حل مسائل بین المللی بانکی و ثبات اقتصادی به رشد صادرات کمک می کند

به گزارش چاپار بلاگ، رئیس اتاق بوشهر با توجه به تمرکز جدی ارکان دولت و نظام بر رشد و توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به تحریم ها و کاهش شدید درآمدهای نفتی، خواستار تداوم این رویکرد حتی بعد از کاهش فشارهای تحریمی شد.

حل مسائل بین المللی بانکی و ثبات اقتصادی به رشد صادرات کمک می کند

به باور خورشید گزدرازی، رئیس اتاق بوشهر حفظ رویکرد دولت در رابطه با توسعه صادرات غیرنفتی باید در دورای بعد از تحریم ها نیز ادامه پیدا کند هرچند با توجه به لایحه بودجه 1400 به نظر می رسد نباید به این موضوع امید داشت.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری با تاکید بر این نکته که باید فرصت ها را بهتر ببینیم و اجازه ندهیم که مانند برجام از دست بفرایند، تاکید کرد: با توجه به تغییر دولت آمریکا و امکان اتخاذ سیاست های متفاوت این دولت درباره تحریم علیه ایران، شاهد تحولاتی در رویکرد برخی کشورها در مواجهه با ایران هستیم. بنابراین لازم است بدون فوت وقت به دنبال ایجاد زیرساخت ها و ایجاد زمینه های لازم برای از سرگیری روابط خارجی و تجاری با بازارهای هدف باشیم.

به اعتقاد عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در دوران تحریم به ناچار صادرات غیرنفتی را توسعه دادیم؛ اگر تحریم ها برداشته شون باید همین رویکرد را حفظ کنیم و دوباره به فکر درآمدهای نفتی نیفتیم. آن دوران به پایان رسیده و باید آن را فراموش کرد.

او تاکید کرد: با کاهش فشارهای تحریمی باید فکری به حال تسهیل فرایند نقل وانتقالات ارزی و اقتصادی باشیم. بدون روابطط بانکی نمی توان سطح تجارت بین المللی را افزایش داد.

گزدرازی مشورت با بخش خصوصی پیش از اتخاذ هرگونه تصمیم در حوزه اقتصاد و تجارت را نکته ای مهم و ضروری توصیف کرد و ادامه داد: برای توسعه صادارت غیرنفتی باید بازارهای خود را بشناسیم و این درک و شناخت از سوی فعالان بخش خصوصی بهتر اتفاق می افتد. آنها بر اساس تجربه و حضور مداوم در این بازارها می دانند که برای هر منطقه و کشور باید چه دیپلماسی اقتصادی از سوی دولت اتخاذ شود.

رئیس اتاق بوشهر بهره گیری از دیپلماسی اقتصادی را در راستای افزایش سطح مناسبات تجاری با دیگر کشورها را بسیار مهم برشمرد و ادامه داد: بخش خصوصی می تواند جهت خود را در بازارهای هدف پیدا کند؛ اما تحریم بلاتکلیفی در حوزه تجارت ایجاد کرد و هزینه های آن را بالا برد. اگر ابزار بانکی در اختیار باشد و بتوان در نمایشگاه ها و جشنواره های بین المللی حضور داشت، سطح روابط بین المللی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

او خاطرنشان کرد: در مباحث اقتصادی وجود ثبات بیش از هرچیز دیگر اهمیت دارد. بدون شک ثبات در اقتصاد، سرمایه گذاری را ممکن می کند و می توانیم با وجود ثبات و ایجاد هماهنگی بیشتر بین تجار داخلی در بازارهای هدف حضور منسجم تر و قوی تری داشته باشیم. بناراین پیدا کردن راهی برای حل مسائل بانکی در سطح بین الملل و ایجاد ثبات در اقتصاد داخلی برای شرایط بعد از تحریم ها از نکات کلیدی است که باید مورد توجه تصمیم گیران کشور قرار بگیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 14270

به "حل مسائل بین المللی بانکی و ثبات اقتصادی به رشد صادرات کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مسائل بین المللی بانکی و ثبات اقتصادی به رشد صادرات کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید