آمار بازگشت قطعی نخبگان به کشور، 8 هزار محقق با داخل همکاری دارند

به گزارش چاپار بلاگ، سید علی حسینی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: مهاجرت برای کسب دانش برتر، امری منفی نیست، اما عدم بازگشت و یا قطع ارتباط اثر بخش با وطن و از دست دادن سرمایه های انسانی مسئله ای است که ذهن اغلب مسئولین و مدیران کشور با آن درگیر است.

آمار بازگشت قطعی نخبگان به کشور، 8 هزار محقق با داخل همکاری دارند

وی افزود: امروزه با فرایند رو به رشد دنیای شدن، مهاجرت نیروهای متخصص از کشوری به کشور دیگر امری طبیعی و اجتناب ناپذیر شده است. کشور ما نیز متاثر از این فرایند بوده به گونه ای که در حال حاضر محققان و متخصصان ایرانی توانمندی در خارج از ایران زندگی می کنند؛ این گروه به دلیل پیوند احساسی با وطنشان، توانایی های زیادی برای مشارکت در توسعه کشور دارند.

معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی دولت در راستای جذب این افراد، کاهش ریسک حضور آنها در کشور از طریق تامین نیازهای مادی و معنوی آنها در بدو ورود به کشور و یا دوره تصمیم گیری است، اظهار داشت: دولت می بایست برنامه های ویژه ای را برای جذب این افراد که تمایل دارند یک دوره 6 تا 12 ماه را با هدف انتقال دانش و تجربه در کشور حضور داشته باشند، در نظر بگیرد همچنین برای افراد خاص که مشمول خدمت سربازی نیز هستند با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد ملی نخبگان تمهیداتی جهت انجام پروژه تخصصی جایگزین خدمت دیده شده است.

حسینی خاطر نشان کرد: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از اسفند ماه سال 1393 با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب ارزشمند محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و مشخص، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.

وی مطرح نمود: مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری از یکی از 200 دانشگاه برتر دنیا، اساتید یکی از 200 دانشگاه برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت های دانش بنیان خارجی هستند.

حسینی با تاکید بر اینکه تجربه پیروز برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در شکل شکل گیری زیرساختی مناسب و سریع جهت استفاده از ظرفیت و توان علمی و فناوری متخصصان ایرانی در حوزه های مختلف تخصصی تاثیر بسزایی داشته است، اظهار داشت: این برنامه منجر به مشارکت بیش از 8 هزار نفر از متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور شده است.

آمار بازگشت به کشور قطعی نخبگان ایرانی

وی با اشاره به تعداد قطعی بازگشتی های این متخصصان و کارآفرینان طی شروع برنامه همکاری با آنها گفت: بیش از 1500 نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که بیشتر از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی هستند به صورت قطعی به کشور بازگشته اند.

به گفته معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری، این هزار و 500 نفر هم اکنون به کشور بازگشته اند که 19 درصد آنها فارغ التحصیل 20 دانشگاه برتر دنیا همچون ام آی تی، استنفورد، کمبریج، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و … هستند.

جذب 400 متخصص غیر مقیم در دانشگاه های کشور

حسینی با بیان اینکه 79 درصد این تعداد از متخصصان و کارآفرینان که قطعی برگشته اند تجربه زندگی بیش از 5 سال را در خارج از ایران داشته اند گفت: در قالب این برنامه تا به امروز بیش از 400 نفر از بهترین فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور جذب دانشگاه ها و موسسات علمی شده اند.

وی با اشاره به اینکه برخی از متخصصان غیر مقیم که اکنون بازگشته اند پروژه های فناورانه ای تعریف کرده اند، اظهار داشت: اکنون بیش از 900 پروژه پسادکتری توسط این افراد تعریف شده است.

معاون مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی گفت: تا به امروز بیش از 130 شرکت دانش بنیان توسط این متخصصان و کارآفرینان راه اندازی شده است؛ این شرکت ها بیشتر در حوزه های فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی، نانو. … تاسیس شده اند.

وی با بیان اینکه از این تعداد قطعی 400 نفر جذب هیئت علمی شده اند و 140 استارت آپ نیز توسط این افراد راه اندازی شده است؛ همچنین البته که طی این مدت زمان، بیش از 2000 سخنرانی و کارگاه تخصصی توسط متخصصان ایرانی برگزار شده است.

احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی

حسینی در ادامه با اشاره به هدف برنامه همکاری ایرانیان مقیم خارج گفت: نکته مهم در این برنامه، فراهم آوردن شرایط تردد متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور، افزایش میزان تعهد آنها در هر بار حضور خود در کشور جهت مشارکت در فعالیت های مرتبط با حوزه علم و فناوری بوده که در این برنامه مد نظر قرار گرفته شده؛ البته که هدف ما ایجاد وابستگی و احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی نسبت به کشور است که می بایست مرحله به مرحله و با القای حس تاثیرگذار بودن ایشان در حوزه تخصصی خود ایجاد شود.

معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری گفت: ضمن اینکه حضور پیروز هر یک از این افراد در کشور باعث می شود تا بعد از بازگشت به کشور، به عنوان یک مبلغ طیف وسیعی از همتایان ایرانی خود را به صورت دهان به دهان تشویق به تردد و حضور در کشور کنند.

چالش بازگشت فارغ التحصیلان به کشور

وی خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین موانع در بازگشت متخصصین و دانشمندان ایرانی غیر مقیم که از دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و سطح بالای خارجی فارغ التحصیل می شوند، عدم وجود فضای شفاف جهت اشتغال در حوزه های مختلف علمی و فناوری است.

حسینی ادامه داد: به علاوه فارغ التحصیلان دکترای ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که تمایل به بازگشت به کشور را دارند، مدت زمان طولانی را می بایست صرف تایید مدرک تحصیلی و نیز بررسی و شناسایی مراکز و مؤسسات علمی و فناوری حوزه تخصصی خود جهت شروع به کار کنند؛ همچنین متاسفانه عدم آشنایی با شرایط داخل کشور و زمان بر بودن فرآیند مذکور باعث به وجود آمدن نوعی سرخوردگی و کاهش انگیزه جهت بازگشت نخبگان غیر مقیم به کشور می شود.

وی با بیان اینکه در برنامه متخصصان و کارآفرینان ایرانی بیش از 120 پایگاه تخصصی همکاری می کنند که شامل دانشگاه های کشور، پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و … هستند، گفت: مجموعاً تا به امروز بیش از 6 هزار و 500 همکاری در قالب مشاوره، برگزاری کارگاه های تخصصی، انتقال دانش و تکنیک های جدید، داوری پروپوزال و کمک به توسعه صادرات شرکت های فناور و دانش بنیان توسط این متخصصان در کشور انجام شده است.

به گزارش چاپار بلاگ، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از سال 1394 با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب ارزشمند محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و مشخص، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.

این برنامه از طریق Connect.isti.ir اقدام به همکاری با محققان ایرانی می کند و طی 5 سال گذشته پل ارتباطی میان متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با داخل بوده. از این طریق با بیش از 200 مرکز علمی و فناوری منتخب داخلی در کمترین زمان ممکن ارتباط برقرار شده است. همچنین نحوه همکاری با مراکز مذکور را پیش از ورود متخصصان و دانشمندان ایرانی به کشور فراهم می کند.

در واقع محققان از طریق Connect.isti.ir اقدام به همکاری با ایران می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 7823

به "آمار بازگشت قطعی نخبگان به کشور، 8 هزار محقق با داخل همکاری دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار بازگشت قطعی نخبگان به کشور، 8 هزار محقق با داخل همکاری دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید