وزش باد شدید در 6 استان ، وقوع رگبار و رعد و برق شدید در 4 استان

به گزارش چاپار بلاگ، سازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید در شش استان کشور و وقوع رگبار و رعد و برق شدید در چهار استان خبر داده است.

وزش باد شدید در 6 استان ، وقوع رگبار و رعد و برق شدید در 4 استان

به گزارش خبرنگاران، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که از اواخر وقت روز آدینه (17 بهمن) تا روز یکشنبه (19 بهمن) وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت و احتمال خیزش گرد و خاک در بعضی مناطق کشور دور از انتظار نیست.

این شرایط طی روز آدینه (17 بهمن) در استان های اردبیل، گیلان، خوزستان و ایلام و طی روز شنبه (18 بهمن) در ایلام، خوزستان، بوشهر و فارس و طی روز یکشنبه (19 بهمن) در استان فارس پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب رسیدن به گلخانه ها و شکستن درختان وجود دارد. از این رو نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد محکم شوند و از محلول پاشی و سم پاشی نیز خودداری گردد.

استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها به ویژه در استان بوشهر، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

در ادامه این هشدار آمده است: باتوجه به وزش باد و حاکمیت سرما در مناطق سردسیر دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن در سالن ها اقدام نمایند همچنین سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط وزش باد اقدامات لازم را انجام دهند.

خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل وزش باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین، خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به دلیل وزش باد شدید از دیگر توصیه ها است.

وقوع رگبار و رعد و برق در بعضی مناطق کشور

سازمان هواشناسی در بخش دیگری از هشدار خود از وقوع رگبار باران با رعد و برق و احتمال تگرگ در بعضی مناطق کشور طی روزهای شنبه و یکشنبه (18 و 19 بهمن) خبر داده است.

این شرایط جوی طی روز شنبه (18 بهمن ماه) در استان های ایلام، خوزستان و نیمه شمالی بوشهر و طی روز یکشنبه (19 بهمن ماه) در استان های بوشهر و فارس پیش بینی می گردد همچنین احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی در هشدار خود توصیه نموده است که زهکشی و پاکسازی راستا آب باغ ها و مزارع با توجه به بارش ها انجام و از آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها خودداری گردد.

انجام آبیاری در خاک های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به ویژه صیفی جات به مکان های مسقف، حفاظت از مزارع گوجه فرنگی استان بوشهر در برابر تگرگ، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام بارش، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها باتوجه به شرایط جوی، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها و جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها ازجمله توصیه های سازمان هواشناسی برای این شرایط جوی است.

در انتها این هشدار تاکید شده است که به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی کوددهی نگردد و غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی کاهش یابد. دامداران و عشایر نیز از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها خودداری نمایند.

عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش و عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی روی زمین به دلیل بارش از توصیه های دیگر سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی دیگری از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور و بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی، وزش باد شدید و تگرگ از روز آدینه (17 بهمن) تا روز یکشنبه (19 بهمن) خبر داده است.

این شرایط طی روز آدینه (17 بهمن) در کرمانشاه، جنوب استان های آذربایجان غربی، کردستان و شمال ایلام و لرستان و طی روز شنبه (18 بهمن) در لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، ارتفاعات استان های گیلان، مازندران، البرز، قزوین و تهران پیش بینی می گردد.

فعالیت سامانه بارشی طی روز یکشنبه (19 بهمن) در کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال استان های فارس و بوشهر و غرب و جنوب غرب اصفهان ادامه دارد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال ذوب شدن برف در ارتفاعات و دامنه ها، افزایش حجم روان آب و آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، تاخیر و احتمال لغو پروازها، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد و در مناطق مستعد جنوبی احتمال وقوع تگرگ وجود دارد. از این رو در سفرهای برون شهری به ویژه مناطق کوهستانی احتیاط و از سفرهای غیر ضروری و صعود به ارتفاعات خودداری گردد.

آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی و کنترل و بازگشایی آبروها از دیگر توصیه های هواشناسی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 13360

به "وزش باد شدید در 6 استان ، وقوع رگبار و رعد و برق شدید در 4 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزش باد شدید در 6 استان ، وقوع رگبار و رعد و برق شدید در 4 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید