چرا ماهی گران شده است؟

به گزارش چاپار بلاگ، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی ماهیان سردابی کشور، خشکسالی، کاهش فراوری، افزایش قیمت خوراک، حذف ارز ترجیحی تخم چشم زده ماهی، افزایش صادرات و بالارفتن تقاضای خرید مردم در هفته های اخیر را دلایل افزایش قیمت ماهی قزل آلا و سالمون دانست.

چرا ماهی گران شده است؟

آرش نبی زاده در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سال جاری خشکسالی، کاهش فراوری و افزایش قیمت نهاده ها منجر به افزایش هزینه های فراوری ماهی از جمله قزل آلا شده است، گفت: افزایش قیمت نهاده ها و خوراک ماهی بیشترین تاثیر را در قیمتها گذاشته است، زیرا 60 تا 70 درصد قیمت تمام شده ماهی قیمت خوراک است.

وی ادامه داد: بعلاوه سال گذشته ارز تخم چشم زده ماهی حذف شد و فراورینمایندگان با افزایش 4 تا 5 برابری قیمت بچه ماهی روبرو شدند. یعنی بچه ماهی که قیمت یک گرم آن 500 تومان بود به 2000 تومان رسید.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی ماهیان سردابی کشور اضافه نمود: ماهی قزل آلا و سالمون در یک ماه اخیر افزایش قیمت داشته است و انتظار داریم که در نیمه دوم سال باز هم افزایش داشته باشد. در حال حاضر هم قیمت عمده فروشی ماهی قزل آلا در بازار تهران64 تا 65 هزارتومان و در بازار خرده فروشی حدود 75 تا 77 هزارتومان است. این عدد در استان هایی که فراوری کم است 10 تا 15 درصد بالاتر است. بعلاوه قیمت عمده ماهی سالمون هم به علت افزایش درخواست صادرات از حدود 67 تا 68 هزارتومان به74 رسیده است.

وی در ادامه گفت: البته این ارقام نشان دهنده گرانفروشی نیست بلکه قیمت واقعی ماهی است.

نبی زاده در بخش دیگری از صحبت هایش افزایش تقاضای خرید ماهی در نیمه دوم سال را یکی دیگر از عوامل افزایش قیمتها دانست و گفت: مردم در نیمه دوم سال بیشتر ماهی می خرند و این فرهنگ غلط هم جا افتاده که باید مصرف در این بازه سال بیشتر گردد. در حالی که ماهی مختص به فصل خاصی نیست و باید در تمام فصول استفاده گردد.

وی در پاسخ به اینکه افزایش قیمت ماهی قزل آلا تا 75هزارتومان دست مصرف نماینده را در خرید این کالای پروتیینی کوتاه می نماید و این قیمت ها قرار است تا کجا بالا رود، اظهار کرد: فراورینمایندگان ماهیان سردابی با توجه به سرمایه گذاری که در این بخش دارند بایستی 20 تا 25درصد سود کسب نمایند اما در سال گذشته این سود کمتر از 8 درصد بوده است. اگر سود کم باشد فراوری صرفه مالی ندارد و فراورینماینده عملا دست از فراوری برمی دارد. به بیان دیگر ظرفیت فراوری قزل آلا در کشور در سال 230 هزارتن است که از این عدد فقط 120 هزارتن آن سال جاری فراوری شده است. این یعنی فراورینمایندگان رغبت فراوری را از دست داده اند. در حقیقت نمی توان فراوری نماینده را مجبور کرد با افزایش هزینه ها کنار بیاید ولی از سود منطقی خود بگذرد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی ماهیان سردابی کشور اضافه نمود: اینکه سطح رفاه در جامعه پایین است تقصیر فراورینماینده نیست. دولت باید این مشکل را حل نماید. متاسفانه این پایین بودن سطح رفاه منجر به کاهش میل و رغبت مردم برای خرید و مصرف ماهی شده است.

وی در خاتمه به آمار فراوری ماهی قزل آلا اشاره نمود وگفت: سال گذشته که شرایط فراوری بهتر بود 145هزارتن ماهی قزل آلا فراوری کردیم. سال جاری به علت خشکسالی این عدد به حدود 120 هزارتن رسیده است. یعنی فراوریات ماهی قزل آلا نسبت به سال قبل حدود 15 تا 20 هزارتن کاهش پیدا نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 18594

به "چرا ماهی گران شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ماهی گران شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید