پلاسکو شعله ور شد هنرمندان به یاد کشته شدگان نواختند

به گزارش چاپار بلاگ، هفتمین روز جشنواره موسیقی فجر کاملا تحت تاثیر حادثه آتش سوزی و فروریختن یکی از مراکز تجاری قدیمی در قلب تهران قرار گرفت.

پلاسکو شعله ور شد هنرمندان به یاد کشته شدگان نواختند

به گزارش چاپار بلاگ، در تالار وحدت پیانوی یگور شوتسوف و آنسامبل زهی شهرزاد (اوکراین) در سانس نخست و ارکستر سمفونیک تهران و ایتالیا به رهبری شهرداد روحانی در سانس دوم روی صحنه رفتند.

تقدیم اجرای گروه اوکراینی به آسیب دیدگان پلاسکو

موسیقی دان اوکراینی اجرای خود را در جشنواره موسیقی فجر به آسیب دیدگان و داغ داران حادثه پلاسکو تقدیم کرد.

یگور شوتسف، پیانیست اوکراینی و گروه آنسامبل زهی شهرزاد در هفتمین روز جشنواره فجر روی صحنه تالار وحدت رفتند و به اجرای قطعاتی از باخ، موتزارت و شومان پرداختند.

در ابتدای این اجرا، شوتسف گفت: خبر آتش سوزی ساختمان پلاسکو و تخریب این ساختمان به ما هم رسیده و ما می خواهیم امشب این کنسرت را به یاد جان باختگان و داغ دیدگان این حادثه اجرا کنیم.

او در ادامه درباره قطعات موسیقی این اجرا توضیح داد: برخی از این قطعات مربوط به 300 سال قبل است و برخی دیگر 10 سال قبل نوشته شده اند، تنها چیزی که آن ها را به هم وصل می کند، موزیسین ها هستند.

او اجرای خود را با نواختن پیانو و قطعاتی از باخ شروع کرد و در ادامه، آنسامل زهی شهرزاد با همکاری چهار موزیسین ایرانی قطعاتی از موتزارت را اجرا کردند.

شوتسف درباره این قطعات گفت: موضوع این قطعه ها همبستگی موزیسین هاست که در دنیای آمروز مورد نیاز است.

در ادامه، قطعاتی نواخته شد که براساس شعرهای گوته و با مضمون غربت و باختن نوشته شده بودند.

انتها بخش این اجرا، قطعاتی از شومان بود که شوتسف درباره آن ها گفت: این پنج قطعه موسیقی های مردمی شومان است که در آن ها می خواهد طنز، سرسختی و فرح مردم را نشان دهد.

در این اجرا، یان مارکر فرانسوی نیز با نواختن ویولنسل شوتسوف را همراهی کرد.

به گزارش چاپار بلاگ، حدود نیمی از صندلی های تالار وحدت در این اجرا پر نشده بود و امکانات پخش صدا هم ضعیف بود که از کیفیت کنسرت کاسته بود.

به یاد حادثه دیدگان ایران و ایتالیا

در سانس بعد، ارکستر سمفونیک تهران و ایتالیا روی صحنه تالار وحدت رفت.

اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال پوچینی ایتالیا نیز در حالی برگزار شد که شهرداد روحانی - رهبر ارکستر - خاطرنشان کرد که این کنسرت به حادثه دیدگان آتش سوزی پلاسکو تهران و زلزله ایتالیا تقدیم می شود.

این دومین اجرای ارکستر سمفونیک تهران در قالب جشنواره موسیقی فجر بود که شامگاه 30 دی ماه در تالار وحدت روی صحنه رفت.

شهرداد روحانی - رهبر ارکستر سمفونیک تهران - هنگامی که برای رهبری بخش اول این اجرا به روی سن رفت، در سخنانی به فارسی و سپس انگلیسی، گفت: ما و ارکستر فستیوال پوچینی ایتالیا میل داریم اجرای امشب خود را به عزیزان حادثه دیده در آتش سوزی پلاسکو تهران و زلزله ایتالیا تقدیم کنیم.

در ادامه، سرود ملی ایران و سرود ملی ایتالیا توسط نوازندگان نواخته شد و حاضران در سالن به احترام آن ها به پا خاستند.

برنامه بخش اول این اجرا با نواختن قطعه اوورتور ویلیام تل اثر روسینی شروع شد و با اجرای باغ ایرانی به آهنگسازی شهرداد روحانی ادامه پیدا کرد.

روحانی همان طور که بارها تمایل خودش را برای استفاده از سولیست ایرانی در اجراهای ارکستر سمفونیک ابراز کرده، این بار نیز از نسیم سعد به عنوان نوازنده سولوی ویولنسل برای قطعه باغ ایرانی دعوت کرده بود. سعد ساکن ایتالیاست.

پس از اتمام این قطعه، روحانی با اشاره به این اجرا اظهار کرد: این تبادل فرهنگی میان موزیسین های ایتالیایی و ارکستر سمفونیک تهران نشان می دهد، ما تا چه اندازه دارای وجه مشترک هستیم.

او ادامه داد: تمام انسان ها وجه مشترک دارند. چقدر دنیا قشنگ تر می شد اگر به جای تفاوت ها روی اشتراک های مان تمرکز می کردیم. همه ما مانند یکدیگر هستیم و تفاوتی ندارد از کجا آمده ایم.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران همچنین گفت: حضور دو ارکستر مایستر در کنسرت، کار نامعمولی است، اما باید بگویم ما امشب سه ارکستر مایستر داریم.

روحانی با بیان این که سورپرایزی را برای این اجرا در نظر گرفته است، آلبرتو ورونسی را به صحنه دعوت کرد تا یکی از آثار جاکومو پوچینی - آهنگساز و اپرانویس ایتالیایی - را رهبری کند. با نواختن این قطعه بخش اول برنامه انتها پیدا کرد.

پس از استراحتی کوتاه، اجرا با رهبری پائولو اولمی - رهبر ارکستر فستیوال پوچینی - از سر گرفته شد. اجرای سمفونی شماره 5 بتهوون برای بخش دوم این کنسرت در نظر گرفته شده بود.

پس از انتها این سمفونی، با وجود تشویق های پی در پی مخاطبان که تا بالکن طبقه سوم تالار وحدت را پر کرده بودند، قطعه بیز نواخته نشد.

از جمله مهمان این کنسرت می توان به علی مرادخانی - معاون امور هنری وزارت ارشاد -، علی اکبر صفی پور - مدیرعامل بنیاد رودکی -، سفیر ایتالیا و واتیکان در ایران اشاره کرد.

با وجود درخواست روحانی برای این که مخاطبان در میان هر قطعه، نوازندگان را تشویق نکنند، اما چندبار صدای دست زدن میان موومان های سمفونی بتهوون به گوش می رسید. این کار موجب شده بود برخی مخاطبان تلاش کنند، بقیه را ساکت کنند.

ادای دین گروه موسیقی مازندران به بنیانگذارش

تالار رودکی بار دیگر میزبان گروه هایی در بخش موسیقی نواحی بود و هنرمندانی از مازندران و بوشهر به اجرای برنامه پرداختند.

گروه موسیقی شِواش مازندران اجرای خودش را در جشنواره موسیقی فجر به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت احمد محسن پور، به بنیانگذار این گروه تقدیم کرد.

سرپرست گروه شِواش در این اجرا خاطرنشان کرد: موسیقی مازندران شاخصه های بسیاری دارد که آن را از موسیقی سایر مناطق متمایز کرده است. اوج و فرودها، نحوه ایست ها، فواصل، کیفیت صوتی آوازخوان ها و ریتم از جمله شاخصه های موسیقی مازندارن هستند.

او ادامه داد: این گروه به مخاطبان می گوید فرهنگ هر ملت، میراث فرهنگی هر کشور است و ما امروز بخشی از این میراث را به جشنواره فجر تقدیم می کنیم.

آخرین قطعه که با ساز بادی و تنبک اجرا شد با پایکوبی محلی مازندرانی همراه بود. این بخش با استقبال حاضران روبرو شد.

حمیدرضا نوربخش - مدیر جشنواره موسیقی فجر - در انتها این اجرا روی صحنه رفت و با اهدای لوحی، از ابراهیم عالمی - خواننده و سرپرست گروه - به عنوان پیشکسوت بخش موسیقی نواحی تقدیر کرد.

ساربونی، همدمجان، حامد، گل من، سوت یار از جمله قطعاتی بود که در جشنواره اجرا شد.

شِواش به معنی شادباش است. این گروه در سال 1367 با هدف پژوهش و تولید موسیقی اصیل مازندرانی به سرپرستی احمد محسن پور تشکیل شد. ارسلان طیبی، مسلم فهیمی، پرویز عبداللهی، جمشید نیکوزاد، رضا دیوسالار، سامان نوروزیان، محمد ابراهیم عالمی و یحیی قدیری اعضای گروه شواش هستند.

لیان یک نوازنده جانباز را به صحنه آورد

در سانس بعد اجراها در تالار رودکی، محسن شریفیان قبل از آن که گروه لیان به صحنه بیاید، یک جانباز را به عنوان یکی از بهترین نوازنده های نی انبان معرفی کرد و از او و اعضای گروهش خواست به صحنه بیایند و به مدت 10 دقیقه برای حاضران جشنواره اجرا کنند.

سرپرست گروه لیان درباره گروهی که برای نخستین بار در جشنواره ای در تهران اجرا می کنند، گفت: این گروه با نام قدیم کنگان فعالیت می کند و نوازنده نی انبان آن جانباز جنگ و بازنشسته سپاه است. اغلب موزیسن ها متهم هستند، اما نوازنده ای که امشب برای شما اجرا می کند، جانباز 30 درصد است و در عین حال در حوزه موسیقی هم فعالیت می کند. می خواهم بگویم کسی که در حوزه موسیقی فعالیت می کند، هیچ منافاتی با قوانین کشور ما ندارد و هر چیزی در کشور ما می تواند سر جای خودش انجام شود.

او خاطرنشان کرد: من از مسوولان می خواهم تا به موضوعی و فنی کردن جشنواره فجر توجه کنند. فکر نمی کنم خوب باشد تا در جشنواره از هر رنگ موسیقی داشته باشیم. جشنواره فجر هیچ گاه از ما نظر نخواسته است.

سپس گروه شش نفره ای که با نام قدیم کنگان فعالیت می کند به صحنه آمد. نوازنده های این گروه با پایکوبی خاص منطقه خود به مدت 10 دقیقه موسیقی نواختند. این اجرا با استقبال حاضران در سالن رودکی روبرو شد.

سپس گروه 10 نفره لیان با لباس هایی به رنگ بنفش، سبز و قرمز به صحنه آمدند. شریفیان - سرپرست گروه - با تسلیت گفتن به دلیل حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو، گفت: از اتفاقی که امروز در تهران افتاد، ناراحت شدم؛ اما به هر حال زندگی ادامه دارد. امیدوارم بتوانیم با موسیقی هایی که امشب اجرا می کنیم، حال تان را خوب کنیم.

این گروه بعد از اجرای موسیقی سمت گناوه و تاثیر آواز لری و بوشهری، آهنگ های اشکله و دریایی را اجرا کرد.

شریفیان در بخش دیگری از اجرا با بیان این که جای گروه لیان در سالن رودکی نیست و باید سالن بزرگتری را برای اجرا این گروه اختصاص می دادند، خطاب به مخاطبان گفت: باید طوری با من در اجرای آهنگ ها همکاری کنید که تالار وحدت را بپوکونیم و صدای مان کار گروهی را که اکنون در تالار وحدت اجرا دارد، مختل کند.

او سپس با نی جفتی قطعه ای را نواخت و آن را به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو تقدیم کرد. در بخشی دیگر، آکلو فرامرزی - یکی از خواننده های گروه - قطعه ای را به احترام حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو اجرا کرد.

لیان گذری هم به موسیقی جزیر خارک زد و شریفیان درباره اجرایی که از این منطقه داشتند، توضیح داد: این قطعه مربوط به 300 سال پیش است که قومی در جزیره خارک آن را اجرا می کرد، البته این آئین کماکان در این منطقه اجرا می شود.

نواختن در بوق شاخی مارپیچ، بخش دیگری از اجرای این گروه بود. سرپرست گروه لیان برای اجرای این بخش نیز با انتقاد از مسئولان سی ودومین جشنواره موسیقی فجر که سالن مناسبی را به اجرای آن ها اختصاص نداده اند، خواست تا صدای تمام میکروفن ها بسته شود زیرا صدای شاخ مارپیچ، بلند است و ممکن است حاضران را اذیت کند.

او سپس از حاضران در تالار رودکی خواست تا هر کسی فکر می کند می تواند صدای این ساز را درآورد روی صحنه برود. در ادامه، یکی از حاضران روی صحنه رفت و بعد از کمی تلاش، پیروز نشد صدایی از شاخ مارپیچ درآورد.

لیان به درخواست حاضران، قطعه ای از اشعار خیام را نیز اجرا کرد.

سرپرست گروه لیان با اشاره به این که تصمیم داشته به مناسبت تولد خودش و آکلو فرامرزی، قطعه جدیدی را برای نخستین بار اجرا کنند، گفت: به دلیل حادثه ساختمان پلاسکو، این قطعه را امروز اجرا نمی کنیم.

گروه لیان در اجرای هفتمین شب از جشنواره موسیقی فجر با نگاهی به موسیقی راه ابریشم آبی، از اجرای موسیقی بندر سیراف شروع کرد و سرپرست گروه بعد از رسیدن به بندر گوانجو در چین، سازی به نام روزی را که از آلمان خریده بود، معرفی کرد و نواخت.

همچنین از حیدر سلمانی، نوازنده نی انبان گروه کنگان، که قبل از گروه لیان برای نخستین بار در یک جشنواره نواخت، تقدیر شد.

شریفیان در بخش دیگری از اجرای شان، لباس هایی را که اعضای گروه لیان بر تن داشتند، معرفی کرد و توضیح داد: آمنه فروردین طراح لباس های گروه ماست که در منطقه گناوه زندگی می کند. از آنجا که دوستانی که در کارگروه مد و لباس بیشتر به لباس های بخش موسیقی پاپ توجه می کنند، خواستم بگویم به لباس بخش های دیگر موسیقی هم توجه کنند.

آکا صفوی، اکلو فرامرزی، حمید اکبری، مرتضی پالیزدان، ایمان قاسمی، امین سلیمیان، مهدی شریفیان، حسین سنگسر و حمزه مقدم، محسن شریفیان را در گروه لیان همراهی می کردند.

کاش ارزش جان آدم ها بیشتر شود

برج آزادی نیز در همین شب میزبان دو اجرا بود؛ ایل بانگ بختیاری (کوروش اسدپور) و آریا عظیمی نژاد.

عظیمی نژاد در ابتدای اجرای خود، مانند دیگر گروه های موسیقی، با اشاره به حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو، گفت: اتفاقی که امروز افتاد، همه ما را دلشکسته کرد. از طرف خودمان و ستاد جشنواره این حادثه دلخراش را به شما تسلیت می گوییم.

او ادامه داد: ما از ته قلب مان ناراحت هستیم و امیدواریم ارزش جان آدم ها بیشتر شود و قدر یکدیگر را بیشتر بدانیم.

این گروه که در کار خود از موسیقی نواحی استفاده می کند، در هر قطعه، روی موسیقی از پیش ضبط شده که در بیشتر آن ها آواهایی از نواحی مختلف ایران به گوش می رسید، به نواختن سه تار، گیتار الکتریک و درامز می پرداختند. البته در برخی قطعات، صدای سه تار که توسط عظیمی نژاد در حالت ایستاده نواخته می شد، در کنار دو گیتار الکتریک و درامز به سختی شنیده می شد.

این گروه در بخشی از اجرای خود با مسائل صدا نیز روبرو شد که عظیمی نژاد در توضیح، گفت: مدت زمان ما برای ساندچک کم بود، امیدوارم این مسائل را ببخشید.

آن ها یک قطعه موسیقی حزن انگیز را نیز نواختند و آن را به درگذشتگان حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو تقدیم کردند.

محمد اصفهانی - خواننده - از جمله مخاطبان اجرای گروه آریا عظیمی نژاد بود.

یکی از مسائلی که حاضران در این اجرا با آن روبرو شدند، بسته بودن پارکینگ بخش شمال غربی میدان آزادی بود که در شب های گذشته دسترسی به سالن برج آزادی را آسان تر می کرد. برخی مسئولان حاضر در سالن دلیل بسته بودن پارکینگ در شامگاه 30 دی ماه را آماده سازی فضای میدان برای برگزاری مراسم 22 بهمن ماه خاطرنشان کردند.

تشویق آتش نشانان فداکار در دو کنسرت پاپ

همزمان سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران میزبان دو اجرا در بخش موسیقی پاپ بود.

محسن یگانه و زانیار خسروی در اجراهای خود، پس از خواندن اولین آهنگ به یاد آتش نشانان و حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو، از مخاطبان خواستند 30 ثانیه به صورت ایستاده آتش نشانان فداکار را تشویق کنند.

پیش از اجرا نیز تصاویری با این عبارت در صحن به نمایش درآمد: با احترام و عشق به آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو. در ادامه نیز این صدا پخش شد: ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر اجراهای امشب را به همه آتش نشانان بزرگ و فداکار و حادثه دیدگان تقدیم می کند.

محسن یگانه در اجرای خود مدام مخاطبان را به تشویق و همراهی دعوت می کرد و می گفت، صدای جیغ و فریاد نمی شنوم. تا به این ترتیب واکنش بیشتری را از هوادارانش دریافت کند که ترانه هایش را از حفظ بودند و در خواندن شان همراهی می کردند.

او برای خواندن یک آهنگ غمگین عذرخواهی کرد، جایی هم در برابر ابراز احساسات زیاد طرفدارانش گفت: بعد از 12 - 13 سال آهنگ ساختن هنوز سلیقه مشتری دست مان نیامده، این قدر غیرقابل پیش بینی نباشید!

وی همچنین با خواندن آهنگی گفت که می گویند این کار در سبک دیگر آهنگ هایش نیست و وعده داد آهنگ های شش و هشت بیشتری اجرا کند.

زانیار خسروی هم در اجرای خود از هوادارانش می خواست هرچقدر نیرو دارند، جیغ بلند بکشند.

او در واکنش به همراهی هوادارانش که ترانه هایش را از حفظ می خواندند، گفت: به خودم افتخار می کنم که طرفدارانی مثل شما دارم. به خاطر تفاوت سبک من با خیلی از همکارانم، وجودتان خیلی برایم لذت بخش است.

خسروی گفت: به من گفته اند افراد مهمی اینجا هستند و یکی دو آهنگ را نخوانم.

او در انتها هم در برابر درخواست هوادارانش، اظهار کرد: شما از این در می روید بیرون و من یک سال ممنوع الکار می شوم. دیگر تحملش را ندارم. 9 سال است دارم کار می کنم و شش سال ممنوع الکار بوده ام.

زانیار خسروی در این کنسرت خاطرنشان کرد تا چندماه بعد از شروع سال جدید، کنسرتی نخواهم داشت.

دیگر اجراها

در هفتمین شب اجراهای جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری برای دومین بار به صحنه رفت. اجرای نخستن این ارکستر 27 دی ماه در تالار وحدت بود و شب گذشته در برج میلاد روی صحنه رفت.

پویان بیگلر و گروه چهارباغ (علی رستمیان و محمدرضا رستمیان) نیز همین شب در فرهنگسرای نیاوران اجرا داشتند.

گروه موسیقی پویان بیگلر نیز مانند دیگر گروه ها، در حالی روی صحنه رفت که متاثر از حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو بود و اجرای خود را به آتش نشان ها تقدیم کرد.

او که با همراهی سینا خشک بیجاری (نوازنده تنبک) روی صحنه رفت، اجرای خود را در دو بخش به مخاطبان ارائه کرد.

بیگلر - نوازنده تار و سه تار- در بخش نخست، با نواختن تار و همراهی گاه گاه تنبک، بداهه نوازی کرد و در ادامه، چند بیت شعر را نیز خواند.

او در بخش دوم، بعد از 10 دقیقه استراحت، بداهه نوازی هایی را با سه تار و همراهی سینا خشک بیجاری که علاوه بر تنبک او را با ساز دف نیز همراهی می کرد، برای مخاطبان اجرا کرد.

به گزارش چاپار بلاگ، صبح روز 30 دی ماه ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری تهران دچار آتش سوزی شد و بعد از چند ساعت به شکل کامل فروریخت. براثر این حادثه تعدادی از آتش نشان ها که در حال اطفای حریق در ساختمان بودند، جان خود را از دست دادند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 277

به "پلاسکو شعله ور شد هنرمندان به یاد کشته شدگان نواختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسکو شعله ور شد هنرمندان به یاد کشته شدگان نواختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید