وحشتناک ترین فرودگاه های جهان

به گزارش چاپار بلاگ، کلمه فرودگاه را که می شنوم، یاد مهرآباد می افتم. کسانی که اهل تهران باشند می دانند و گذرشان به میدان فتح افتاده باشد، دیده اند که هواپیما با ارتفاع کمی از بالای میدان عبور کرده و وارد فرودگاه می شود. حتی خطوط راهنمایی که با لامپ ایجاد کرده اند تا خود میدان امتداد دارد. وحشتناک نیست!؟

وحشتناک ترین فرودگاه های جهان

می خواهیم در فارنت درباره فرودگاه های وحشتناک صحبت کنیم. فرودگاه هایی که به هر دلیل خطر در نزدیکی آنها است. این خطر ممکن است برای هواپیما و مسافران آن باشد و یا برای اهالی ساکن در نزدیکی فرودگاه و یا اصلاً در طراحی عجیب و غریب آن! در متن سعی کرده ایم به ترتیب خطرناک بودن، از کم خطر تا پر خطر پیش برویم.

25 . فرودگاه بین المللی ملک فهد، دمام، عربستان صعودی

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-01این فرودگاه که با مساحتی حدود 78 هزار هکتار بزرگ ترین فرودگاه حال حاضر در جهان است، در وسط بیابان ساخته شده است. باند این فرودگاه آنقدر بزرگ است که معلوم نیست از کجا شروع و به کجا ختم می شود و همین مساله گاهی خلبانان را دچار مشکل می کند.

24 . فرودگاه بین المللی کلیولند هاپکینز، اوهایو، ایالات متحده

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-02این فرودگاه هیچ مسئله ای به لحاظ محل قرارگیری و امثالهم ندارد، بلکه مضکل آن کارکنان برج مراقبت است. چندی پیش یکی از کنترل کننده های خطوط شاغل در شیفت شب ، هنگام کار و زمانی که هواپیماها درحال رفت و آمد بودند، درحال تماشای فیلم دیده شده و به همین دلیل از کار برکنار شد. اگر به نظرتان هنوز هم مسئله ای نیست، پس بد نیست بدانید که در موردی مشابه یکی از سوپرویزورهای بخش کنترل در شیفت شب را نیز برکنار کردند. وی هنگامی که ترافیک خطوط سبک بوده، کمی چرت زده و بعد از آن مشغول انجام بازی های کامپیوتری شده است.

23 . فرودگاه بین المللی ولینگتون، نیوزلند

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-03فرودگاه ولینگتون به دلیل محل قرارگیری آن، یکی از زیباترین فرودگاه های جهان است. اما دلیل نمی شود که از خطرناک بودن آن حرفی نزنیم. باند این فرودگاه بسیار کوتاه بوده و هر دو طرف آن منتهی به آب است. اگر خلبان ثانیه ای در تیک آف خود تاخیر کند، ممکن است هواپیما وارد آب شود. در فرود هم همین مشکل به شکلی دیگر وجود دارد.

22 . فرودگاه بین المللی لس آنجلس، ایالات متحده

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-04طبق گفته فدراسیون هوانوردی آمریکا، فرودگاه لس آنجلس محلی برای دوره دیدن افرادی است که می خواهند وارد یکی از مشاغل مرتبط با فرودگاه شوند. این مشاغل، خلبانی، کنترل خط و … را شامل می شود. کافیست تصور کنید که در فرودگاهی فرود می آیید که توسط چند تازه کار اداره می شود. چندین سال است که فرودگاه لس آنجلس به عنوان خطرناک ترین فرودگاه آمریکا شناخته می شود.

21 . فرودگاه آگاتی اِردروم، جزیره لاکشادوئیپ، هند

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-05همانطور که از عکس پیداست، این فرودگاه یک جزیره است و اطراف آن چیزی جز آب نیست. یک سهل انگاری کوچک هنگام فرود و یا برخاستن کافیست تا هواپیما غرق شود. البته همه هم می دانند که این فرودگاه بسیار خطرناک است، اما این جزیره محل دیگری برای ساخت فرودگاه ندارد و درحال حاضر همچنان از آن استفاده می کند.

20 . فرودگاه بین المللی ساوانا/هیلتون هد، جرجیا، ایالات متحده

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-06این فرودگاه هیچ مشکل خاصی مشابه بقیه فرودگاه های این لیست ندارد، اما یک ویژگی عجیب دارد که باعث می شود نتوانیم به سادگی از کنار آن عبور کنیم. در وسط باند این فرودگاه دو قبر وجود دارد که متعلق به مالکان قبلی زمین های فرودگاه است. هر هواپیمایی که در این فرودگاه فرود می آید باید از روی این دو قبر رد شود. حتماً این قضیه برای برخی چندان خوشایند نباشد.

19 . فرودگاه نارسارسواق، گرینلند

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-07طبیعت اطراف این فرودگاه بسیار زیبا بوده و برای فرود باید از بین کوههایی زیبا گذشت. این برای هر مسافری جذاب است اما برای هر خلبانی نیز یک کابوس است. گذشتن از بین کوه هایی که فاصله بین آنها کم بوده و هم چنین گاهاً مه گرفته می باشند بسیار سخت است. باد های شدیدی که اغلب در آن منطقه می وزد را نیز به این سختی ها اضافه کنید.

18 . فرودگاه بین المللی کانسای، خلیج اوزاکا، ژاپن

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-08جزیره مصنوعی فرودگاه کانسای با 4 هزار متر طول و 2600 متر عرض، آنقدر مساحت بزرگی دارد که از فضا نیز دیده می شود. از نگاه مهندسی، ساختار این فرودگاه یک شاهکار بزرگ است. اما با توجه به زلزله های زیاد منطقه و احتمال طوفانی شدن دریا، این فرودگاه قطعاً یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان است.

17 . فرودگاه بین المللی دون موآنگ، بانکوک، تایلند

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-09این فرودگاه در نگاه اول مشکل خاصی ندارد، اما اگر کمی دقیق شوید، به چیز عجیبی بر می خورید؛ یک زمین گلف در گوشه فرودگاه واقع شده است. حتماً بازی گلف در این زمین شرایط ویژه ای دارد.

16 . فرودگاه پارو، بوتان

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-10خلوتی و آمار بسیار پایین تردد در این فرودگاه باعث نمی شود که این فرودگاه را که در قلب رشته کوه های هیمالیا واقع شده است از لیست فرودگاه های خطرناک خارج کنیم. این فرودگاه در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار داشته و توسط کوه هایی با حداکثر ارتفاع 5500 متری محاصره شده است. شایع شده است که خدمه هواپیماهایی که قصد فرود در این فرودگاه را دارند، قبل از فرود به مسافران قرص ضد اضطراب می دهند.

15 . فرودگاه کای تاک، هنگ کنگ، چین

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-11وزش بادهای شدید در منطقه و محاصره بودن منطقه فرودگاه توسط کوهستان، به آن لقب ترسناک ترین فرودگاه را داده بود. و این ها یکی از چند دلیلی بودند که باعث شدند فرودگاه کای تاک در سال 1998 تعطیل شود.

14 . فرودگاه بارا، اسکاتلند، بریتانیا

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-12فرودگاه بارا، یکی از منحصربفردترین فرودگاه های جهان است، زیرا تنها فرودگاهی در جهان است که از ساحل به عنوان محلی برای تیک آف هواپیما استفاده می کند. این فرودگاه سه باند بر روی ساحل دارد و از آنها به عنوان محلی برای فرود و برخاست هواپیما استفاده می کند.

13 . فرودگاه کنگوناس، سائوپائولو، برزیل

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-13مسئله خطرناکی که برای فرودگاه کنگوناس وجود دارد، نزدیکی زیاد آن با محله های پرجمعیت سائوپائولو است. یکی از مسائل مهمی که در احداث فرودگاه به آن دقت می کنند، دور بودن آن از مناطق مسکونی است تا در صورت بروز حوادث احتمالی، از تلفات جلوگیری شود. اما همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، این فرودگاه بیخ گوش منازل مسکونی است.

12 . فرودگاه گیزبورن، نیوزلند

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-14گزافه گویی نیست که اگر بگوییم این فرودگاه دیوانه وارترین و خطرناک ترین فرودگاه عجیب جهانست. یک خط ریل قطار درست از روی باند این فرودگاه می گذرد. در واقع مسئولین برج مراقبت باید نه تنها ترافیک هوایی را کنترل کنند، بلکه زمان فرود و تیک آف هواپیما را با عبور قطار هماهنگ کنند. البته چندی است که عبور قطار از این ریل ممنوع شده است، اما این فرودگاه همچنان باز است.

11 . فرودگاه تنزینگ-هیلاری، لوکلا، نپال

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-15این فرودگاه کوچک در سال 2010 از سوی کانال هیستوری، به عنوان خطرناک ترین فرودگاه جهان معرفی شد. این فرودگاه در ارتفاع 2900 متری از سطح دریا ساخته شده و یک سوی باند پرواز آن به کوهی بلند و سمت دیگر آن به دره ای عمیق منتهی می شود. چه فرود پر هیجانی!

10 . فرودگاه کورچول، فرانسه

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-16فرودگاه کورچول، یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهانست که در آلپ قرار گرفته است. متملین برای اسکی کردن در آلپ، با هواپیما به این فرودگاه می آیند. باند این فرودگاه تنها 520 متر طول دارد و جالب تر آنکه در امتداد این باند یک دره عمیق وجود دارد.

9 . فرودگاه بین المللی سابق ماریسکال سورس، اکوادور

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-17این فرودگاه برای خلبانان حکم کابوس را دارد، حتی برای باتجربه ها. این فرودگاه در قلب منطقه پرجمعیت اکوادور واقع شده است و این یعنی بازی با مرگ. وجود کوه های مرتفع در اطراف این منطقه، آتشفشان های فعال و مه گرفتگی های پیاپی، فرود در این فرودگاه را تبدیل به ماموریت غیرممکن می کند. خوشبختانه یک سالی است که این فرودگاه تعطیل شده است.

8 . فرودگاه بین المللی تونکونتین، هندوراس

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-18کانال هیستوری، رتبه دوم خطرناک ترین فرودگاه ها را به این فرودگاه اختصاص داده بود، اما چرا؟ این فرودگاه در دره ای واقع شده است که اطراف آن را کوهستان ها پوشانده اند، و این پرواز هواپیما را با خطرات زیادی روبرو می کند. جالب اینجا است که هر روز این فرودگاه شاهد فرود و تیک آف بوئینگ 757 است.

7 . فرودگاه بین المللی گیبرالتار، گیبرالتار، بریتانیا

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-19در نگاه اول این فرودگاه خیلی طبیعی جلوه می کند، اما دقیق تر که شوید متوجه خواهید شد که یک خیابان عریض وسط باند این فرودگاه را قطع می کند. این خیابان که خیابان اصلی شهر است، هنگام عبور هواپیما بسته شده و پس از رد شدن هواپیما دوباره باز می شود! حالا تصور کنید در این خیابان بر اثر سانحه ای ترافیک سنگین ایجاد شود، درحالی که یک هواپیما هم درحال فرود است.

6 . فرودگاه سانتا کاتارینا، مادرینا، پرتقال

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-20این فرودگاه بین المللی کوچک، مسافران را به جزیره زیبای مادرینا منتقل می کند. باند کوتاه آن در سال 2003 دوبرابر شد، اما همچنان قرار دریافت آن در کنا دریا و کوهستان، آن را به یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان تبدیل کرده است. با این حال علت اصلی قرار دریافت این فرودگاه در این رتبه، همان چیزی است که در عکس مشاهده می کنید.

5 . فرودگاه بین المللی پرنسس جولیانا، سن مارتین

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-21قطعاً پیدا کردن فرودگاهی با این شرایط بسیار سخت است. هواپیماهایی که قصد فرود در این فرودگاه را دارند باید از فراز ساحلو یک خیابان عبور کنند و مستقیم بر روی باند فرودگاه قرار بگیرند. چیزی که باعث خطرناک تر جلوه کردن این فرودگاه می شود، ترافیک بالای آن است.

4 . باند فرود یخی، قطب جنوب

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-22این باند فرود، برای ایستگاه تحقیقاتی مک موردو ساخته شده و در ساخت آن فرود هواپیمایی با مقیاس هواپیمای بوئینگ 757 پیش بینی شده است. ناگفته پیداست که باید از چه چیزی ترسید و چرا باید این باند فرود را جزو خطرناک ترین فرودگاه های جهان دانست.

3 . فرودگاه گوستاو سوم، سن بارتلمی

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-23باند این فرودگاه آنقدر کوتاه است که از آن تنها برای فرود هواپیماهایی بسیار کوچک با گنجایش 20 نفر استفاده می شود. باند فرودگاه گوستاو سوم بر روی یک شیب واقع شده است که منتهی می شود به ساحل و دریایی که مردم درحال شنا کردن و دریافت حمام آفتاب در آن هستند. کافیست تصور کنید که هواپیما نتواند در آن باند کوتاه توقف کند.

2 . فرودگاه چانگدو بانگدا، تبت، چین

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-24تبت در مرتفع ترین منطقه جهان یعنی بر روی رشته کوه هیمالیا واقع شده است و نباید تعجب کرد که فرودگاه این منطقه در ارتفاع 4300 متری از سطح دریا قرار داشته باشد. نکته جالب دیگر در مورد این فرودگاه، باند فرود 5600 متری آن است که طولانی ترین باند فرود در جهان محسوب می شود. فشار پایین هوا در این منطقه نه تنها برای مسافران مشکل ایجاد می کند، بلکه همچنین ممکن است به لحاظ فنی برای هواپیما مشکل ایجاد کند و اینها همه فرود در این فرودگاه را برای هر خلبانی تبدیل به کابوس می کند.

1 . فرودگاه خوانچو یوراسکین، جزیره سابا، دریای کاراییب

the-most-Dangerous-airports-in-the-world-25همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، خطرناک ترین فرودگاه لیست ما، باند فرودی تنها به طول 400 متر دارد. برای رفتن به این جزیره زیبا و ساکت، باید به فرود در این فرودگاه کوچک که در بین کوه و دریا واقع شده است تن داد. قطعاً هواپیماهای بزرگ قادر به فرود در این فرودگاه نیستند.

منبع :فارنت

منبع: لست سکند
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: chaparblog.ir شناسه مطلب: 1777

به "وحشتناک ترین فرودگاه های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحشتناک ترین فرودگاه های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید