درباره خفاش چه می دانید؟

به گزارش چاپار بلاگ، خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که می توانند پرواز کنند. گرچه خفاش ها در بسیاری از فرهنگ ها با داستان های ترسناکی پیوند خورده اند اما درواقع چقدر خفاش ها را می شناسیم؟

درباره خفاش چه می دانید؟

به گزارش خبرنگاران، خُفاش یا شبکور تنها پستانداری است که بال دارد و قادر به پرواز است. خفاش از راسته خفاشان (Chiroptera) است و این نام به معنی دست های بال مانند است. بال های خفاش با بال های سایر پرندگان فرق دارد و به گونه دیگری ساخته شده اما در عوض پوست بال های خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می شود بال های آن در طول استخوان هایی که دست ها و انگشتان خفاش را حرکت می دهند، کشیده شود.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، کوچکترین خفاش و یکی از کوچکترین پستانداران خفاش پوزه خوکی کیتی تایلند و طول قد آن 2.5 سانتیمتر است که مساوی قد زنبور و وزن این خفاش 2 گرم است.

دو گروه کلی از خفاش وجود دارد. گروه بزرگتر، خفاش های حشره خوار هستند که شب ها غذای خود را شکار می کنند و گروه دوم خفاش های میوه خوار هستند که برای پیدا کردن میوه و شیره درختانی که از آن ها استفاده می کنند بینایی و بویایی خود را به کار می برند. خفاش های میوه خوار اول صبح و تنگ غروب از میوه ها تغذیه می کنند.

خفاش ها جانوران اجتماعی هستند و به صورت گروهی و در گروه های بزرگ درغارها یا روی درختان شب را بیتوته می کنند. خفاش هایی که در شب پرواز می کنند جهت و محل دقیق طعمه خود را از طریق فرستادن امواج صوتی و دریافت بازتاب آن پیدا می کنند و به این صورت یک تصویر صوتی از مانع روبرو و محیط اطراف خود رسم می کنند تا محیط اطراف را به خوبی ببیند. با استفاده از این سیستم، خفاش ها می توانند اجسام متحرک مثل حشرات و اجسام بی حرکت مثل درخت را تشخیص دهند. صدای خفاش از طریق بینی با بسامد بالا و شدت کم از طریق انقباض ماهیچه های حلق ایجاد می شود و پس از این که امواج صدا با صید برخورد کرد بازتاب پیدا می کند که این بازتاب از طریق گوش های خفاش گرفته می شود.

بیش از 1000 گونه خفاش در جهان وجود دارد که در تمام نقاط جهان به استثنای قطب های جنوب و شمال یافت می شوند. تقریبا هیچ چیز نمی تواند از دید خفاش ها فرار کند، گوش های بزرگ آن ها می تواند علائمی را که منعکس می شود به خوبی جذب کنند. خفاش ها حتی می توانند اشیایی را که به نازکی مو هستند، تشخیص دهند. این حیوانات در تاریک ترین شب ها حواس خود را فعال می کنند.

تنها در آمریکای شمالی 44 نوع خفاش وجود دارد که بسیاری از جانورشناسان تاکید بر منفعت این پستانداران برای زندگی بشر دارند چراکه آن ها به مقدار زیادی از حشرات موذی تغذیه می کنند؛ حشراتی که هر سال میلیاردها دلار به کشاورزان و جنگل بانان ضرر می رسانند.

خفاش ها همچنین در گرده افشانی گیاهان شرکت می کنند و باعث پخش و انتشار بذرها می شوند که این نقش مهم آن ها به خصوص در جنگل های بارانی بین گیاهان گوناگون وحشی مانند موز، انبه، بادام هندی، خرما و انجیر کاملا مشهود است. فضولات دفع شده از خفاش ها هم در تنظیم اکوسیستم نقش بسیار مهمی دارد چراکه این مواد شامل باکتری هایی می شوند که می توانند مواد سمی را از زباله ها و شوینده ها جدا کنند.

سه گونه از خفاش های خون آشام در سراسر جهان خون می خورند. اگر به آمریکای مرکزی یا جنوبی سفر کنید ممکن است خفاشی را ببینید که گاوی را گاز گرفته و مشغول لیس زدن زخم آن است. سوخت و ساز بدن یک خفاش بسیار ایده آل است و آن ها می توانند موز، انبه و انواع توت ها را تقریبا 20 دقیقه ای هضم کنند. کمتر از 10 نفر در 50 سال اخیر از خفاش های شمال آمریکا بیماری هاری گرفته اند.

خفاش ها یک چهارم جمعیت کل پستانداران را تشکیل می دهند و بیش از 50 درصد انواع خفاش ها در آمریکا در معرض انقراض نسل و یا در خطر انقراض قرار دارند که توسعه صنایع، از بین رفتن جنگل ها، آلودگی و کشتارهای بی رحمانه از جمله تهدیدات اصلی آن ها محسوب می شود.

خفاش ها در یک سال تنها یک بچه به جهان می آورند و طول عمر ماز طریق یک خفاش متغیر است اما گونه ای از خفاش های قهوه ای می توانند تا 30 سال عمر کنند. با این حال این پستانداران کوچک معمولا دو تا سه سال عمر می کنند.

در ایران هم انواع خفاش ها از جمله خفاش میوه خوار، خفاش دم موشی کوچک، خفاش دم موشی بزرگ، خفاش مقبره ای معمولی، خفاش نعل اسبی کوهستانی و خفاش بینی برگه ای ایرانی در نقاط مختلف یافت می شوند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 17055

به "درباره خفاش چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره خفاش چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید