خوبی ها و بدی های عرق کردن برای پوست

به گزارش چاپار بلاگ، عصر ایران/ در صورتی که عرق بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی پاک نگردد می تواند موجب تحریک و سوزش پوست گردد.بیشترین میزان تعریق در زمان فعالیت های بدنی شدید مانند انجام ورزش صورت می گیرد، اما این لزوما چیز بدی نیست، به ویژه اگر بلافاصله پس از اتمام ورزش دوش گرفته و لباس های خود را عوض کنید.

خوبی ها و بدی های عرق کردن برای پوست

تعریق برای تنظیم دمای بدن صورت می گیرد و سیگنال هایی را در خصوص میزان آب مورد احتیاج بدن برای بهبود شرایط خود ارسال می نماید.

تعریق چگونه به صورت مثبت بر پوست تاثیر می گذارد؟

تعریق یک روش طبیعی لایه برداری و درمان خشکی پوست و همچنین دیگر شرایط پوستی است. این به دلیل آن است که عرق حاوی مواد معدنی، نمک و اوره است. همچنین، تعریق به از بین بردن باکتری ها، چربی و ناخالصی ها، و سمزدایی بدن یاری می نماید.

به گفته دکتر ویتنی بووی، متخصص پوست در نیویورک، عرق حاوی جایگزین های طبیعی برای آنتی بیوتیک ها به نام پپتیدهای ضد میکروب است. یک پپتید ضد میکروب خاص در عرق به نام درمسیدین به وسیله غدد عرق به پوست پمپاژ می گردد و پوست را پوشش می دهد، از این رو، لایه محافظ در برابر عفونت ناشی از میکروب ها و مواد مضر دیگر شکل می گیرد.

زمانی که عرق برای مدتی طولانی روی پوست باقی بماند چه اتفاقی رخ می دهد؟

با این وجود، بووی هشدار می دهد در صورتی که عرق بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی پاک نگردد می تواند موجب تحریک و سوزش پوست گردد. به طور خاص، آمونیاک و اوره موجود در عرق اگر برای مدت زمانی طولانی روی آن باقی بمانند می توانند موجب تحریک و التهاب پوست شوند. سدیم موجود در عرق نیز اگر برای مدت زمانی طولانی روی سطح پوست باقی بماند می تواند موجب کم آبی آن گردد و بخار شدن عرق از روی پوست می تواند شرایط افراد مستعد اگزما را تشدید کند.

کارشناسان تعویض لباس برای پیشگیری از عفونت های قارچی را توصیه می نمایند. رطوبت عامل مشکل ساز است. عرق و باکتری ها می توانند در پارچه گرفتار شده که این شرایط نیز موجب تحریک پوست می گردد.

همچنین، مشکل انباشت عرق در بخش هایی که پوست چین می خورد، مانند زیر بغل یا آرنج ها وجود دارد. تغییر دما و افزایش آن نیز می تواند موجب یک راش پوستی ناشی از گرما گردد که در نتیجه مسدود شدن مجاری عرق و ناتوانی تبخیر آن رخ می دهد.

چگونه از پوست خود در برابر عرق محافظت کنیم؟

افرادی دارای پوست حساس باید بلافاصله پس از ورزش دوش گرفته و تعویض لباس های خود را انجام دهند. برای کسب بهترین نتایج، کارشناسان استفاده از صابون و شامپوی ضد باکتری برای پاکسازی عرق از روی پوست را پیشنهاد می دهند.

شامپوهایی با ماده فعال پیریتیون روی در کنترل رشد عوامل بیماری زا و مخمر روی پوست بسیار موثر بوده و می توانند به عنوان یک شستگرددهنده بدن مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 6721

به "خوبی ها و بدی های عرق کردن برای پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوبی ها و بدی های عرق کردن برای پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید