قیمت اجاره مسکن چقدر کاهش یافت؟

به گزارش چاپار بلاگ، شمارش معکوس برای اجاره واحدهای مسکونی که در فصل جابه جایی خالی ماندند شروع شده و نرخ ها پنج تا 15درصد کاهش یافته است؛ دفاتر املاک می گویند که در روزهای اخیر مالکان، قیمت های پیشنهادی را کاهش و از پافشاری برای دریافت اجاره به حالت انعطاف با شرایط مستاجران تغییر وضعیت داده اند.

قیمت اجاره مسکن چقدر کاهش یافت؟

ایسنا: در آستانه یک هفته تا نواختن سوت خاتمه فصل جابه جایی، تکاپوی صاحب خانه های پول لازم برای یافتن مستاجر بیشتر شده است.

مطابق گزارش های میدانی نرخ های پیشنهادی بازار اجاره در روزهای اخیر پنج تا 15 درصد کاهش یافته و در واحدهای لوکس و نیمه لوکس نرخ شکنی ها بیشتر از این ارقام است. مشاهدات نشان می دهد که عمده واحدهای خالی دارای متراژهای بالا هستند و در نیمه شمالی تهران قرار دارند.

واسطه های ملکی عنوان می نمایند عمده موجرانی که به دلیل کاهش سود سپرده های بانکی بر دریافت اجاره ماهیانه در فصل تابستان اصرار داشتند، در یک هفته اخیر دو تاکتیک تخفیف اجاره ماهیانه و تخفیف مبلغ ودیعه را در دستور کار خود قرار داده اند. کارشناسان معتقدند کوچ مستاجران به شهرهای اطراف که بیشتر به شکل خرید آپارتمان نمود داشته و هم چنین تمدید قراردادهای سال گذشته منجر به کاهش فشار بازار اجاره در کلانشهرها شده است. مطابق آمار اتحادیه املاک در 22 روز ابتدای شهریورماه 1398 تعداد قراردادهای اجاره در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل 13 درصد کاهش یافته که می تواند نشان دهنده تمدید اجاره نامه یا اقدام برای خرید باشد.

نرخ های پیشنهادی اجاره آپارتمان در مجموعه شهری تهران و کرج
منطقه متراژ سن بنا ودیعه(تومان) اجاره (تومان)
پونک 105 10 سال 100 میلیون 1.5 میلیون
حکیمیه 55 متر نوساز 120 میلیون -
پیروزی 58 متر 5 سال 40 میلیون 1.2 میلیون
پرند - کیسون 88 متر نوساز 30 میلیون -
لواسان 190متر نوساز 600 میلیون -
پردیس - فاز5 92 متر نوساز 30 میلیون 1 میلیون
پردیس - فاز11 87 متر نوساز 55 میلیون -
هشتگرد - فاز4 83 متر 6 سال 14 میلیون 400 هزار
هشتگرد - فاز7 75 متر نوساز 10 میلیون 500 هزار
کرج - مهرشهر 90 متر 3 سال 40 میلیون 1.2 میلیون
مارلیک 130 متر 5 سال 60 میلیون -

در لابه لای آگهی های اجاره می توان افت محسوس نرخ ها را نسبت به اوایل خردادماه مشاهده کرد. مبلغ ودیعه برای عمده فایل های نوساز در مناطق میانی تهران دو تا سه میلیون تومان در هر متر مربع مشخص شده که متناسب با شرایط مستاجران قابل تبدیل است. در شهرهای اطراف البته نرخ های پایین تری دیده می گردد. به طور مثال میانگین رهن کامل آپارتمان نوساز در شهر جدید هشتگرد متری 300 تا 500 هزار تومان مشخص می گردد. در پرند نیز ارقام در همین حدود است. در پردیس اما قیمت اجاره آپارتمان بیشتر است و نرخ رهن کامل به حدود 800 هزار تا یک میلیون تومان در هر متر مربع می رسد.

از ابتدای خردادماه سال جاری قیمت ها در بازار اجاره به تبعیت از جهش قیمت مسکن رشد قابل توجهی داشت. دفاتر املاک از افزایش 20 تا 70 درصدی نرخ های پیشنهادی از سوی موجران خبر دادند. با این که روند رشد قیمت ها با توجه به جامعه هدف بازار اجاره، پایین تر از افزایش قیمت خرید و فروش بوده، اما در بعضی مناطق پرتقاضا اجاره بها به اندازه میانگین قیمت مسکن افزایش یافت. به دلیل پایین آمدن نرخ سود بانکی نیز عمده مالکان ترجیح می دادند که به جای پول پیش، اجاره بیشتری دریافت نمایند.

پیش بینی می شد با شروع تیرماه که اولین ماه از فصل جابه جایی محسوب می گردد شاهد افزایش جابه جایی و به تبع آن رشد قیمت ها در بازار اجاره باشیم اما افت شدید سرعت رشد قیمت مسکن تاثیر خود را در اجاره بها نیز ایجاد کرد و این بخش نیز تا حدودی آرام شده است؛ چرا که قیمت مسکن به عنوان مهم ترین شاخص قیمت اجاره ارزیابی می گردد. هرچند عواملی همچون نرخ تورم، سود بانکی و بازدهی بازارهای رقیب نیز در افزایش اجاره بها موثر است. میانگین قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه 1398 به متری 13.5 میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل فقط 0.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 91 درصد رشد نشان داد. افزایش قیمت عمدتا در مناطق جنوبی صورت گرفت و مناطق میانی دچار کاهش قیمت شدند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 344

به "قیمت اجاره مسکن چقدر کاهش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت اجاره مسکن چقدر کاهش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید