.

بنابراین متقاضیان دوره های کاردانی و کارشناسی به مراتب راحت تر وارد دانشگاه ها شوند به این صورت که دانشگاه ها رشته های بدون آزمون خود را به وسیله سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می نمایند و داوطلبان می توانند با پیدا کردن علاقه مندی خود در این رشته ها ثبت نام نمایند.

البته نباید این موضوع را از نظر دور داشت که همه رشته ها در همه دانشگاه ها به صورت بدون آزمون ارائه می گردد و مثلا داوطلبان فکر نمایند که می توانند در رشته های پرمتقاضی نیز به همین منوال ثبت نام نمایند.

3 رشته پرمتقاضی گروه علوم تجربی یعنی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته های پرطرفدار گروه ریاضی نظیر مهندسی برق، کامپیوتر و غیره و رشته های پرمتقاضی گروه علوم انسانی شامل حقوق، روانشناسی و غیره از دانشگاه های سطح یک اعم از دولتی، شبانه و آزاد اسلامی به صورت بدون آزمون پذیرش ندارند و رقابت برای این رشته ها به وسیله کنکور صورت می گیرد و افرادیکه رتبه های بهتری را کسب می نمایند می توانند وارد این رشته ها شوند.

حال شاید این سوال مطرح باشد که گزینش در رشته های بدون آزمون چگونه است؟ براساس اعلام سازمان سنجش داوطلبان علاقه مند به هر یک از دانشگاه ها می توانند 100 کدرشته را انتخاب نمایند و سازمان سنجش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان گزینش نهایی را انجام می دهد و قبول شدگان نهایی را اعلام می نماید.

ثبت نام در رشته های دانشگاه آزاد اسلامی نیز به وسیله درگاه این دانشگاه صورت می گیرد و علاقه مندان به این دانشگاه نیز حق انتخاب 100 کدرشته را دارند.

قرار بود ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها از اسفندماه شروع گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا به نیمه دوم فروردین ماه موکول شد.

در این میان داوطلبان باید بدانند که ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها آنها را از شرکت در کنکور محروم نمی نماید و داوطلبان در عین حال که می توانند در این رشته ها ثبت نام نمایند در کنکور سراسری نیز شرکت نمایند و در صورت قبولی در هر دو شیوه پذیرش یکی از آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

انتهای پیغام/4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 3296

به "چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون آزمون وارد دانشگاه شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید