تحلیل یک جامعه شناس از تجمع آرام کشاورزان اصفهان

به گزارش چاپار بلاگ، خبرنگاران/اصفهان تجمع آرام کشاورزان اصفهان در بستر خشک زاینده رود روز جمعه گذشته با پیوستن مردم به آن ها، فصل جدیدی از مطالبات مردمی در کشور را رقم زد که تا پیش از این کمتر دیده شده بود.

تحلیل یک جامعه شناس از تجمع آرام کشاورزان اصفهان

مرتضی پدریان، جامعه شناس، مدرس دانشگاه و عضو اتاق فکر دانشگاه اصفهان در گفت وگو با خبرنگاران، به تحلیل مطالبه مسالمت آمیز مردم اصفهان پرداخت و اظهار کرد: مطالبه اخیر مردم و کشاورزان اصفهان زیست محیطی و حیاتی بود، در واقع مردم اصفهان این بار حق حیات را طلب می کنند که به حوزه مدیریت و ساختار کلان جامعه بر می شود و خودش را در قالب مدیریت آب نشان می دهد.

وی با تاکید بر این مطلب که مردم اصفهان اجازه ندادند اعتراضات آن ها به موضوع آب به سمت مسائل سیاسی و خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی برود، با اشاره به تلاش هایی برای مطرح کردن بحران آب به عنوان یک موضوع اختلافی بین استان های اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان، گفت: اگرچه تلاش هایی شد که موضوع آب را به عنوان یک اختلاف بین استانی مطرح کنند، اما به نظر من هوشیاری مردم چهار استان باعث شده این پدیده رنگ و بوی چندانی نداشته باشد و این اتفاق در عمل نیفتاده است.

این استاد جامعه شناسی بابیان اینکه بهترین راهکار برای حل مسئله آب این است که مردم در فضای جنبش های مدنی مطالبات خود را مطرح کنند، بدون اینکه هیچ تعرض و خسارتی به اموال عمومی و مردم انجام شود، اضافه کرد: نقش رسانه ها و فضای مجازی در بالا رفتن آگاهی مردم بسیار تأثیرگذار است.

این مدرس دانشگاه، مطالبه جریان دائمی آب در زاینده رود را شروع فصل جدیدی در مطالبه گری مردم دانست و گفت: امروز همه مردم همگام جلو آمده اند، درحالی که در این اعتراضات نگاه سیاسی نمی بینید، شعارهای مردم سیاسی نیست، شعار مردم به اصفهان نفس بده، زاینده رود را پس بده، زاینده رود من کو و ... است.

وی اضافه کرد: مردم اصفهان آب را به عنوان حق حیات خودشان و شهری می بینند که دچار فرونشست زمین و مسائل زیست محیطی و سلامتی زیادی شده است، آن ها معتقدند این شهر تا چند سال دیگر قابل سکونت نیست و همین الان هم مهاجرت از اصفهان بسیار زیاد شده است، اگرچه مردم اصفهان تا به امروز بسیار هوشیارانه عمل کرده اند و تا این لحظه اجازه انحراف خواسته هایشان را نداده اند.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه در تجمع مردم اصفهان در روز جمعه درمجموع 99 درصد شعارها و مطالبات آب بود، با یادآوری اینکه امروز همه می دانیم مشکل آب در کشور ما جدی است، توضیح داد: میزان بارندگی ها بسیار کم شده، سرچشمه های آب دچار افت شده، سفره های آب زیرزمینی در حال تخلیه بوده و بحران آب جدی است، در عین حال که برخی سوء مدیریت ها هم در سالهای متمادی وجود داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 20711

به "تحلیل یک جامعه شناس از تجمع آرام کشاورزان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل یک جامعه شناس از تجمع آرام کشاورزان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید