سیارکی که بزرگترین دهانه آتشفشانی زمین را ایجاد کرد 15 مایل قطر داشت

به گزارش چاپار بلاگ، محققان در دانشگاه روچستر یک شبیه سازی دقیق تر از ضربه ای تولید کرده اند که دو میلیارد سال پیش منجر به تشکیل دهانه آتفشانی وردیفورت شده بود.

سیارکی که بزرگترین دهانه آتشفشانی زمین را ایجاد کرد 15 مایل قطر داشت

به گزارش سای تک دیلی، یک ضربه زننده (impactor) حدود 2 میلیارد سال پیش در نزدیکی جایی که امروز ژوهاسنبورگ آفریقای جنوبی قرار گرفته است، به زمین اصابت کرد. این ضربه زن که به احتمال زیاد یک سیارک بوده است چیزی را ایجاد کرد که امروز بزرگترین دهانه آتش فشانی (crater) روی زمین است.

بر اساس تحقیقات قبلی دانشمندان عمدتا اذعان دارند که دهانه آتش فشانی وردیفورت (Vredefort) با جسمی با قطری در حدود 15 کیلومتر و با سرعت 15 کیلومتر بر ثانیه ایجاد شده است.

با این حال یک مطالعه تحقیقی اخیر در دانشگاه روچستر حاکی است که این جسم اصابت کننده ممکن است بسیار بزرگتر بوده باشد که در این صورت تاثیرات فاجعه باری برای زمین داشته است.

این مطالعه که نتایج آن به تازگی در نشریه تحقیقات ژئوفیزیک منتشر شده است، فهم دانشمندان را از این ضربه بزرگ ارتقا داده و راه را برای شبیه سازی های واقع بینانه تر از رویدادهای اصابت ضربه که در روی زمین و سایر سیارات روی داده یا در آینده روی خواهد داد، هموار می سازد.

ناتالی آلن دانشجوی دکتری در دانشگاه جان هاپکینز می گوید: شناخت و فهم بزرگترین ساختار ضربه ای که روی زمین داریم، بسیار مهم و حیاتی است.

وی اضافه نمود: دسترسی داشتن به اطلاعات فراهم شده از ساختاری مانند دهانه آتش فشانی وردیفورت، فرصت بزرگی برای آزمایش مدل ما و شناخت ما از مدارک زمین شناختی است به طوری که بتوانیم ضربات (اجسام فضایی) روی زمین و فراتر از آن را بهتر بشناسیم.

دهانه آتش فشانی وردیفورت در طول مدت 2 میلیارد سال فرسایش یافته و از این رو برای دانشمندان سخت است که اندازه دقیق آن را در زمان برخورد اولیه تعیین کنند و بنابراین تعیین اندازه و سرعت ضربه زننده نیز سخت است.

بر اساس شواهد و مدارک و اندازه گیری های زمین شناختی تازه، دانشمندان برآورد می کنند که قطر اولیه این ساختار در زمان برخورد، بین 250 تا 280 کیلومتر بوده است. بر این اساس تحقیق تازه حاکی است که جسم برخورد کننده باید قطری حدود 20 تا 25 کیلومتر (12.5 تا 15.5 مایل) و سرعتی بین 15 تا 20 کیلومتر بر ثانیه داشته باشد.

معنی این حرف آن است که ضربه زننده ای که وریدفورت را ایجاد کرده است، بزرگتر از سیارکی بوده که 66 میلیون سال پیش دایناسورها را از بین برده و دهانه شیکلوب (Chicxulub) را ایجاد کرده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 31203

به "سیارکی که بزرگترین دهانه آتشفشانی زمین را ایجاد کرد 15 مایل قطر داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیارکی که بزرگترین دهانه آتشفشانی زمین را ایجاد کرد 15 مایل قطر داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید