کشف شواهد ترسناک در یک دریاچه در کانادا ، ورود به دوره تازه زمین شناسی

به گزارش چاپار بلاگ، گروهی از دانشمندان بر این باورند که فعالیت های انسانی آنچنان موجب تغییرات بنیادی در زمین شناسی، اتمسفر و بیولوژی زمین شده که سیاره سکونتگاه ما را وارد یک دوره زمین شناسی تازه موسوم به آنتروپوسن نموده است.

کشف شواهد ترسناک در یک دریاچه در کانادا ، ورود به دوره تازه زمین شناسی

به گزارش ایسنا، دانشمندان عضو کارگروه آنتروپوسن (AWG) شواهد و مدارکی از این تغییرات را از یک دریاچه در اونتاریو کانادا ارائه دادند؛ شواهدی که به باور این دانشمندان میتواند به معین کردن نقطه آغاز دوران نو زمین شناسی ناشی از فعالیت های انسانی یاری کند.

کالین واترز زمین شناس از دانشگاه لایکستر (Leicester) در کشور انگلیس و رئیس کارگروه آنتروپوسن می گوید: کاملا روشن است که مقیاس تغییرات بطور غیرقابل باوری تشدید شده است و این باید ناشی از اقدامات انسان باشد. وی شرح داد که فعالیت های انسان دیگر صرفا بر کره زمین تاثیر نمی گذارد بلکه در واقع آن را کنترل می نماید.

اعلامیه منتشرشده از سوی این دانشمندان بر کشفیات صورت گرفته در دریاچه کرافورد در حدود 60 کیلومتری غرب تورنتو تمرکز داشته است. رسوبات تجمیع شده در کف دریاچه ها می تواند سابقه ای زمین شناختی از شرایط متغیر زیست محیطی در اختیار دانشمندان قرار دهد.

هر چند که این گروه دانشمندان نمونه هایی از 11 مکان دیگر نیز جمع آوری نموده است، اما عمق خاص و منحصر به فرد دریاچه کرافورد امکان شناور شدن نسبتا آزادانه رسوبات به سمت پایین را فراهم نموده و این موجب شکل گرفتن لایه هایی شده است که می توانند نشانگان های متمایز زیست محیطی را معین نمایند.

کشف شواهد ترسناک در یک دریاچه در کانادا / ورود به دوره نو زمین شناسی

از این رو، دانشمندان قادر شدند در میان لایه های رسوبی این دریاچه به شواهدی از یک تغییر شگرف (دراماتیک) و از حیث زمین شناختی ناگهانی در شرایط زمین دست یابند. وجود رسوبات پلوتونیوم در لایه های رسوبی این دریاچه به عنوان مدرک برای بخشی از این تغییرات تلقی شده است. پلوتونیوم به ندرت بطور طبیعی وجود دارد و بنابراین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این مواد ناشی از آزمایش های هسته ای دهه 1950 میلادی بوده است.

واترز زمین شناس در این خصوص گفت: این یک نشانگان روشن حاکی از تغییر به دوران آنتروپوسن است - عصر انسانها. او و سایر اعضای کارگروه آنتروپوسن پیشنهاد نموده اند که دوره بین سال های 1950 و 1954 به عنوان سرآغاز این دوره نو شناسایی و نامگذاری گردد.

اگر این پیشنهاد مورد قبول واقع گردد، آغاز رسمی دوره آنتروپوسن به معنی سرانجام دوره هولوسن (Holocene) است که در مدت 11 هزار و 700 سال پیش در جریان بوده است. آنتروپوسن برگرفته از واژه آنتروپو به معنی انسان است. واترز اضافه کرد: بیولوژی زمین آشکارا و بطور ناگهانی تغییر نموده است. ما اکنون نمیتوانیم به شرایط هولوسین برگردیم.

اما ایده ورود به دوره آنتروپوسن هنوز بطور رسمی به رسمیت شناخته نشده است. دوره موسوم به آنتروپوسن که اولین بار 20 سال پیش به وسیله پل کرتزن شیمیدان برنده جایزه نوبل پیشنهاد شد، مورد بحث و جدل فراوان بوده است. دانشمندان در مورد زمان آغاز این دوره یا حتی تعریف آن اختلاف نظر دارند.

کارگروه آنتروپوسن در نظر دارد تا شواهد و مدارک خود را به کمیسیون بین المللی چینه شناسی ارائه دهد، نهادی که مسئولیت نامگذاری دوره های زمین شناسی در تاریخ زمین را بر عهده دارد. چندین کمیته علمی باید پیش از پذیرش رسمی آغاز دوره زمین شناسی نو در این خصوص رای خود را اعلام نمایند. این درحالی است که بعضی از دانشمندان از جمله جان هولدرن مشاور علمی سابق کاخ سفید آمریکا هوادار اعلام تاریخ بسیار زودتری به عنوان زمان آغاز دوره آنتروپوسن هستند.

وی به آسوشیتدپرس گفت: غرور و نخوت ما موجب این تصور می گردد که ما اوضاع را در کنترل داریم، اما واقعیت این است که قدرت ما برای تغییر محیط زیست، از مقدار فهم ما از پیامد های این تغییرات و ظرفیت ما برای تغییر مسیر، بسیار فراتر رفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1402 بروزرسانی: 23 تیر 1402 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 35132

به "کشف شواهد ترسناک در یک دریاچه در کانادا ، ورود به دوره تازه زمین شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شواهد ترسناک در یک دریاچه در کانادا ، ورود به دوره تازه زمین شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید