آمریکا با توافق بین المللی کاهش الایندگی پلاستیکی مخالفت کرد

به گزارش چاپار بلاگ، مقام های زیست محیطی سازمان ملل اعلام کردند که تقریبا همه کشورهای دنیا به جز آمریکا، در ژنو سوئیس با چارچوب قانونی کاهش آلایندگی ضایعات پلاستیکی موافقت نموده اند.

آمریکا با توافق بین المللی کاهش الایندگی پلاستیکی مخالفت کرد

به گزارش آسوشیتدپرس از ژنو، این توافق روز آدینه در خاتمه نشستی که با حمایت سازمان ملل پیرامون ضایعات پلاستیکی، مواد سمی و مواد شیمیایی در سوئیس تشکیل شد، به دست آمد.

رول پایت کارشناس برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که کشورهای امضانماینده این توافق تاریخی، موظف هستند اقدامات مرتبط با توزیع ضایعات پلاستیکی در خارج از مرزهای خود را رصد نمایند.

توافق حاصل شده، محصولات مورد استفاده در صنایع مختلفی چون بخش بهداشت، فناوری، هوافضا، مد، غذا و آشامیدنی را تحت الشعاع قرار می دهد.

پایت گفت: این توافق، پیغام بسیار قوی ای به سایر نقاط جهان، بخش خصوصی و بازار مصرف نماینده می دهد که باید در زمینه آلایندگی ضایعات پلاستیکی کاری کنیم.

از سویی، توافق مزبور ممکن است بر کشورهایی چون آمریکا که ذیل آن را امضا نکرده اند، به هنگام حمل ضایعات پلاستیکی به کشورهای دیگری که از اعضای توافق هستند، تاثیر بگذارد.

این توافق در حالی حاصل شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مجلس اروپا چندی پیش با جزئیات طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف شامل بشقاب، کارد و چنگال و نی به منظور کاهش آلودگی های دریایی موافقت کردند.

این مقررات جدید که قبل از تبدیل شدن به قانون باید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان مجلس این اتحادیه تصویب گردد، شامل 10 قلم پلاستیک یک بار مصرف است که سواحل کشورهای اروپایی را آلوده می نماید.

حامیان طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف می گویند این طرح، راهی آسان برای تک تک افراد است تا مصرف مواد پلاستیکی را کاهش دهند و به پاکسازی اقیانوس ها یاری نمایند.

اما منتقدان این طرح معتقدند که بیشتر آلودگی اقیانوس ها به واسطه تجهیزات ماهیگیری است و این گونه ممنوعیت ها ممکن است موانعی را برای افرادی با ناتوانی های خاص ایجاد کند.

تاثیرات استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف را می توان در گونه های مختلف از جانداران همچون وال ها، لاک پشت ها و پرندگان جستجو کرد و همچنین غذاهای دریایی که در نهایت از زنجیره غذایی انسان ها سر در می آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 46

به "آمریکا با توافق بین المللی کاهش الایندگی پلاستیکی مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا با توافق بین المللی کاهش الایندگی پلاستیکی مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید